گرماسازه شرق

لطفا صبر کنید...

جزییات   

هیتر گلخانه ای چیست؟ و معرفی انواع بخاری گلخانه ای

هیتر گلخانه ای چیست؟ و معرفی انواع بخاری گلخانه ای

آیا با هیتر گلخانه ای آشنایی دارید؟ گلخانه ها دارای شرایط کاملا متغیری می باشند که از عوامل جوی تاثیر کاملا مستقیم می پذیرند. همواره تولیدکنندگان محصولات گلخانه ای باید به فکر تامین نیازهای ضروری گیاه برای تولید محصولات خوب و با کیفیت باشند. یکی از این نیازهای ضروری که به شدت تحت تاثیر تغییر فصل قرار می گیرد دمای هوای حاکم بر فضای گلخانه می باشد. در فصل های گرم سال این افراد ملزم به استفاده از وسایل سرمایشی و تولید رطوبت در هوا می باشند. این در حالی است که در فصل سرد سال کاربران گلخانه ملزم به استفاده از هیتر گلخانه ای برای تامین هوای مناسب برای گیاه می باشند. این امر از الزاماتی است که هر فرد گلخانه دار لازم است در اولین اولویت خود قرار دهد و نسبت به آن توجه داشته باشد. بی توجهی به امر سرمایش و گرمایش گلخانه می تواند سبب نابودی کامل محصول گردد.

 

هیتر گلخانه ای چیست و چه کارایی دارد ؟

بخاری گلخانه ای یکی از ادوات ضروری برای تولید محصول در فضای گلخانه می باشد. این وسیله قادر است به صورت کاملا صنعتی حجم عظیمی از هوای گرم را در کمترین زمان به محیط گلخانه انتقال دهد. کاربران گلخانه های صنعتی از این محصولات در جهت تامین نیازهای حرارتی گیاه در فصل های سرد سال بهره می برند.

 

بیشتر بخوانید : کوره هوای گرم گلخانه

 

گیاه یک موجود کاملا زنده می باشد که برای بقا نیاز به حفظ شرایط خاصی دارد. خروج از این شرایط سبب آسیب رسیدن به گیاه و در نهایت مرگ آن می شود. استفاده از وسایل گرمایشی در فصل سرد سبب می شود تا گیاه با شرایطی که کاربر گلخانه برای او مهیا نموده است انطباق یابد. در این شرایط گیاه به ادامه ی حیات می پردازد و حتی به تولید محصول نیز خواهد پرداخت.

بخاری گلخانه ای با راندمان بالای 80% در تولید حرارت در فضای گلخانه ها می تواند شما را در کسب نتایج قابل قبول یاری نماید. ساختار کلی این ادوات شامل ترموستات، سیستم های تنظیم دما، لوله های رابط پاس، فن های مکنده و کوره یا دیگ می باشد. وجود ادوات خاصی مانند ترموستات و سیستم های تنظیم کننده هوا به کاربر این امکان را می دهد تا خود بتواند میزان دما را برای دستیابی به حد مطلوب تنظیم نماید.

 

هیتر گلخانه ای

این وسیله یکی از ایمن ترین ادوات گرمایشی در بخش صنعت می باشد که مجهز به فن های آکسیال می باشد. این دستگاه ها دارای استاندارد معتبر CE می باشند. البته زمانی که از هیتر گلخانه ای نام برده می شود بدین معنی نیست که تنها از این وسیله می توان در گلخانه ها استفاده نمود. شما به راحتی قادر هستید تا از این وسیله در انواع فعالیت های صنعتی بهره ببرید.

 

بهترین بخاری گلخانه ای

مسلماً بخاری گلخانه ای، بخاری است که بتواند در مقابل سرمای زمستان از گیاهان و گل های گلخانه محافظت کند. این نوع بخاری دارای قدرت بالایی جهت گرمایش گلخانه و همینطور صرفه جویی در انرژی می باشد. یکی از عوامل مهم بخاری گلخانه این است که ضد آب بوده و دارای طول عمر بالایی و مقرون به صرفه باشد.

یکی از مواردی که هنگام خرید بهترین هیتر جهت گلخانه باید به آن توجه کنید این است که آن بخاری  دارای راندمان بالایی باشد. خب راندمان بدان معنی است که گرمایی که بخاری تولید می کند در برابر انرژی که مصرف می کند، باشد.

