گرماسازه

لطفا صبر کنید...

جزئیات انواع سیستم های گرمایشی در گلخانه ها و بهترین سیستم گرمایشی برای گلخانه چیست؟

انواع سیستم های گرمایشی در گلخانه ها و بهترین سیستم گرمایشی برای گلخانه چیست؟

انواع سیستم های گرمایشی در گلخانه ها و بهترین سیستم گرمایشی برای گلخانه چیست؟

 

در صنعت باغبانی و کشاورزی، کاهش حداکثری دما در فصول سرد سال سبب کاهش تولید و حتی از بین ‌رفتن محصولات گلخانه‌ای می‌شود. به همین خاطر تامین انرژی گرمایی برای حفظ دمای مطلوب در داخل گلخانه‌ها بسیار ضرورت دارد. امروزه به لطف رشد چشمگیر تکنولوژی، شاهد تولید انواع سیستم‌های پیشرفته گرمایشی هستیم. اما چه سیستمی برای گلخانه‌ها مناسب‌تر است؟ انتخاب سیستم‌های گرمایشی متناسب با محیط و نوع گیاهان پرورشی، یک عملکرد مهم در مدیریت گلخانه‌ها محسوب می‌شود. به همین علت در این مقاله شما را با انواع سیستم گرمایشی در گلخانه و بهترین سیستم گرمایشی برای گلخانه آشنا خواهیم کرد.

سیستم‌های گرمایشی پیشرفته در گلخانه‌ها:

به ‌طور کلی سیستم گرمایشی در گلخانه‌ها بر اساس منبع تولید انرژی (گاز، گازوئیل، برق، انرژی خورشیدی و ...)، نحوه انتقال گرما (هدایت‌شده، همرفتی و تابشی) و نوع سیستم گرمایشی بر اساس منابع حرارتی (گرمایش مرکزی و موضعی) تقسیم‌بندی می‌شوند. شناخت هر یک از این تقسیم‌بندی‌ها در انتخاب بهترین سیستم گرمایشی در گلخانه‌ها بسیار حائز اهمیت است زیرا می‌تواند علاوه بر تامین انرژی موردنیاز گیاهان، تا حد بالایی از اتلاف انرژی و در نهایت هزینه‌های مصرف انرژی بکاهد. حال در ادامه با پرمصرف‌ترین و کاربردی‌ترین انواع دستگاه‌ها و سیستم‌های گرمایشی در گلخانه آشنا شوید.

انواع دستگاه‌ها و سیستم‌های گرمایشی در گلخانه:

در ادامه به انواع دستگاه‌ها و سیستم‌های گرمایشی در گلخانه‌ها بیشتر می‌پردازیم:

  1. سیستم گرمایش حرارت مرکزی

در سیستم گرمایش حرارت مرکزی، بخار آب یا آب داغ از طریق لوله‌ها به مکان‌های مختلف که به گرما نیاز دارند، هدایت می‌شوند. این سیستم را می‌توان به روش‌های مختلف تقسیم‌بندی کرد که عبارت‌اند از:

  • گرمایش از کف (لوله‌کشی از کف)
  • گرمایش از روی بستر (لوله‌کشی روی زمین)
  • گرمایش محصول (لوله‌های آویزان در بالای محصول)
  • گرمایش هوای گلخانه (لوله‌کشی شبکه‌ای از سقف)
  • گرمایش میز یا تخت کار (میزهای مجهز به پایه‌های آلومینیومی)

در سیستم گرمایش مرکزی معمولا آب یا بخار گرم که از طریق یک یا چند دیگ بخار تولید می‌شود، توسط لوله‌های فولادی و آلومینیومی بر اساس یکی از سیستم‌های گرمایشی فوق، گرمای محیط را تامین می‌کنند. استفاده از این سیستم گرمایشی اغلب برای گلخانه‌های بزرگ با مساحت‌های بالای یک هکتار مناسب است. اما به دلیل هزینه‌های اولیه بالا برای گلخانه‌های صنعتی کوچک و گلخانه‌های خانگی انتخاب اقتصادی مناسبی نخواهد بود.

  1. سیستم گرمایش حرارت فضایی (موضعی)

در این سیستم گرمایشی معمولا از هیترها یا بخاری‌های صنعتی استفاده می‌شود که در مقایسه با سیستم گرمایش مرکزی از هزینه کمتری برخوردار بوده و علاوه بر این، نصب و نگهداری آسان‌تری دارند. این سیستم‌ها بر اساس نوع منبع انرژی و همچنین نحوه انتقال گرما انواع مختلفی داشته که پرکاربردترین آن‌ها در سیستم گلخانه‌ها به شرح زیر است:

سیستم گرمایش توده حرارتی

این سیستم یکی از روش‌های سنتی و البته غیراستانداری است که به دلیل هزینه کم و نصب آسان معمولا در گلخانه‌های خانگی و کوچک استفاده می‌شود. در این روش بشکه‌های سیاه‌رنگ را با محتوای آب در معرض نور مستقیم خورشید قرار می‌دهند تا انرژی لازم را از خورشید ذخیره کند. سپس در طول شب انرژی ذخیره‌شده در این بشکه‌ها به دلیل کاهش دما آزاد شده و انرژی گرمایی گلخانه را تامین می‌کند. از آنجایی که کنترل دما در این سیستم گرمایشی امکان‌پذیر نیست، برای گلخانه‌های صنعتی گزینه مناسبی به حساب نمی‌آید.

