گرماسازه شرق

لطفا صبر کنید...

جزییات   

انواع سیستم گرمایش گلخانه و بهترین سیستم گرمایشی گلخانه

انواع سیستم گرمایش گلخانه و بهترین سیستم گرمایشی گلخانه

 

در صنعت باغبانی و کشاورزی، کاهش حداکثری دما در فصول سرد سال سبب کاهش تولید و حتی از بین ‌رفتن محصولات گلخانه‌ای می‌شود. به همین خاطر تامین انرژی گرمایی برای حفظ دمای مطلوب در داخل گلخانه‌ها بسیار ضرورت دارد. امروزه به لطف رشد چشمگیر تکنولوژی، شاهد تولید انواع سیستم‌های پیشرفته گرمایشی هستیم. اما چه سیستمی برای گلخانه‌ها مناسب‌تر است؟ انتخاب سیستم‌های گرمایشی متناسب با محیط و نوع گیاهان پرورشی، یک عملکرد مهم در مدیریت گلخانه‌ها محسوب می‌شود. به همین علت در این مقاله سعی بر این داریم شما را با انواع سیستم گرمایشی گلخانه و با بهترین سیستم گرمایشی گلخانه که جهت گرمایش گلخانه به کار می روند آشنا کنیم.

 

در ابتدا میخواهیم در این ویدئو استفاده از سیستم گرمایش تابشی جهت گرمایش گلخانه را به شما عزیزان نشان دهیم.

سیستم‌ گرمایشی گلخانه‌

به ‌طور کلی سیستم گرمایش گلخانه بر اساس منبع تولید انرژی (گاز، گازوئیل، برق، انرژی خورشیدی و ...)، نحوه انتقال گرما (هدایت‌شده، همرفتی و تابشی) و نوع سیستم گرمایشی بر اساس منابع حرارتی (گرمایش موضعی و مرکزی) تقسیم‌بندی می‌شوند.

شناخت هر یک از این تقسیم‌بندی‌ ها در انتخاب بهترین سیستم گرمایشی گلخانه‌ بسیار حائز اهمیت است زیرا می‌تواند علاوه بر تامین انرژی مورد نیاز گیاهان، تا حد بالایی از اتلاف انرژی و در نهایت هزینه‌های مصرف انرژی بکاهد. 

اتلاف حرارت از گلخانه با چهار حالت انتقال حرارت مانند رسانایی، همرفت، تابش و نفوذ اتفاق می افتد.  البته همه این چهار حالت به صورت همزمان اتفاق می افتند. تقاضای گرما برای یک گلخانه معمولاً با ترکیب هر سه تلفات به عنوان یک ضریب در معادله تلفات حرارتی محاسبه می شود.

سیستم های گرمایش دارای انواع مختلفی می باشند که شامل سیستم آب گرم، گرمایش از کف گلخانه، دمنده های حرارتی و همینطور بخاری گلخانه خانگی می باشد. حال در ادامه با پرمصرف‌ترین و کاربردی‌ترین انواع سیستم‌ گرمایشی برای گلخانه آشنا شوید.

 

بیشتر بخوانید : بهترین نوع بخاری گلخانه

 

انواع سیستم‌ گرمایشی گلخانه

انواع سیستم های گرمایشی گلخانه را می توان به دو گروه مرکزی و محلی تقسیم کرد. سیستم های گرمایش مرکزی از یک دیگ بخار در یک مکان مرکزی تشکیل شده است. دیگ‌ها با بخار یا آب داغ گرم می‌شوند و می‌توانند انواع بخاری‌های گلخانه‌ای و یا بهترین نوع بخاری گلخانه را با سوخت‌های بخاری واحد شیلد با سوخت گاز گرم نگه دارند.

سیستم های گرمایش محلی معمولاً در انتهای گلخانه قرار می گیرند. آنها می توانند هیتر یونیت، بخاری همرفت یا بخاری تابشی باشند. سیستم های گرمایش مرکزی به دلیل هزینه بیشتر در گلخانه های تجاری بزرگتر مورد استفاده قرار می گیرند. سیستم های گرمایش محلی برای گلخانه های کوچکتر مناسب تر است.

