گرماسازه شرق

لطفا صبر کنید...

جزییات   

نحوه ساخت کوره هوای گرم

 نحوه ساخت کوره هوای گرم

کوره‌ هوای گرم را می‌توان یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین دستگاه و تجهیزاتی دانست که در سیستم گرمایشی مورد استفاده قرار می‌گیرند. این دستگاه‌ از قطعات و لوازم مختلفی تولید شده‌اند که می‌تواند با تولید جریان هوای گرم، دمای هوا را در محیط‌های بزرگ و صنعتی بالا ببرد. امروزه مهندسین و صنعتگران انواع مختلفی از کوره هوای گرم را بسته به نیاز بازار طراحی و تولید می‌کنند. ما در این مطلب قصد داریم تا به‌ صورت کامل در خصوص نحوه ساخت کوره هوای گرم صحبت کنیم.

 

قطعات و تجهیزات کوره‌ هوای گرم

اگر قصد دارید تا با نحوه ساخت کوره هوای گرم آشنا شوید بدون شک، در قدم اول باید بدانید که چه قسمت‌ها و قطعاتی در چنین کوره‌هایی وجود داشته و هر کدام از آن‌ها چه وظایفی را به عهده دارند. پس از آن است که می‌توانید ادعا داشته باشید با نحوه کار این کوره‌ها آشنا شده و می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

 

بیشتر بخوانید : کوره هوای گرم صنعتی

 

اکنون با آموزش ساخت کوره هوای گرم با ما همراه باشید. به‌ صورت کلی، هیتر هوای گرم از سه قسمت عمده زیر تشکیل شده‌اند:

 • مشعل

مشعل‌ها همان‌طور که از نامشان نیز پیدا است، وظیفه دارند تا حرارت مورد نیاز هیتر کابینتی را ایجاد کنند. به ‌صورت معمول سوختی که برای تولید هوای گرم در چنین تجهیزاتی استفاده می‌شود، گازوئیل و یا گاز است. با این ‌وجود، کوره‌های هوای گرمی که با گازوئیل کار می‌کنند، به دلیل تولید آلودگی بیشتر، زیاد مناسب به نظر نمی‌رسند. بعد از این که مخزن این کوره‌ها از سوخت مورد نیاز پر شد، مشعل سوخت را با هوا مخلوط کرده و آن را آتش خواهد زد.

 • مبدل حرارتی

یکی دیگر از اجزایی که در نحوه ساخت هیتر هوای گرم تأثیرگذار است، مبدل حرارتی است. این مبدل‌ها در واقع وظیفه دارند تا گرمای تولید شده توسط کوره را به محیط پیرامون انتقال داده و مسیری را برای ارتباط مستقیم بین کوره و هوای آزاد ایجاد کنند. از آن جایی که این قسمت به ‌صورت مستقیم با حرارت بالا در تماس است، نیاز است تا جنس آن به‌ گونه‌ای انتخاب شود که در برابر دماهای بالا، مقاومت مناسبی داشته باشد.

نحوه ساخت کوره هوای گرم

امروزه جنس این قسمت از هیتر هوای گرم را از ورق استنلس ‌استیل نگیر تولید می‌کنند. این ورقه‌ها دارای مقاومت حرارتی بسیار بالایی بوده و در برابر سایر گزینه‌ها، وزن کمتر و کارایی بیشتری دارند. البته باید اشاره کرد که رنگ مورد استفاده بر روی مبدل‌های حرارتی نیز باید از نوعی باشد که در برابر حرارت و رطوبت مقاومت مناسبی از خود نشان دهد.

 

بیشتر بخوانید: کوره هوای گرم کانالی

 

 • فن‌های دمنده

بدون وجود فن‌های دمنده، عملاً هیتر هوای گرم نمی‌تواند کاربردی داشته باشد. پس می‌توان توقع داشت که این قسمت، تأثیر زیادی بر نحوه ساخت کوره هوای گرم داشته باشد. این فن‌ها می‌توانند هوای سرد را از محیط پیرامون دریافت کرده و با ایجاد نیروی خود، آن را از روی مبدل حرارتی گذر داده و سپس به محیط منتقل کنند. تعداد، سایز و اندازه فن‌ها می‌تواند تأثیر مستقیمی بر روی عملکرد هیتر کابینتی داشته باشد.