اگر بدنبال بهترین هیتر صنعتی گلخانه هستید، باید مواردی از قبیل جنس بدنه کوره توجه کنید. مسلماً جنس کوره نسبت مستقیمی به طول عمر بخاری گلخانه ای دارد. خب در بعضی مواقع هیترهایی با قیمت پایینی به بازار ارائه می شوند که جنس بدنه آن از آلیاژهای بی کیفیت بوده و همین موضوع سبب می شود که سوراخ شود. بنابراین داشتن چنین هیتری بسیار پر خطر بوده و موجب آتش سوزی در محیط می شود.

 

 اهمیت استفاده هیتر گلخانه ای

هیتر با کیفیت دارای جنس بادوام از استیل نسوز است که این استیل قادر به تحمل دمای بالای 800 درجه می باشد. یکی از ویژگی هایی که این نوع فلزات دارند این است که قابلیت مقابله با پوسیدگی و همینطور اکسید شدن را دارند. یکی دیگر از مواردی که باید در هنگام خرید بهترین نوع بخاری گلخانه به ان توجه کنید مشعل آن است.

با استفاده از مشعل سوخت به گرما تبدیل می شود. برای خرید هیتر صنعتی گلخانه گرمایشی به نوع مشعل بخاری توجه کنید. اینکه دارای کیفیت و جنس خوب و مرغوبی باشد.

 

انواع هیتر گلخانه ای

انواع مختلفی از بخاری های گلخانه ای برای کاربردهای مختلف مانند مرغداری، پرورش قارچ و گلخانه وجود دارد. یکی از انواع متداول بخاری برقی است که نصب آن آسان است، از نظر انرژی کارآمد است و گازهای مضر منتشر نمی کند. نوع دیگر کوره هوای گرم است که برای گلخانه های بزرگ مناسب است. بخاری های تابشی گازی نیز محبوب هستند و می توانند با پروپان یا گاز طبیعی کار کنند. آنها قدرتمند هستند و می توانند مناطق بزرگ را به سرعت گرم کنند.

 

گرمایش مرکزی (گرمایش از کف گلخانه)

به طور کلی از این سیستم گرمایشی معمولا در گلخانه ها استفاده میکنند. این سیستم به این صورت است که شبکه ای از لوله ها را در کف خاک گلخانه قرار میدهند و گردش آب گرم از طریق این لوله ها جهت گرمایش گلخانه می باشد. گرمایشی که این سیستم دارد کاملا یکنواخت است و این تضمین را می دهد که همه گیاهان به طور یکسان  از گرما بهره مند می شوند.

گرمایی که سیستم گرمایش مرکزی ایجاد میکند کاملا تمیز و بدون هیچ گونه آلودگی است. این روش کمی گران است و همینطور هزینه نگهداری آن نیز بسیار بالا است. این روش در کنار مزیت هایی که دارد شامل معایبی نیز می باشد. اینکه برای گرمایش اولیه نیاز به زمان بیشتری دارد به عنوان یکی از معایب آن محسوب میشود. از عیب های دیگر این سیستم میتوان به ناتوانی در تنظیم دقیق ما اشاره کرد.

 

کوره هوای گرم گلخانه

کوره هوای گرم یک بخاری صنعتی است که دارای راندمان بالا و تولید حرارت بالا می باشد. این نوع سیستم گرمایشی بر گرمایش از کف ارجحیت دارد.  انواع کوره  هوای گرم از نظر سوخت به سه دسته گازوئیلی و گازی و دوگانه سوز تقسیم می شود. از کوره  هوای گرم بیشتر در مناطق سردسیر استفاده می شود.

این نوع سیستم گرمایشی نسبت به سایر روش ها هزینه راه اندازی آن پایین است. این دستگاه قابلیت منتقل شدن به مکان ها مختلف براساس نیاز شما را دارد. با کمک کوره هوای گرم گلخانه گیاهان رشد خوبی را بدون تولید گازهای سمی را دارند.

