گرماسازه شرق

لطفا صبر کنید...

جزییات   

گرماتاب چیست؟ + کاربردها و راهنمای نصب

گرماتاب چیست؟ + کاربردها و راهنمای نصب

اگر می‌خواهید بدانید که گرماتاب چیست؟ و چه کاربردی دارد با ما تا انتهای این مقاله همراه شوید تا شما را با مشخصات فنی و قیمت گرماتاب آشنا کنیم. در گذشته برای گرمایش محیط‌ و فضاهای مختلف، از انواع هیترها استفاده می‌کردند اما امروزه نسل جدیدی از هیترها با نام سیستم گرمایش تابشی، بخاری سقفی، سیستم گرماتاب، هیتر تابشی لوله‌ای و غیره در بازار عرضه شده است که ویژگی‌ها و مشخصات فنی مخصوصی دارند.

این نوع هیترها یا سیستم‌های گرما تاب به شکل ساده و مانند نور خورشید، محیط را گرم می‌کنند. انرژی گرمایی در این سیستم توسط امواج تابشی که از سوی هیتر گرماتاب تولید می‌شود، انتقال می‌یابد.

 

سیستم گرماتاب چیست؟

سیستم گرماتاب جهت گرمایش صنعتی و فضای باز رستوران ها و گلخانه ها و گرمایش انواع محیط استفاده می شود. این سیستم گرمایشی را با نام های گرماتاب، هیتر سقفی، بخاری سقفی، گرمایش موضعی یا گرمایش تشعشعی و مهمتر از همه گرمایش تابشی و هیتر تابشی لوله ای می شناسند.

به طور کلی گرماتاب یا هیتر تابشی لوله‌ای یک سیستم گرمایشی و سرمایشی است که از انرژی حرارتی برای گرم کردن فضاهای مورد نظر استفاده می‌کند. این سیستم مانند نور خورشید عمل می‌کند و هوای ساختمان گرم می‌شود. سیستم گرماتاب با استفاده از فناوری‌های پیشرفته، توانسته است به خوبی جایگزین سیستم‌های گرمایشی سنتی مانند بخاری، هیتر برقی و غیره برای تولید حرارت و گرما باشد.

میتوانیم هیتر تابشی را به عنوان فناوری پیشرفته از دستگاه حرارتی دانست که که در صنایع مختلف جهت گرمایش محیط به کار می رود. از مزایای این محصول می توان به دقت بالا و سرعت و عملکرد بالای آن و قابل استفاده در هر مکانی اشاره کرد. قطعات گرماتاب شامل مشعل، لوله U شکل، رفلکتور، فن مکنده و شعله پخش کن می باشد. البته قابل ذکر است که رفلکتوری که گرماسازه شرق در محصولات گرما تاب خود بکار میبرد رفلکتور با 14 خم است. این سیستم گرمایش تابشی در ایران توسط برندهای مختلفی همچون گرماسازه شرق، مهرتاب، ایران مشعل، فاران تابش و ... تولید می شود.

امروزه هیتر تابشی گرماتاب به دلیل قابلیت هماهنگی با دکوراسیون داخلی، طراحی زیبا، ایجاد حرارت و گرما فوری، پایداری و کارایی بالا، مورد توجه بسیاری از کاربران قرار گرفته است. گرماتاب قدرت تابش حرارت و گرما در حد بالا را دارد و با استفاده از سیستم کنترل هوشمند می‌توانید، میزان تولید گرما در فضا را تنظیم کنید.

 

انواع گرماتاب

از انواع گرماتاب می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • هیتر تابشی لوله‌ای مدل PRS-U

دارای ظرفیت حرارتی 20 تا 55 هزار و در متراژ ۳.۵ تا ۹.۵۰ متر

 • هیتر تابشی لوله‌ای مدل PRS-L

دارای ظرفیت حرارتی 30 تا 50 هزار و قابلیت نصب در متراژ ۹ تا ۱۵ متر که بیشتر مناسب گلخانه ها میباشد.

 • هیتر تابشی دکوراتیو 

ظرفیت حرارتی مشابه دیگر محصولات گرمایشی تابشی

 • گرماتاب سرامیکی

گرماتاب سرامیکی که قطعاتی از جنس سرامیک و با قدرت بالای گرمایی دارد و میتوان آن را در فضاهای باز و با وسعت کم استفاده کرد.