در ادامه به انواع سیستم‌ گرمایشی و دستگاه‌ها جهت گرمایش گلخانه بیشتر می‌پردازیم:

  1. سیستم گرمایش حرارت مرکزی

در سیستم گرمایش حرارت مرکزی، بخار آب یا آب داغ از طریق لوله‌ ها به مکان‌ های مختلف که به گرما نیاز دارند، هدایت می‌شوند. خب در این روش گرما از طریق لوله ها در سطح گلخانه به صورتی کاملاً یکنواخت هدایت و توزیع می شود. بنابراین گرمای یکنواختی در سراسر گلخانه به وجود می آید. این سیستم را می‌توان به روش‌ های مختلف تقسیم‌بندی کرد که عبارتند از:

  • گرمایش از کف گلخانه (لوله‌کشی از کف)

در این روش گرمایشی به ‌صورت کلی یک سری لوله از کف خاک گلخانه عبور داده می‌شود. این لوله‌ ها می‌تواند گلخانه را تا 28 درجه سانتی‌گراد گرم کند. این دما می‌تواند نیاز گرمایشی گلخانه را تا حد بسیار زیادی برطرف کند. با استفاده از این سیستم شما می‌توانید دمای ریشه گیاهان را تا 20 درجه سانتی‌گراد گرم‌ کنید.

  • گرمایش از روی بستر (لوله‌کشی روی زمین)

در این روش یک سری لوله بالستیکی از روی زمین عبور داده می‌شود. از جمله ویژگی‌ های خوب این سیستم توزیع یکنواخت گرما در بین گیاهان موجود در گلخانه است. تنها موضوعی که در هنگام استفاده از این ‌روش باید به آن دقت داشته باشید، این است که لوله ‌ها دچار آسیب‌دیدگی نشوند.

  • گرمایش محصول (لوله‌های آویزان در بالای محصول)

در این روش با استفاده از یک سری لوله از بالای محصولات رد شده‌اند و همچنین از سقف گلخانه آویزان هستند، اقدام به گرم کردن محصولات موجود در گلخانه می‌کنیم.

  • گرمایش هوای گلخانه (لوله‌کشی شبکه‌ای از سقف)

در این روش دما به ‌خوبی در سطح گلخانه پخش ‌شده و در بین محصولات توزیع می‌شود. استفاده از این‌ روش می‌تواند تا حد بسیار زیادی هزینه ‌های گرمایشی گلخانه را کاهش دهد و موجب افزایش بازدهی شود. در این روش به ‌جای لوله‌کشی از کف گلخانه اقدام به لوله‌کشی از سقف می‌کنیم که احتمال آسیب به لوله‌ ها کاهش پیدا می‌کند.

  • گرمایش میز یا تخت کار (میزهای مجهز به پایه‌های آلومینیومی)

این روش مدرن‌ترین و بهترین روش گرمایش گلخانه است. در این روش با گرم کردن میزهای محصولات اقدام به گرم کردن خود محصول می‌کنیم. این روش کمترین میزان هدر رفت گرما را به دنبال دارد و بسیار مقرون‌به‌صرفه است.

 

سیستم گرمایش از کف گلخانه  - سیستم گرمایشی گلخانه

 

بیشتر بخوانید : کوره هوای گرم گلخانه

 

کاربرد بیشتر گرمایش از کف گلخانه جهت رشد سریع ریشه گیاهان و گلها می باشد. البته قابل ذکر است که این نوع سیستم گرمایشی، گرمای گلخانه را تامین نمی کند. از این روش بیشتر برای افزایش فعالیت ریشه ها و بالاخص جذب مواد غذایی استفاده می شود. البته گرمایش از کف گلخانه به دو روش انجام می شود که شامل استفاده از لوله های آب گرم مارپیچ یا صاف و المنت های حرارتی برقی است.

در سیستم گرمایش مرکزی معمولا آب یا بخار گرم که از طریق یک یا چند دیگ بخار تولید می‌شود، توسط لوله‌ های فولادی و آلومینیومی بر اساس یکی از سیستم‌ های گرمایشی فوق، گرمای محیط را تامین می‌کنند. استفاده از سیستم گرمایشی اغلب برای گلخانه‌ های بزرگ با مساحت‌ های بالای یک هکتار مناسب است. اما به دلیل هزینه‌ های اولیه بالا برای گلخانه‌ های صنعتی کوچک و گلخانه‌های خانگی انتخاب اقتصادی مناسبی نخواهد بود.