 

گرمایش تابشی گلخانه

هیتر تابشی گلخانه یکی دیگر از سیستم های گرمایش گلخانه محسوب میشود که دارای عملکرد بهینه ای در مصرف انرژی می باشد. امروزه بیشتر گلخانه داراناز این سیستم گرمایشی استفاده می کنند. این سیستم گرما را از طریق امواج مادون قرمز انتقال میدهند. عملکرد بخاری تابشی در گلخانه همانند عملکرد خورشید میباشد.

گرمایش تابشی در سه نوع برقی، گازی و پروپان تولید می شوند. دربین سیستم های گرمایشی، بخاری تابشی گلخانه بهترین سیستم گرمایشی در گلخانه محسوب میشود.

 گرمایش تابشی گلخانه

اهمیت استفاده هیتر در گلخانه ها

بخاری گلخانه ای یا همان کوره هوای گرم به دلیل کارایی بالا و استفاده ی راحت میان کاربران گلخانه ها از مقبولیت بالایی برخوردار می باشد. از جمله دلایل مهمی که می توان برای این موفقیت نام برد شامل هزینه های کمتر در مصرف سوخت، نگهداری و سرویس های دوره ای این وسیله می باشد.

این امر در فضای گلخانه که نیاز است تا کاربر به طور مداوم سعی در کاهش هزینه ها نماید بسیار با اهمیت جلوه می نماید. دومین عاملی که در مقبولیت این وسیله تاثیرگذار می باشد امکان جابجایی راحت این وسیله می باشد. همچنین شما در زمان استفاده از این وسیله به راحتی قادر به تنظیم میزان انرژی پرتاب شده توسط دستگاه به محیط گلخانه باشید.

از مزایای نصب هیتر گلخانه این  است که برای محیط کمترین آلایندگی را به وجود می آورد و در زمان مصرف آن گیاهان در معرض هیچ گونه آلودگی قرار نمی گیرند. تمامی عوامل قید شده در متن می تواند در انتخاب این وسیله برای تامین نیاز حرارتی در گلخانه ها موثر باشد.

 

نحوه کارکرد هیتر گلخانه ای

وجود رقابت در بازار بزرگ تولیدکنندگان محصولات سرمایشی و گرمایشی باعث شده است تا آنها همواره به فکر ارتقاء محصولات خویش در جهت کسب رضایت بازار مصرف باشند. این سیستم گرمایشی یکی از ادواتی است که شما به راحتی می توانید از انواع مدل های دستی و اتوماتیک آن برای فضای گلخانه ها بهره ببرید.

در انتخاب بهترین سیستم گرمایشی گلخانه نیاز است تا کاربر عوامل گوناگونی را در نظر داشته باشد. اولین و مهمترین نکته توجه به بودجه شما می باشد. شما می بایست در زمان انتخاب ای وسیله به قیمت ها توجه کامل داشته باشید و بر اساس آن دست به انتخاب بزنید. عامل مهم دیگری که در زمان انتخاب این بخاری باید در نظر گرفته شود تناسب میان بخاری با مساحت فضای گلخانه می باشد.

عملکرد هیتر گلخانه ای

برای مثال انتخاب یک هیتر کوچک در یک گلخانه بزرگ باعث میشود تا شما قادر به تامین نیاز های حرارتی مورد نیاز برای محصولاتتان نباشید. این امر در دراز مدت سبب خسران مالک گلخانه خواهد شد. مطالعه نحوه کارکرد بخاری در زمان سرویس و نگهداری از این وسیله بسیار کاربردی می باشد.

 

بیشتر بخوانید : ساخت هیتر گلخانه

 

عملکرد بخاری گلخانه ای اتوماتیک

بخاری گلخانه ای یا هیتر کابینتی گلخانه ای یکی از ادواتی است که به دلیل کاربرد راحتی که دارد بسیار محبوب گردیده است. در این ادوات کاربر پس از روشن نمودن وسیله شاهد می باشد که هوای داخل دستگاه با نیروی مکش به سمت کوره دستگاه هدایت می شود. این فرایند برای تامین اکسیژن مورد نیاز برای عمل احتراق در دستگاه هیتر گلخانه می باشد.