 • سایر قطعات

اما یک هیتر هوای گرم، تنها به همین سه قسمت مجزا تقسیم نمی‌شوند. در واقع قسمت‌های مختلفی دست‌ به ‌دست هم داده تا تمامی فرایندهای تولید جریان هوای گرم و انتقال آن به محیط پیرامون به نحو احسنت انجام شود. از دیگر قطعات به‌ کار رفته در یک هیتر هوای گرم می‌توان به بدنه کوره، تابلو برق، مخزن سوخت، تابلو کنترل، عایق پشم‌ شیشه، سنسور دما و حرارت، ایمنی ترموستات، بخار هوای لوله و ... اشاره کرد.

 

طرز کار کوره هوای گرم

امروزه انواع مختلفی از کوره‌های هوای گرم بسته به شکل ظاهری (پایه‌دار، کابینتی، ایستاده، افقی) و یا بر اساس نوع سوخت مصرفی (گازوئیل، گاز، دوگانه، زغال، برق) در بازار وجود دارند. از این ‌رو نحوه ساخت هیتر کابینتی بسته به نوع هر کدام از آن‌ها می‌تواند متفاوت باشد. با این ‌وجود، طرز کار کوره‌ هوای گرم، شباهت بسیار زیادی با یکدیگر داشته و تقریباً مانند هم هستند. در تمامی این مدل‌ها، در ابتدا مشعل سوخت را با درصد مشخصی از هوا مخلوط کرده و می‌سوزاند.

حال گرمای ایجاد شده در کابین احتراق نگهداری می‌شود تا بعد از آن به کمک جریان هوا، به کانال‌های خروجی راه پیدا کند. سپس هوای سردتر وارد کوره شده و مجدداً دمای آن افزایش پیدا می‌کند. در این حین سنسور دما و حرارت به‌ صورت مداوم در حال چک کردن شرایط بوده و در صورت نیاز، برای رسیدن به دما موردنظر، می‌توانند حرارت دستگاه را افزایش و یا کاهش دهند. البته باید اشاره کرد که اتاقک احتراق دارای دودکش مجزا مخصوص بوده که آلودگی ایجاد شده به ‌وسیله سوزاندن سوخت را خارج می‌کند.

نحوه ساخت هیتر هوای گرم

محاسبات، طراحی و ساخت کوره هوای گرم

حال که به ‌صورت اجمالی با این تجهیزات و قطعات به‌ کار رفته در آن‌ها آشنا شدید، زمان آن رسیده است تا در خصوص نحوه ساخت کوره هوای گرم صحبت کنیم. در صنعت برای ساخت چنین تجهیزاتی نیاز است تا محاسبات مختلفی انجام شود. هر کدام از این محاسبات می‌تواند در طراحی و ساخت کوره‌ هوای گرم تأثیر بگذارد.

 

بیشتر بخوانید : کوره هوای گرم گلخانه

 

البته در این میان نباید تأثیر به سزای طراحی کوره‌ هوای گرم و نوع آن را نیز نادیده گرفت. اجازه دهید تا شما را برخی از مهم‌ترین محاسبات در ساخت این کوره‌ها آشنا کنیم:

 • محاسبه ظرفیت گرمایشی

ظرفیت گرمایشی را می‌توان یکی از مهمترین فاکتورها در نحوه ساخت کوره هوای گرم دانست. این ظرفیت باید با توجه ‌به فضای کلی که قرار است هیتر کابینتی در آن فعالیت کند، مشخص شود. به یاد داشته باشید که کوره‌های هوای گرم در فرایند گرمایش خود، هم هوا را به ‌صورت اجباری به محیط تزریق می‌کنند و هم از هوای تازه و سرد بیرون برای گرم‌ کردن، بهره می‌برند. از این‌ رو باید محاسبات دقیقی بسته به فضای موردنظر صورت بگیرد.