بخاری‌های گلخانه‌ای با سوخت فسیلی

اغلب از بخاری‌ها برای سیستم گرمایش برخی از گلخانه‌های سنتی استفاده می‌شود. در این روش، انرژی گرمایی در اثر احتراق منابع سوخت فسیلی مانند گازوئیل، نفت و یا گاز تولید می‌شود. این سیستم گرمایشی به دلیل غیراستاندارد بودن، عدم کنترل گرما، نقص در سوختن منابع، ایجاد آلودگی‌ها و آلاینده‌ها برای گلخانه‌های صنعتی گزینه مناسبی نخواهند بود.

سیستم گرمایشی و تابشی گلخانه‌ای (گرماتاب‌ها)

گرماتاب گلخانه‌ای

گرماتاب گلخانه‌ای، یک سیستم گرمایشی و تابشی در گلخانه است که به دلیل مصرف بهینه انرژی، استفاده از آن بسیار متداول شده است. در سیستم گرمایشی تابشی، گرما توسط امواج الکترومغناطیسی (مانند مادون‌قرمز) از جسم گرم به جسم سرد (روش شعاعی) انتقال می‌یابد. در واقع گرمایش‌های تابشی نقش خورشید را در گلخانه‌ها ایفا می‌کنند. این سیستم‌ها که به بخاری سقفی نیز شهرت دارند، در انواع برقی، گازی و پروپان ساخته می‌شوند. بخاری‌های تابشی برقی در مقایسه با سایر بخاری‌ها از قیمت بیشتری برخوردار است، اما گرمای تولیدی از آن پاک و بدون آلاینده است.

 جت هیترها

جت هیترها نیز یکی از پرکاربردترین و مطمئن‌ترین سیستم‌های گرمایشی در گلخانه‌ها هستند. این دستگاه‌ها با توجه ‌به نوع سوخت به چهار دسته گازسوز، برقی، گازوئیلی و دوگانه‌سوز تقسیم‌بندی ‌شده و در دو شکل دودکش‌دار و بدون دودکش تولید می‌شوند. در جت هیترها، گرما توسط سوختن انرژی (گازوئیل، نفت سفید و گاز) یا انرژی الکتریسیته تولید شده و سپس فن موجود در آن هوای سرد را وارد و پس از گرم ‌کردن به محیط بیرون انتقال می‌دهد. این سیستم به دلیل مصرف انرژی بهینه و راندمان بالا، یکی از کارآمدترین سیستم‌ها در گرمایش گلخانه‌ها محسوب می‌شود.

علاوه بر موارد ذکرشده انواع دستگاه‌های پیشرفته‌ای دیگری نیز وجود دارد که علاوه بر سیستم گرمایشی به سیستم سرمایشی نیز مجهز هستند. برای مثال اکونوپک گلخانه‌ای سیستمی است که از طریق کانال‌کشی، گرمای تولیدی از احتراق منبع سوخت را به محیط گلخانه انتقال می‌دهد. همچنین دستگاه‌های دیگری مانند هواسازهای گلخانه‌ای و یونیت هیترهای گلخانه‌ای نیز تولید می‌شوند که سیستمی مشابه اکونوپک گلخانه‌ای دارند، با این تفاوت که از برق به‌جای سوخت‌های فسیلی استفاده شده و هیچ احتراقی در آن صورت نمی‌گیرد.

 

گرمایشی تابشی گلخانه

گرماتاب سقفی بهترین سیستم گرمایشی در گلخانه‌ها

بهترین سیستم گرمایشی برای گلخانه‌ها

انتخاب یک سیستم گرمایشی مناسب به عوامل متعددی مانند نوع گیاه پرورشی، منبع سوخت، میزان راندمان، نصب و نگهداری آسان، مصرف بهینه انرژی، قابلیت کنترل دما و در نهایت اقتصادی بودن سیستم بستگی دارد. برای مثال اگر گیاه پرورشی از نوع گیاهان خوراکی و حساس باشند، سیستم‌های سوخت فسیلی که با عمل احتراق تولید گرما می‌کنند، مناسب نیستند. در هر حال سیستم‌های گرمایشی و تابشی (گرماتاب‌) و انواع هیترها (مانند جت هیتر و یونیت هیتر) نسبت به سایر سیستم‌های گرمایش گلخانه‌ای، مناسب‌تر هستند.

نتیجه‌گیری

انتخاب یک سیستم گرمایشی مناسب یکی از مهم‌ترین مراحل موفقیت در تولید گیاهان گلخانه‌ای است. امروزه به لطف پیشرفت تکنولوژی و تجهیزات گرمایشی، شاهد تولید نسل جدیدی از دستگاه‌های گرمایشی هستیم. اما توجه داشته باشید که انتخاب هر سیستم مبتنی بر نوع گیاه پرورشی، مصرف بهینه انرژی، کاهش هزینه‌ها و ... است. از بهترین دستگاه‌های گرمایشی می‌توان به سیستم گرمایشی و تابشی در گلخانه (گرماتاب گلخانه‌ای) و انواع هیترها (مانند جت هیتر) اشاره کرد. به ‌طور کلی هر سیستم گرمایشی که کنترل دمای یکنواخت را بدون انتشار مواد مضر برای گیاهان فراهم کند، مناسب است.

 

تماس با ما : جهت کسب اطلاعات بیشتر به آدرس https://garmasaze.com/ مراجعه نمائید.