  1. سیستم گرمایش حرارت فضایی (موضعی)

در این سیستم گرمایش گلخانه معمولا از هیتر یا بخاری‌ های صنعتی استفاده می‌شود که در مقایسه با سیستم گرمایش مرکزی از هزینه کمتری برخوردار بوده و علاوه بر این، نصب و نگهداری آسان‌تری دارند. این سیستم‌ ها بر اساس نوع منبع انرژی و همچنین نحوه انتقال گرما انواع مختلفی داشته که پرکاربردترین آنها در سیستم گلخانه‌ ها به شرح زیر است:

2.1. سیستم گرمایش توده حرارتی

این سیستم یکی از روش‌های سنتی و البته غیر استانداری است که به دلیل هزینه کم و نصب آسان معمولا در گلخانه‌ های خانگی و کوچک استفاده می‌شود. در سیستم گرمایشی گلخانه کوچک بشکه‌ های سیاه‌ رنگ را با محتوای آب در معرض نور مستقیم خورشید قرار می‌دهند تا انرژی لازم را از خورشید ذخیره کند.

سپس در طول شب انرژی ذخیره‌ شده در این بشکه‌ ها به دلیل کاهش دما آزاد شده و انرژی گرمایی گلخانه را تامین می‌کند. از آنجایی که کنترل دما در این سیستم گرمایش گلخانه خانگی امکان‌پذیر نیست، برای گلخانه‌های صنعتی گزینه مناسبی به حساب نمی‌آید.

2.2. بخاری‌ گلخانه‌ با سوخت فسیلی

اغلب از بخاری‌ ها برای سیستم گرمایش برخی از گلخانه‌ های سنتی استفاده می‌شود. خیلی از تولید کنندگان از این بخاری برای گلخانه های خود استفاده می کنند. در این سیستم گرمایش گلخانه، انرژی گرمایی در اثر احتراق منابع سوخت فسیلی مانند گازوئیل، نفت و یا گاز تولید می‌شود.

ناگفته نماند این روش دارای کارایی بسیار پایینی است. این سیستم گرمایشی به دلیل غیر استاندارد بودن، عدم کنترل گرما، نقص در سوختن منابع، ایجاد آلودگی‌ها و آلاینده‌ها برای گلخانه‌های صنعتی گزینه مناسبی نخواهند بود. چون باعث از بین رفتن محصولات تولیدی گلخانه می شود. 

البته برخی از افراد از بخاری گازی برای گرمایش گلخانه خود استفاده می کنند که این نوع بخاری برای مدت طولانی مناسب نمی باشد. نکته قابل توجهی که در انتخاب سیستم گرمایشی گلخانه باید در نظر گرفته شود این است که سیستم گرمایشی را برای گلخانه خود انتخاب کنید که آسیبی به محصولات گلخانه شما وارد نکند.

 

سیستم گرمایشی گلخانه

 

سیستم گرمایشی و تابشی گلخانه‌ 

گرمایش تابشی گلخانه‌

بخاری تابشی گلخانه‌، یک سیستم گرمایشی و تابشی گلخانه است که به دلیل مصرف بهینه انرژی، استفاده از آن بسیار متداول شده است. در سیستم گرمایش تابشی، گرما توسط امواج الکترومغناطیسی (مانند مادون‌ قرمز) از جسم گرم به جسم سرد (روش شعاعی) انتقال می‌یابد. اگر دوست دارید در مورد نحوه گرمایش گلخانه با بخاری تابشی اطلاعاتی داشته باشید، حتماً مقاله گرمایش گلخانه با بخاری تابشی  را بخوانید. 

در واقع گرمایش‌ های تابشی نقش خورشید را در گلخانه‌ها ایفا می‌کنند. این سیستم گرمایش گلخانه که به بخاری سقفی نیز شهرت دارند، در انواع برقی، گازی و پروپان ساخته می‌شوند. بخاری‌های تابشی برقی در مقایسه با سایر بخاری‌ها از قیمت بیشتری برخوردار است، اما گرمای تولیدی از آن پاک و بدون آلاینده است. این نوع سیستم به عنوان بهترین سیستم گرمایشی گلخانه به شمار می رود.

 

بیشتر بخوانید :  گرمایش گلخانه با بخاری سقفی

 

 جت هیتر

جت هیتر نیز یکی از پرکاربردترین و مطمئن‌ترین سیستم‌ گرمایش گلخانه‌ هستند. این دستگاه‌ها با توجه ‌به نوع سوخت به چهار دسته گازسوز، برقی، گازوئیلی و دوگانه‌ سوز(جت هیتر صنعتی) تقسیم‌بندی ‌شده و در دو شکل دودکش‌دار و بدون دودکش تولید می‌شوند.