 انواع مختلف گرماتاب

انواع مدل های مختلف گرماتاب PRS-U

 • هیتر تابشی لوله‌ای PRS-20 U

این مدل گرماتاب در چهار مدل با طول های 3.5 متری، 7.5 متری و همچنین 8.3 و 9.3 متری در گرماسازه شرق تولید میشوند. همچنین هر کدام دارای ظرفیت حرارتی به ترتیب 20 هزار، 45 هزار، 50 هزار و 55 هزار کیلوکالری به ازای هر ساعت میباشند.

 • هیتر تابشی PRS-22 U

این مدل نیز با طول های 4.5 و 6.5 متری تولید میشوند. ظرفیت حرارتی آنها نیز به ترتیب برابر با 30 و 40 هزار کیلوکالری بر ساعت است.

 • هیتر لوله ای PRS-35 U

این نوع گرماتاب هم فقط یک مدل با طول 5.5 متری دارد. ظرفیت حرارت آن نیز 35 هزار کیلوکالری بر هر ساعت است.

گرماتاب لوله ای مدل U

 

انواع مدل های مختلف گرماتاب PRS-L

 • هیتر تابشی لوله‌ای PRS-35 L

این نوع گرماتاب دارای طول 9 متری است و ظرفیت حرارتی آن به اندازه 30 هزار کیلوکالری در هر ساعت معادل 35 کیلووات میباشد.

 • هیتر لوله ای PRS-40 L

این مدل از هیتر هم به اندازه 11 متر طول دارد و دارای ظرفیت حرارتی 39 هزار کیلوکالری بر هر ساعت معادل 44 کیلووات میباشد. 

 • هیتر تابشی PRS-50 L

این گرماتاب دارای طولی به اندازه 13 متر است و ظرفیت حرارتی آن 45 هزار کیلوکالری بر هر ساعت میباشد که این خود معادل 50 کیلووات است.

 • هیتر تابشی PRS-55 L

طول این هیتر لوله ای  15 متر است و دارای ظرفیت حرارتی 48 هزار کیلوکالری بر هر ساعت معادل 53 کیلووات است.

گرماتاب لوله ای مدل L

مزایای گرماتاب

همانطورکه قبلا ذکر کردیم سیستم گرماتاب را با نام های هیتر تابشی لوله ای یا بخاری تابشی سقفی میشناسند که جهت گرمایش سوله و سالن های صنعتی، گلخانه ها و مرغداری ها، رستوران ها و فضای باز و ... بکار میبرند. عملکرد این سیستم گرمایشی همانند خورشید بوده و حرارت تولید شده را از طریق امواج تابشی به محیط منتقل میکند.  

گرماسازه شرق تولیدکننده انواع هیتر تابشی با کیفیت عالی و بالاترین راندمان می باشد. سیستم گرمایش تابشی لوله ای تولید شده توسط گرماسازه شرق دارای مزایای بسیاری می باشد که آن را متمایز از دیگر برندها کرده است. این مزیت استفاده از رفلکتور 14 خم در گرماتاب است.

بالا بودن تعداد رفلکتور در هیتر تابشی لوله ای موجب شکست گرما شده و در نهایت گرما و تابش بسیار بهتری را منتقل میکند. بخاریتابشی گرماسازه شرق دارای ظاهری زیبا و متفاوت از دیگر برندها است و همچنین اجزای آن کاملا تک رنگ بوده که این موضوع بسیار برای مدیران کسب و کار حائز اهمیت است.