این انجام عمل هدایت اکسیژن و در نهایت عمل احتراق در نمونه های اتوماتیک نسبت به نمونه های دستی کمی زمانبر می باشد. در نهایت سیستم شروع به ایجاد جرقه در دستگاه می نماید. بلافاصله بعد از ورود به این مرحله سنسورهای موجود در دستگاه اجازه ی ورود سوخت به کوره را صادر می نمایند.

سوخت در کوره این بخاری به انرژی حرارتی تبدیل و از طریق سه پاس موجود در دستگاه وارد لوله های متصل به پاس ها می شود. در نهایت از طریق بخش اگزوز مانند موجود در دستگاه به بیرون یعنی فضای گلخانه هدایت می شود. فن ها در این دستگاه سبب مکش دائمی هوای سرد به دستگاه می شود.

این عمل در انتقال دائمی حرارت در سیستم موثر می باشد. انتقال هوای گرم به فضای گلخانه بعد از رسیدن دمای هوای دستگاه به میزان 25 تا 35 درجه سانتی گراد ممکن می باشد.

 

انجام فرایند محاسبه هیتر گلخانه 

یکی از نکاتی که در زمان استفاده از این بخاری باید در نظر گرفته شود این مورد می باشد که بر اساس چه معیاری محاسبه هیتر گلخانه صورت می پذیرد. شرایط در گلخانه ها باید در یک آستانه ثابت و پایدار باقی بماند و بر اساس این معیار در تامین گرمایش گلخانه ها باید عوامل متعددی را در نظر داشته باشید.

اغلب کاربران گلخانه ها برای جبران کمبودهای حرارتی در فضای گلخانه ها از ادواتی مانند بخاری گلخانه ای استفاده می نمایند. در زمان انتخاب این وسیله به عنوان یک تامین کننده حرارتی نیاز است تا برای کسب نتایج مطلوب به طور دقیق میزان بخاری مورد نیاز برای گلخانه تعیین شود.

برای دستیابی به این مهم در گلخانه ها ابتدا میزان هدر رفت حرارت از بخش های مختلف بررسی و تعیین می گردد. در نهایت نتیجه ی حاصل شده را بر ظرفیت حرارتی هیتر تقسیم می نمایند.

فرایند محاسبه هیتر گلخانه ای

 

برای درک بهتر این مطلب در نظر داشته باشید که کاربر بعد از بررسی دقیق گلخانه مشاهده می نماید که از تمام زوایا و درزهای موجود در گلخانه میزان 5 هزار کیلوکالری گرما تلف می شود. در این شرایط او تصمیم دارد تا از کوره هوای گرم 250000 کیلوکالری استفاده نماید. در این شرایط شما تنها کافیست تا میزان پرت انرژی از گلخانه را بر ظرفیت دستگاه تقسیم نمایید.

عددی که شما در این فرایند به دست می آورید تعداد بخاری های مورد نیاز برای فضای گلخانه شما می باشد. البته در نظر داشته باشید که در زمان محاسبه پرت انرژی در گلخانه باید به عوامل متعددی مانند پوشش گلخانه، وجود عایق در فضای گلخانه و در نهایت مساحت گلخانه توجه داشته باشید. تک تک این عوامل در کسب نتیجه ای دقیق برای محاسبه تعداد هیتر گلخانه موثر می باشند.

 

قیمت هیتر گلخانه ای

کاربران باید در نظر داشته باشند که استفاده از این وسیله در امر گرمایش گلخانه بسیار مناسب و اقتصادی می باشد. اولین نکته ای که در تعیین قیمت بخاری گلخانه ای باید در نظر گرفته شود این مورد می باشد که این وسیله نسبت به سایر روش های تولید حرارت در گلخانه از قیمت های مناسب تری برخوردار می باشد.

حتی هزینه های مربوط به سرویس و نگهداری از این وسیله نسبت به سایر روش ها کاملا مناسب تر می باشد. اما در نهایت کاربران هیترهای گلخانه ای باید در نظر داشته باشند که تعیین رنج قیمتی این وسیله به عوامل گوناگونی وابسته می باشد. برای مثال توجه داشته باشید که بدون شک سیستمهایی که مجهز به فناوری های روز دنیا می باشند نسبت به سیستمهای دستی از قیمت های بالاتری برخوردار هستند.

