گرماسازه شرق

لطفا صبر کنید...

جزییات   

مصرف گاز و برق گرمایش تابشی چقدر است؟

مصرف گاز و برق گرمایش تابشی چقدر است؟

در مصرف گرمایش تابشی یا همان مصرف گاز گرمایش تابشی چه عواملی موثر هستند؟ شاید تا به ‌حال اسم سیستم گرمایشی و تابشی را شنیده باشید. اما اطلاعات دقیقی راجع به آن ندانید و یا در دسترس شما نبوده است. یا شاید برایتان جالب باشد بدانید که این سیستم گرمایشی چگونه نصب می‌شود و عمل می‌کند؟ در این مقاله سعی داریم تا حدودی شما را با تعریف این سیستم، انواع، کاربرد و چگونگی نصب و مصرف گاز گرماتاب آشنا سازیم.

 

گرمایش تابشی چیست؟

به طور خلاصه به فرایند انتقال انرژی از طریق امواج، گرمایش تابشی می‌گویند. لازم به ذکر است که بدانید گرمایش تابشی همان هیتر تابشی است. همان‌طور که از اسم آن پیدا است، اگر بخواهیم نگاهی ساده داشته باشیم باید بگوییم که این سیستم تقریبا به آفتاب (خورشید) شبیه است و تقریبا همانند آن عمل می‌کند. بخاری سقفی نمونه‌ای هیتر تابشی محسوب می‌شود که کارش تولید و تابش گرما است. در واقع اسم این محصول را می توان بخاری تابشی سقفی هم نامید.

مصرف گاز گرمایش تابشی پانلی از یک سطح بیشتر است، یعنی چند سطح داخلی را گرما می‌تاباند. همین کار سبب می‌شود که گرمای حاصل از تابش در بدنه کاهش پیدا کند. این کار سیستم گرمایشی و تابشی را از سیستم‌های دیگر گرمایش با بخار، هوای گرم و آبگرم جدا می‌سازد.  

مصرف هیتر تابشی در خانه‌های مسکونی، معمولا به ‌صورت سیستم‌های گرمایش تابشی قرنیزی یا سیستم‌های پانلی است. در هیتر تابشی قرنیزی منبع گرما همان آبگرمی است که در داخل پانل‌ها جریان دارد و می‌چرخد.

معمولا کمترین طول بخاری تابشی از 3 متر شروع و به 15 متر می‌رسد. استفاده از هر هیتر بسته به‌ اندازه و طول آن، بستگی به نوع کارکرد و فضایی که قرار است در آن نصب شود دارد. باید توجه داشته باشید که ارتفاع نصب گرمایش تابشی سقفی هم بسیار حائز اهمیت است. اگر بخاری سقفی گرماتاب در ارتفاع مناسب نصب نشود، مثلا در ارتفاع خیلی زیاد امکان دارد که کارایی لازم را نداشته باشد. معمولا ارتفاع مناسب برای نصب به ‌صورت عمودی از سقف باید بین 2/5 یا 3/5 متر در سالن‌های صنعتی باشد.

 مصرف گرمایش تابشی در سالن های صنعتی

نمونه‌ای از گرمایش تابشی صنعتی

 

مصرف گاز گرمایش تابشی

همان‌طور که می‌دانید انسان‌ها با توجه‌ به شرایط اقتصادی امروزه، درصدد کاهش مخارج‌های خود هستند. همین امر هم باعث می‌شود که در هنگام خرید یک وسیله ابتدا به قیمت گرماتاب و سپس به کارکرد و اگر آن وسیله نیازمند مصرف آب، برق، گاز و ... بود، به میزان مصرف آن نیز برای کاهش آبونمان قبض‌های خود دقت کنند. نکته‌ای که اینجا حائز اهمیت است، راجع به میزان مصرف هیتر تابشی است.