اکنون درباره مزایای استفاده از سیستم گرماتاب برای گرم کردن محیط صحبت خواهیم کرد. از جمله ویژگی‌ها و مزایای نصب سیستم گرما تاب می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد :

 • راندمان بالا
 • کاهش مصرف انرژی (برق و گاز) - ۶۰ درصد مصرف گاز و ۹۰ درصد مصرف برق
 • سازگاری با محیط زیست
 • کاهش هزینه‌ها برای تامین سوخت و تعمیرات و نگهداری
 • مقرون به صرفه بودن
 • عدم وجود موتورخانه
 • عدم صدای ناهنجار
 • گرمایش یکنواخت
 • قابلیت نصب سریع و آسان

 

همچنین ایجاد گرمایش یکنواخت، گرم کردن محیط مورد نظر ظرف کمتر از 10 دقیقه، عدم ایجاد مزاحمت برای نیروهای کار، عدم ایجاد صدای ناهنجاری، عدم نیاز به موتورخانه و غیره از دیگر ویژگی‌های گرماتاب صنعتی گازی است که باعث می‌شود تا از این نوع هیترهای سقفی یا دیواری به بهترین شکل استفاده کنید.

 

مزایای گرماتاب

کاربرد گرماتاب 

گرماتاب گازی به عنوان یک سیستم گرمایشی بسیار قدرتمند است که از آن جهت گرم کردن محیط‌های مختلف استفاده می‌کنند در برندهای متنوع در بازار در دسترس کاربران قرار گرفته است. هیتر تابشی لوله ای را در سوله ها، کارخانجات، تعمیرگاه های خودرو با عنوان گرماتاب صنعتی به کار میبرند. البته برای مکان های از جمله مساجد، سالن های ورزشی، استخر، سالن های پرورش قارچ و گلخانه ها نیز استفاده میکنند. از جمله مکان‎‌هایی که می‌توان نسبت به نصب هیتر تابشی لوله ای اقدام کرد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

گرمایش سوله با گرمایش تابشی گرماتاب

سوله ها و کارخانه های بزرگ بیشترین دغدغه را جهت گرمایش محیط دارند، زیرا این مسئله تاثیر بسزایی بر روی عملکرد نیروی انسانی دارد. با گرمایش محیط راندمان کاری هم بالا رفته و موجب پیشرفت در کسب و کار میشود. هیتر تابشی با توجه به مصرف کم انرژی بهترین گزینه جهت گرمایش سوله های صنعتی و کارخانجات میباشد.

اجرای سیستم گرماتاب در سالن‌های صنعتی به ابعاد و ارتفاع آنها بستگی دارد. با اجرای این سیستم دیگر گرمای تولید شده مانند گرمایش‌های قدیمی، به سمت بالا حرکت نمی‌کند و دمای کف سالن پایین بماند. اما هزینه نصب و سوخت این دستگاه در سوله‌های صنعتی به دلیل بزرگی فضا زیاد خواهد بود.

گرماتاب در سالن های صنعتی

گرمایش سالن‌های ورزشی با سیستم گرماتاب

از دیگر مکان‌هایی که برای تامین گرمایش آنها در فصول سرد سال با چالش روبرو خواهید بود، سالن‌های ورزشی است. در این فضاها، استفاده از تجهیزات غیراستاندارد گرمایشی یا موتورخانه مرکزی، هزینه زیادی را بابت حفظ و نگهداری از تجهیزات و تامین انرژی آنها تحمیل می‌شود. اما در صورت جایگزین کردن سیستم‌های گرمایشی سنتی با سیستم گرما تاب استاندارد و مدرن جهت گرمایش سالن های ورزشی علاوه بر از بین رفتن این مشکلات، هزینه‌های سوخت و انرژی نیز تا ۵۰ درصد کاهش می‌یابد.

گرمایش رستوران‌ها با سیستم گرماتاب

در گذشته برای تامین گرمای مورد نیاز رستوران‌ها و کافه‌ها از دستگاه دمنده گازسوز استفاده می‌کردند که راندمان پایین و مصرف سوخت بالا از مهم‌ترین مشکلات این گرم‌ کننده‌ها بود. اما امروزه با نصب گرماتاب رستورانی بسیاری از هزینه‌های گرمایش به صورت چشمگیری کاهش می‌یابد.

گرماتاب رستورانی

گرمایش گلخانه‌ها و مرغداری‌ها با گرماتاب

برخی از مدل‌های سیستم گرماتاب در سالن‌های گلخانه‌ها و مرغداری‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند و دمای محیط آنها را به صورت هوشمند گرم نگه می‌دارند. از

لازم به ذکر است، اجرای سیستم گرما تاب در مکان‌های دیگری مانند کارخانجات، سالن‌های تولید، انبارها، پارکینگ خودروها، تراس و بالکن، تالارها و پاساژها، مساجد و مصلی‌ها، روف گاردن و غیره نیز کاربرد دارد.