همچنین عامل دیگری که بر میزان قیمت بخاری گلخانه ای تاثیر گذار است میزان ظرفیت و حج حرارت تولیدی توسط دستگاه می باشد. برای مثال توجه داشته باشید که بخاری های گلخانه ای که دارای حجم حرارت تولیدی بیشتری هستن از قیمت های بالاتری نسبت به نمونه های سبک تر برخوردار می باشند.

قدرت موتور و کشور تولید کننده ی آن عامل دیگر در تعیین قیمت این وسیله می باشد. در نهایت کاربران گلخانه ها بر اساس نیاز خود در فضای گلخانه اقدام به تهیه این محصول می نمایند. وجود سیستم های گرمایشی در فصول سرد سال برای گلخانه ها الزامی و ضروری می باشد.

 

خرید هیتر گلخانه ای

اگر قصد خرید بخاری گلخانه ای یا همان کوره هوای گرم یا هیتر کابینتی گلخانه ای را دارید،  نیاز به بررسی کامل در مورد این محصول دارید. چون باید محصولی را خریداری کنید که نیازهای شما را تامین کند و دیگر دغدغه ای جهت گرمایش گلخانه خود در فصل سرما نداشته باشید. گرماسازه شرق بزرگترین تولید کننده کوره هوای گرم یا بخاری گلخانه ای در شرق کشور است.

برای خرید بخاری گلخانه ای و اطلاع از قیمت آن با کارشناسان فروش گرماسازه شرق با شماره های 38482273-051 و 22032002-021 تماس حاصل فرمایید. کارشناسان فروش گرماسازه شرق مشاوره و راهنمایی های لازم را جهت خرید بخاری گلخانه ای در اختیاز شما قرار دهند.

 

نکات مهم برای خرید هیتر گلخانه

همانطور در بالا نکاتی را هنگام خرید هیتر گلخانه برای شما گفتیم، این نکات اعم از بدنه کوره، مصرف سوخت آن، استفاده از لوله های خروجی با کیفیت مرغوب و بالا، گارانتی و خدمات پس از فروش کوره هوای گرم، مشعل دستگاه، پوشش دو جداره با کیفیت بالا، برند معتبر، طراحی دقیق و مهندسی هیتر و ... می باشد. این نکات بسیار ضروری بوده و حتما در هنگام خرید به انها توجه لازم را داشته باشید.

بنابراین بدنه کوره جزء نکات در هنگام خرید است، چون بدنه کوره هوای گرم یکی از مهمترین موارد در خرید بخاری مناسب به شمار می رود. بنابراین بدنه هیتر گلخانه باید بسیار مقاوم در برابر رطوبت و انواع آب و هوا باشد که دچار زنگ زدگی نشود. جنس محفظه احتراق کوره هوای گرم گرماسازه شرق از نوع استیل نگیر 304 می باشد که مقاوم در برابر زنگ زدگی ، نور خورشید و با عمر طولانی است. 

 

سوالات متداول 

1. هیتر گلخانه ای برای چه محیط هایی مناسب است؟

بیشترین کاربرد این نوع هیتر جهت گرمایش گلخانه، مرغداری و سالن های پرورش قارچ می باشد.

 

2. سوخت مصرفی هیتر گلخانه چیست؟

سوخت هیتر به صورت گازی، گازوئیلی و دوگانه سوز می باشد. هیتر گازوئیلی گلخانه نیز یکی از پراستفاده ترین سیستم های گرمایشی می باشد.

 

3. راندمان بخاری گلخانه چقدر می باشد؟

بخاری گلخانه ای با راندمان بالای 80% در تولید حرارت در فضای گلخانه ها عمل می کند.

 

مقالات مرتبط

نمایش مقاله سیستم گرمایش گلخانه و معرفی بهترین سیستم گرمایشی گلخانه
سیستم گرمایش گلخانه و معرفی بهترین سیستم گرمایشی گلخانه
سه شنبه ۹ خرداد ۱۴۰۲
نمایش مقاله سیستم مه پاش گلخانه (فوگر گلخانه)
سیستم مه پاش گلخانه (فوگر گلخانه)
سه شنبه ۹ خرداد ۱۴۰۲
نمایش مقاله تهویه گلخانه در تابستان
تهویه گلخانه در تابستان
جمعه ۵ خرداد ۱۴۰۲

پیام بگذارید.