در جت هیتر، گرما توسط سوختن انرژی (گازوئیل، نفت سفید و گاز) یا انرژی الکتریسیته تولید شده و سپس فن موجود در آن هوای سرد را وارد و پس از گرم ‌کردن به محیط بیرون انتقال می‌دهد. هیتر گلخانه ای یا جت هیتر فضای زیادی را اشغال نمی کند، چون بر روی سقف نصب می شود. این سیستم به دلیل مصرف انرژی بهینه و راندمان بالا، یکی از کارآمدترین سیستم‌ها در گرمایش گلخانه‌ محسوب می‌شود.

 علاوه بر موارد ذکر شده انواع دستگاه‌ های پیشرفته‌ای دیگری نیز وجود دارد که علاوه بر سیستم گرمایشی به سیستم سرمایشی نیز مجهز هستند. برای مثال اکونوپک گلخانه‌ ای سیستمی است که از طریق کانال‌کشی، گرمای تولیدی از احتراق منبع سوخت را به محیط گلخانه انتقال می‌دهد.

همچنین دستگاه‌ های دیگری مانند هواسازهای گلخانه‌ ای و یونیت هیترهای گلخانه‌ ای نیز تولید می‌شوند که سیستمی مشابه اکونوپک گلخانه‌ ای دارند، با این تفاوت که از برق به‌ جای سوخت‌ های فسیلی استفاده شده و هیچ احتراقی در آن صورت نمی‌گیرد.

 

بیشتر بخوانید : جت هیتر گازوئیلی گلخانه

 

 

 

 بهترین سیستم گرمایش گلخانه

بخاری تابشی سقفی بهترین سیستم گرمایشی گلخانه‌

 

بهترین سیستم گرمایشی گلخانه‌

انتخاب بهترین سیستم گرمایشی گلخانه‌ به عوامل متعددی مانند نوع گیاه پرورشی، منبع سوخت، میزان راندمان، نصب و نگهداری آسان، مصرف بهینه انرژی، قابلیت کنترل دما و در نهایت اقتصادی بودن سیستم بستگی دارد. برای مثال اگر گیاه پرورشی از نوع گیاهان خوراکی و حساس باشند، سیستم‌ های سوخت فسیلی که با عمل احتراق تولید گرما می‌کنند، مناسب نیستند. در هر حال سیستم‌های گرمایشی و تابشی و انواع هیترها (مانند جت هیتر و یونیت هیتر) نسبت به سایر سیستم‌ های گرمایش گلخانه‌ای، مناسب‌تر هستند.

 

نتیجه‌گیری

انتخاب یک سیستم گرمایش گلخانه مناسب یکی از مهم‌ترین مراحل موفقیت در تولید گیاهان گلخانه‌ ای است. امروزه به لطف پیشرفت تکنولوژی و تجهیزات گرمایشی، شاهد تولید نسل جدیدی از دستگاه‌های گرمایشی هستیم. اما توجه داشته باشید که انتخاب هر سیستم مبتنی بر نوع گیاه پرورشی، مصرف بهینه انرژی، کاهش هزینه‌ها و ... است.

از بهترین دستگاه‌ های گرمایشی می‌توان به سیستم گرمایشی و تابشی گلخانه و انواع هیترها (مانند جت هیتر) اشاره کرد. به ‌طور کلی هر سیستم گرمایشی که کنترل دمای یکنواخت را بدون انتشار مواد مضر برای گیاهان فراهم کند، مناسب است.

 

با کارشناسان فروش گرماسازه شرق در تماس باشید: 38482273-051 -  22032002-021

 

 

مقالات مرتبط

نمایش مقاله کوره هوای گرم گلخانه
کوره هوای گرم گلخانه
پنج شنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱
نمایش مقاله هیتر گلخانه ای چیست؟
هیتر گلخانه ای چیست؟
پنج شنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱
نمایش مقاله گرمایش تابشی لوله ای در گلخانه
گرمایش تابشی لوله ای در گلخانه
پنج شنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱

دیدگاه ها

امیر حسین
۲ اسفند ۱۴۰۰

من برای گلخانه خود از سیستم گرماتاب تابشی گرماسازه استفاده کردم و بسیار راضی بودم چون دمای گلخانه ام را کنترل میکند. با تشکر

گرماسازه
۲ اسفند ۱۴۰۰

با تشکر از شما دوست بزرگوار .

پیام بگذارید.