گرماتاب در گلخانه ها

 

راهنمای نصب گرماتاب

برای نصب و راه اندازی گرماتاب و استفاده بهینه از آن باید مراحل زیر را به طول کامل دنبال کنید تا به نتیجه مطلوب برسید.

 • انتخاب محل نصب: قبل از اقدام به خرید، محل نصب گرماتاب را مشخص کنید. برای این کار حتما از نظر و توصیه‌های تخصصی و کارشناسان مجرب استفاده کنید.
 • انتخاب نوع سیستم: با توجه اندازه فضا، شرایط آب و هوایی، نوع کاربری و غیره یک سیستم گرمایشی تابشی مناسب را برای محیط مورد نظر انتخاب کنید.
 • نحوه نصب: نصب گرماتاب بسیار آسان است و بسته به مدل آن به دیوار متصل شده یا از سقف آویزان می‌شود.
 • اعمال تنظیمات لازم: پس از نصب، باید آن را راه‌اندازی و تست کنید و ایمنی، عملکرد و تنظیمات آن را بررسی کرده تا بهترین عملکرد را از آن شاهد باشید.
 • تعمیرات و نگهداری دوره‌ای: پس از راه‌اندازی سیستم، باید نسبت به نگهداری و تعمیرات دوره‌ای آن اقدام کنید تا بتوانید به بهترین نحو از سیستم گرماتاب استفاده کنید.

 

طرز کار گرماتاب 

طرز کار گرماتاب مشابه نحوه عملکرد گرمایش خورشید است و با انتقال و گسیل امواج باعث گرم شدن فضا می‌شود. در واقع این سیستم با استفاده از مشعل، لوله تابشی، منعکس کننده و یک فن مکنده، با ایجاد حرارت در نقطه‌ای خاص در فضا، گرما را به سمت سایر نقاط در دسترس منتقل می‌کند.

به عبارتی دیگر، مشعل نسبتی از هوا با گاز (مایع یا شهری) را در لوله تابشی به صورت احتراق کامل می‌سوزاند و باعث بالا رفتن دمای لوله می‌شود. سپس فن مکنده، احتراق ایجاد شده را به سمت انتهای لوله هدایت می‌کند تا منعکس کننده انرژی تابشی لوله را به سمت پایین سوق داده تا بدین شکل گرمایش لازم تامین شود. اجرای این سیستم با توجه به مصرف انرژی پایین و کارایی بالا، به یکی از محبوب‌ترین سیستم‌های گرمایش تابشی امروزی تبدیل شده است. لازم به توضیح است، هنگام نصب و اجرای سیستم گرماتاب، فضایی اشغال نمی‌شود و نیاز به ایجاد موتورخانه نیز نخواهید داشت.

این سیستم‌ها، قابلیت گرم کردن محیط‌های مختلف با ابعاد و موقعیت‌های متفاوت را دارند. بنابراین امکان نصب و اجرا در محیط‌های صنعتی و حتی مکان‌های روباز را نیز دارند و می‌توانید با استفاده از بست‌های ويژه سيستم گرمايش تابشی را زير سقف سالن‌ها به سادگی نصب کنید.

 عملکرد گرماتاب

نکات مهم هنگام انتخاب و خرید گرماتاب

مواردی که در خرید گرماتاب بسیار حائز اهمیت است شامل موارد ذیل میباشد : 

 • مدل و اندازه دستگاه را متناسب با متراژ فضای مورد نظر و نیاز گرمایشی آن انتخاب کنید.
 • یک دستگاه کوچک یا متوسط را با فواصل مشخص نصب کنید.
 • هنگام خرید به نحوه تامین سوخت آن و دسترسی به گاز شهری را مورد توجه قرار دهید.
 • استاندارد بودن و ایمنی دستگاه‌ گرمایشی گرماتاب را مدنظر قرار دهید.
 • طول دوره گارانتی، نصب توسط تکنسین و خدمات پس از فروش را نیز هنگام خرید لحاظ کنید.