خرید گرماتاب می‌تواند برای شما بسیار سودمند باشد، زیرا این وسیله به‌ شدت در گاز و برق مصرفی که وسایل دیگر هم‌ رده آن استفاده می‌کنند، کمتر است. مصرف بخاری تابشی می‌تواند تا 55 % در هزینه گاز و در مصرف برق تا 90 % هزینه‌های شما را کم کند. همین امر یکی از دلایل عمده پرکاربرد بودن هیتر تابشی است. پس اگر قصد خرید وسایل گرمایشی به این صورت و در این رده را دارید، گرمایش تابشی گزینه خوبی برای خرید است.

 

عوامل موثر در مصرف گاز گرماتاب 

یک عامل مهم که در مصرف گاز گرماتاب موثر است، کیفیت مواد به‌ کار رفته در ساخت هیتر آن است. این کار سبب کاهش مصرف میزان سوخت‌های فسیلی و کاهش میزان آزاد کردن گاز کربن می‌شود. هیتر تابشی سرامیکی یکی از بهترین سیستم‌های گرمایشی محسوب می‌شوند. همان‌طور که می‌دانید سرامیک رسانای قوی‌ای برای گرما است.

به همین دلیل وجود قطعه‌ای از جنس سرامیک در داخل این نوع سیستم‌های گرمایشی سبب می‌شود که این هیترها در برابر حرارت زیاد مقاومت بالایی داشته باشند. این نوع هیترها تا مدت زیادی پس از خاموش شدن نیز انرژی گرما را ساطع می‌نمایند.

به دلیل وجود سرامیک در این نوع سیستم‌های گرمایشی، قدرت گرم کردن آنها نه ‌تنها بالا می‌رود بلکه در مدت‌ زمان بسیار کمی می‌توانند محدوده گرمایشی خود را نیز گرم کنند.

یکی دیگر از عوامل کاهش میزان مصرف گاز گرماتاب، انتخاب سیستم گرمایشی مناسب برای مکان مورد استفاده آن است. همانطور که می‌دانید اندازه و انواع هیترها متنوع است. شما باید ابتدا مکان خود را بسنجید و بدانید که چه میزان انرژی گرمایشی برای آن مورد نیاز است و سپس بسته به مکان خود، سیستم گرمایشی مناسب را انتخاب نمایید.

اگر شما سیستم گرمایشی را برای یک مکان صنعتی بزرگ بخواهید، در این صورت باید هیتری را انتخاب کنید که میزان حرارت‌دهی آن بسیار بالا باشد.

 

بیشتر بخوانید : طرز کار گرماتاب 

 

نکات مهم هنگام خرید سیستم گرمایشی و تابشی

اولین نکته حائز اهمیت در هنگام خرید گرماتاب این است که به فناوری‌های روز مجهز باشد. این مورد به ‌صورت مستقیم بر روی مصرف بخاری تابشی تاثیر می‌گذارد. اگر سیستم گرمایشی مورد انتخاب شما به فناوری‌های روز دنیا مجهز باشد، نه ‌تنها عملکرد و کارایی آن بهتر و مثبت‌تر خواهد بود، بلکه این امر باعث کاهش هزینه‌های مصرف و حتی افزایش طول عمر مفید آن نیز می‌شود.

یکی از این فناوری‌های مدرن و به‌ کار رفته در سیستم گرمایش تابشی سقفی، داشتن ترموستات است. داشتن این وسیله داخل بخاری تابشی نقش بسزایی در کاهش مصرف گاز ایفا می‌کند. ترموستات باعث می‌شود که دمای هیتر بیش از حد بالا نرود و روند کنترلی دمای این دستگاه را در دست دارد. یعنی باعث می‌شود که هیتر داغ نشود و ایمنی آن نیز بالا برود. این امر بسیار حائز اهمیت برای بالا بردن طول عمر دستگاه است.