به ‌صورت معمول ظرفیت این مدل از کوره‌ها در سه دسته کوره هوای گرم 150.000، 250.000 و کوره هوای گرم 350.000 Kcal/h  دسته‌بندی می‌شود. برای محاسبه ظرفیت گرمایشی کوره‌های هوای گرم، می‌توان از فرمول زیر استفاده کرد:

Q=m3*70 kcal/h

در این فرمول Q نشان‌دهنده ظرفیت کوره هوای گرم است که بر اساس کیلوکالری بر ساعت اندازه‌گیری می‌شود. m3 نیز متراژ محیط موردنظر بوده که بر اساس مترمکعب سنجیده می‌شود. 70kcal/h نیز میزان گرمایش محیط موردنظر است که آن هم بر اساس نوع آب‌وهوای ناحیه محاسبه خواهد شد.

 • محاسبه کانال‌کشی کوره هوای گرم

یکی دیگر از فاکتورهای مهم در نحوه ساخت کوره هوای گرم، محاسبه میزان کانال‌کشی مجاز برای این تجهیزات است. برای اینکه به‌ صورت دقیق محاسبه شود که چه میزان کانال برای این کوره‌ها موردنیاز است باید در ابتدا توجه کرد که هوای وارد شده به این کوره‌ها از چه نوعی خواهد بود. این هوا می‌تواند به ‌صورت کامل از هوای آزاد و تازه تأمین شود، می‌تواند به ‌صورت کامل از هوای برگشتی استفاده شود و یا اینکه می‌تواند ترکیبی از هوای تازه و هوای برگشتی باشد.

بعد از مشخص ‌کردن این مورد، می‌توان به‌ صورت دقیق مشخص کرد که برای راه‌اندازی کوره‌های هوای گرم و ساخت آن‌ها، به چه میزان کانال‌کشی نیاز خواهیم داشت. البته در این محاسبات باید به میزان حرارت تلف شده در مسیر کانال‌کشی نیز توجه ویژه‌ای داشت.

 • محاسبه دودکش کوره هوای گرم

در کنار تمامی محاسباتی که برای طراحی کوره هوای گرم، تولید و ساخت این تجهیزات باید انجام داد، بدون شک باید به دودکش نصب شده در این تجهیزات نیز توجه ویژه‌ای شود. دودکش کوره هوای گرم وظیفه دارد تا گازها، آلاینده‌ها و آلودگی‌هایی که در نتیجه سوزاندن مواد سوختی ایجاد شده است، به محیط بیرون منتقل کند. از این ‌رو محاسبه سایز و طول آن می‌تواند بسیار حیاتی باشد.

 

بیشتر بخوانید : راهنمای خرید کوره هوای گرم

 

این که سایز و طول دودکش کوره‌های هوای گرم باید چه میزان باشد، کاملاً به نوع کوره و محل قرارگیری آن در محیط موردنظر بستگی خواهد داشت. باید به این نکته توجه کرد که نه طول بیش از اندازه دودکش و نه طول کمتر از نیاز، نمی‌توانند به‌ هیچ ‌عنوان مورد استفاده قرار بگیرند.