 

مصرف گاز سیستم گرماتاب

مصرف گاز گرماتاب گرماسازه شرق براساس ظرفیت های حرارتی از 1.5 متر مکعب بر ساعت الی 6 متر مکعب بر ساعت می باشد. لازم به ذکر است که مصرف گاز سیستم گرما تاب بسیار پایین بوده و بیشترین صرفه جویی را در مصرف گاز دارد. 

 

قیمت گرماتاب و عوامل موثر بر آن

علاوه بر خرید گرماتاب و نصب آن، قیمت سیستم گرماتاب نیز از موارد مهمی است که تحت‌ تاثیر عوامل مختلفی تعیین می‌شود و نرخ‌های متفاوتی دارد. این دستگاه‌ها در مدل‌ها و سایزهای مختلفی تولید می‌گردند که هر یک جهت استفاده در شرایط خاصی تولید شده‌اند.

توان و ظرفیت حرارتی، نوع سوخت مصرفی، محل نصب، جنس مواد اولیه استفاده در تولید اجزای مختلف آن اعم از مشعل، لوله‌ها، رفلکتور و بدنه، کیفیت قطعات گرماتاب، استاندارد بودن و میزان ایمنی گرماتاب و غیره همگی بر قیمت آن تاثیر مستقیم می‌گذارند. همچنین نام برند و اعتبار شرکتی که این دستگاه گرمایشی را از آن خریداری کنید، نیز روی تعیین قیمت آن موثر است و هر چه شناخته شده‌تر باشد به همان میزان تقاضا برای خرید محصولات آن بیشتر و اغلب قیمت بالاتری دارند.

گرماسازه شرق برای دستگاه های گرمایشی خود شرایط پرداخت اقساطی را درنظر گرفته است. جهت خرید گرماتاب اقساطی و دریافت لیست قیمت گرماتاب با کارشناسان فروش گرماسازه شرق با شماره های 38482273-051 و 22032002-021 تماس حاصل فرمایید.

از سوی دیگر طول دوره گارانتی و خدمات پس از فروش و مونتاژ، نصب و راه‌اندازی توسط تکنسین‌های متخصص و غیره نیز در قیمت گرما تاب تاثیرگذار هستند و می‌تواند نرخ آن را افزایش یا کاهش دهد. با این حال، نصب یک سیستم گرماتاب هزینه بالایی دارد و نیاز به مناسب‌سازی و توجه به شرایط فضای مورد نظر دارد.

 

نتیجه گیری

گرماتاب نوعی از سیستم‌های گرمایشی مدرن است که مزایا و ویژگی‌های بسیار مناسبی نسبت به سیستم‌های گرمایشی قدیمی مانند بخاری، هیتر برقی، موتورخانه مرکزی و غیره دارد. استفاده از گرماتاب‌ها باعث صرفه جویی در هزینه‌های انرژی و تعمیرات و نگهداری می شود و بهترین انتخاب برای محیط‌های بزرگ است.

در این مطلب سعی بر آن شد تا به صورت خلاصه سوال شما مبنی بر سیستم گرماتاب چیست را توضیح دهیم و مزایا و موارد استفاده از این سیستم‌های مدرن گرمایشی را برای شما عزیزان شرح دهیم. اگر در مجموعه خود نیاز به استفاده از این سیستم دارید، پیشنهاد ما به شما استفاده از گرماتاب های گرماسازه شرق می باشد. 

مقالات مرتبط

نمایش مقاله قیمت گرماتاب
قیمت گرماتاب
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲
نمایش مقاله هیتر فضای باز + معرفی انواع بخاری فضای باز
هیتر فضای باز + معرفی انواع بخاری فضای باز
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲
نمایش مقاله تعمیرات گرمایش تابشی
تعمیرات گرمایش تابشی
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲

دیدگاه ها

رضا عبدی
۱۴ آبان ۱۴۰۲

سلام. ممنون برای مطلب جامع و کاملتون. برای گرمایش گلخانه با متراژ 2200 متر به چه تعداد گرماتاب نیاز هست؟

گرماسازه
۱۸ آبان ۱۴۰۲

برای فضای گلخانه نیاز به ۶ الی ۷ هیتر تابشی لوله‌ای هست. جهت راهنمایی های لازم حتما تماس بگیرید.

پیام بگذارید.