 

معرفی هیترهای تابشی صنعتی

اکنون به معرفی نمونه‌ای از هیترهای تابشی پرکاربرد و محبوب، یعنی بخاری تابشی می‌پردازیم. همان‌طور که از اسم این سیستم گرمایشی پیداست، این سیستم در کارخانه‌ها و جاهای صنعتی به کار می‌رود. این هیتر تابشی از دو لوله U شکل، مشعل، فن مکنده و پنل‌های تابشی امواج الکترومغناطیس ساخته شده است.

نحوه عملکرد هیتر در سالن های صنعتی اینگونه است که در دو سمت لوله‌ای U شکل، در یک سمت مشعل و در طرف دیگر فن مکنده قرار گرفته است. در هنگام روشن‌ کردن هیتر تابشی، ابتدا فن مکنده روشن می‌شود. روشن شدن فن مکنده هوایی را که داخل این لوله U شکل قرار دارد به داخل می‌کشد تا داخل لوله فشار منفی و خلاء شکل بگیرد.

 مصرف گاز هیتر تابشی

هیترهای تابشی برای مکان‌های صنعتی بسیار مقرون‌به‌صرفه هستند

 

حال وقت روشن شدن مشعل است. سپس سنسورهایی که داخل سیستم گرمایشی صنعتی قرار دارند، شروع به سنجیدن مقدار هوایی که مکیده شده است می‌کنند. اگر مکش به ‌اندازه کافی صورت گرفته باشد، داخل آن شعله تشکیل می‌شود و گرمایی تا 600 درجه سانتی‌گراد تولید می‌کنند. 

 

نتیجه‌گیری

استفاده از هیتر تابشی سقفی به ‌خاطر میزان کاهش مصرف در گاز و برق بسیار مقرون‌به‌صرفه است. اگر محیطی که قصد گرم‌ کردن آن را با استفاده از وسایل گرمایشی دارید بزرگ است، مصرف هیتر تابشی به ‌خوبی می‌تواند این امر را برای شما مقدور سازد.

در هنگام خرید هیتر تابشی، به کیفیت مواد اولیه در ساخت آن دقت کنید، زیرا این عمر هم برای بالا رفتن طول عمر مفید دستگاه و هم برای کاهش مصرف گاز شما بسیار ضروری است.

گرماسازه شرق تولیدکننده انواع گرمایش تابشی و بخاری سقفی می باشد. با مراجعه به سایت گرماسازه شرق این محصولات را مورد بررسی قرار داده و برای خرید و قیمت هیتر تابشی با کارشناسان فروش تماس حاصل فرمائید(38482273-051 - 22032002-021).

 


سوالات متداول 

1. ارتفاع مناسب برای نصب بخاری سقفی در سالن های صنعتی چقدر است؟

معمولا ارتفاع مناسب برای نصب به ‌صورت عمودی از سقف باید بین 2/5 یا 3/5 متر در سالن‌های صنعتی باشد.

 

2. به چه علت استفاده از هیتر تابشی سقفی مقرون به صرفه است؟

استفاده از هیتر تابشی سقفی به ‌خاطر میزان کاهش مصرف در گاز و برق بسیار مقرون‌به‌صرفه است.

 

3. عوامل موثر در مصرف گاز هیتر تابشی کدام است؟

کیفیت مواد به‌ کار رفته در ساخت هیتر، انتخاب سیستم گرمایشی مناسب برای مکان مورد استفاده آن در مصرف گاز موثر است.

 

مقالات مرتبط

نمایش مقاله گرماتاب بهترین گرمایش تابشی با بالاترین راندمان
گرماتاب بهترین گرمایش تابشی با بالاترین راندمان
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲
نمایش مقاله بخاری تابشی چیست؟ و مزایای بخاری صنعتی
بخاری تابشی چیست؟ و مزایای بخاری صنعتی
پنج شنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲
نمایش مقاله هیتر تابشی گرماتاب چیست؟
هیتر تابشی گرماتاب چیست؟
پنج شنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲

پیام بگذارید.