آموزش ساخت کوره هوای گرم

نکات مهم در ساخت کوره‌های هوای گرم

حال که با نحوه ساخت هیتر هوای گرم و محاسبات لازم برای طراحی و تولید آن‌ها آشنا شدید، زمان آن رسیده است تا برخی از نکات تکمیلی و مهمی را که می‌تواند به‌ صورت مستقیم روی عملکرد کوره‌های هوای گرم تأثیر بگذارند، به شما معرفی کنیم:

 • حتماً پیش از سفارش هیتر هوای گرم، ابعاد محیط موردنظرتان را به دست بیاورید.
 • باید اطلاعات کاملی در خصوص شرایط آب ‌و هوایی و اقلیمی محیطی که قصد استفاده از کوره هوای گرم در آنجا را دارید، در اختیار داشته باشید.
 • نیاز است تا تعداد درب‌ها و پنجره‌های محیط موردنظر برای محاسبه میزان خروج هوا، مشخص شود.
 • کانال‌کشی باید به‌ صورت کاملاً اصولی و استاندارد توسط نیروهای متخصص انجام شود.
 • به دمای محیط بیرون و داخل توجه ویژه‌ای داشته باشید.

 

شرکت گرماسرماسازه شرق، برترین تولیدکننده انواع کوره‌های هوای گرم

به‌ سادگی متوجه شدید که طراحی، ساخت و پیاده‌سازی هیتر کابینتی تا چه اندازه حساس بوده و به دانش و تخصص بالایی نیاز دارد. از سوی دیگر، نحوه ساخت کوره هوای گرم می‌تواند به‌ صورت مستقیم بر عملکرد این کوره‌ها تأثیر بگذارد. اگر می‌خواهید مطمئن باشید که هیتر کابینتی موردنظر شما، بالاترین کیفیت و راندمان کاری را داشته باشد، می‌توانید از کوره‌های هوای گرم، گرما سرماسازه شرق استفاده کنید.

این شرکت در حال حاضر بهترین و مرغوب‌ترین کوره‌های هوای گرم موجود در بازار را به فروش می‌رساند. شما می‌توانید بسته به نیاز و مساحت فضای موردنظر خود، از یکی از کوره‌های 150.000، کوره هوای گرم 250.000 و یا 350.000 Kcal/h استفاده کنید. این کوره‌های هوای گرم هم اکنون در وب‌سایت گرماسرما سازه شرق موجود بوده و می‌توانید جهت خرید آن‌ها با کارشناسان تماس حاصل فرمائید تا شما را راهنمایی کنند.

 

نتیجه‌ گیری

کوره‌های هوای گرم از جمله مهم‌ترین دستگاه‌هایی هستند که در سیستم گرمایشی مورد استفاده قرار می‌گیرند. این دستگاه‌ها از سه بخش مشعل، مبدل حرارتی و فن‌های دمنده تولید شده‌اند. در ابتدا سوخت به کمک مشعل سوزانده شده و سپس به کمک فن‌های دمنده از مبدل‌های حرارتی به محیط بیرونی منتقل شده و سپس هوای سرد مجدداً به دستگاه باز می‌گردد.

برای ساخت و تولید این دستگاه‌ها نیاز است تا محاسبات مختلفی انجام شود. جهت آشنایی با نحوه ساخت کوره هوای گرم، نیاز است تا اطلاعاتی در خصوص محاسبات ظرفیت گرمایشی، کانال‌کشی کوره و همچنین دودکش در اختیار داشته باشید.

مقالات مرتبط

نمایش مقاله کوره هوای گرم گلخانه
کوره هوای گرم گلخانه
پنج شنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳
نمایش مقاله کوره هوای گرم سانتریفیوژ چیست؟
کوره هوای گرم سانتریفیوژ چیست؟
یکشنبه ۱۹ فروردین ۱۴۰۳
نمایش مقاله کوره هوای گرم کانالی
کوره هوای گرم کانالی
چهارشنبه ۱۶ اسفند ۱۴۰۲

دیدگاه ها

حسن قاسمی
۱ اردیبهشت ۱۴۰۲

باسلام اینجانب نیازمند یک دستگاه کوره هوای گرم زغالی می باشم.اگر شما سازنده این کوره هستنید خواهشمند است با اینجانب تماس بگیرید.

گرماسازه
۱۷ تیر ۱۴۰۲

با سلام خدمت شما دوست بزرگوار. همکاران واحد فنی و فروش با شما تماس خواهند گرفت.

پیام بگذارید.