گرماسازه شرق

لطفا صبر کنید...

جزییات   

انواع هیتر گلخانه

انواع هیتر گلخانه

از جمله مهمترین‌ وسایل گرمایشی صنعتی باید به انواع هیتر گلخانه اشاره کرد. این محصولات نقش بسیار مهمی را در زمینه ارائه گرمای مناسب به محصولات موجود در گلخانه ایفا میکنند و به همین دلیل شناخت انواع مختلف آنها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

بدون وجود یک هیتر مناسب امکان ارسال گرمای مناسب در محیط درونی گلخانه وجود ندارد. نتیجه این امر چیزی به جز از دست رفتن کلیه زحمات شما عزیزان نیست؛ به همین منظور باید با بررسی انواع کلی هیترهای گلخانه، بهترین نوع بخاری گلخانه را برگزینید.

انتخاب یک هیتر مناسب منوط به شناخت کامل ساختار این محصولات و همچنین روند دسته‌بندی آنها به بخش‌های مختلف است. ‎‎پرسش‌های بسیار زیاد کاربران گرامی در این زمینه ما را بر آن داشت تا در این متن به طور کامل به همه مدل‌های مختلف هیترهای مخصوص گلخانه اشاره داشته باشیم؛

بنابراین، اگر قصد خرید هیتر گلخانه را دارید و یا به ‌طورکلی در این زمینه کنجکاو هستید، ادامه متن را به ‌هیچ‌ وجه از دست ندهید.

 

هیتر گلخانه بر چه اساسی میتوان دسته‌بندی کرد؟

به طبع جهت شناخت انواع هیتر گلخانه باید با نوع دسته‌بندی این محصولات نیز آشنا شوید. به ‌طور کلی انواع مختلف هیترهای مخصوص گلخانه را بر اساس عوامل یا فاکتورهای مختلفی دسته‌بندی میکنند که از جمله آنها‌ میتوان به مواردی همچون نوع کوره، نوع دمنده، نوع سوخت و همچنین نحوه انتقال حرارت اشاره کرد.

دسته‌بندی انواع هیتر گلخانه براساس نحوه انتقال حرارت

در گذشته عموماً از هیترهایی استفاده میشد که حرارت را به‌ صورت ناموزون در محیط گلخانه پخش میکردند. این امر اگر چه برای گلخانه‌هایی با فضاهای کوچک مناسب بود،‌ اما امروزه با توجه‌ به افزایش گنجایش کلی گلخانه‌ها، چنین محصولاتی دیگر کاربرد ندارند. به‌ طور کلی هیترهای گلخانه بر اساس نحوه انتقال حرارت به دو حالت اصلی زیر تقسیم‌بندی میشوند:

  • کوره هوای گرم (هیتر هوای گرم)
  • هیترهای تابشی

مزایای هیتر تابشی در گلخانه - انواع هیتر گلخانه

از بین این دو گزینه، هیتر تابشی گزینه فوق‌العاده‌ای محسوب میشوند. در این هیترها برای انتقال حرارت از فرایند تابش استفاده میشود. این همان فرایندی است که موجب انتقال حرارت خورشید به گیاهان در فضای طبیعی خواهد شد.

 

بیشتر بخوانید : روش های انتقال حرارت هیتر تابشی

 

در این نوع هیترها، حرارت به صورت کاملاً یکسان به کلیه محصولات درون گلخانه انتقال می‌يابد. همین امر موجب میشود تا کل محصولات شما به طور کامل در برابر سرمازدگی محافظت شوند.

مزیت کوره هوای گرم گلخانه- انواع هیتر گلخانه

علاوه‌ بر این، برخلاف سایر انواع بخاری گلخانه که گرما را تنها در بخش بالایی گلخانه جمع میکنند، در هیترهای تابشی گرما به‌ صورت مداوم در اختیار محصولات مدنظر قرار میگیرد. این امر در فصول سرد سال یک مزیت فوق‌العاده جهت افزایش سرعت رشد محصولات مربوطه محسوب میشود.

رشد محصولات مربوطه محسوب میشود. نکته جالب آن است که هیترهای تابشی حتی از نظر ابعاد نیز چندان بزرگ نیستند، به همین دلیل میتوان از آنها در گلخانه‌هایی با مساحت بسیار کم نیز استفاده کرد. هیترهای تابشی گرماسرماسازه شرق بهترین کیفیت ممکن را دارند.

 

دسته‌بندی انواع بخاری گلخانه از نظر جنس کوره

امکان دسته‌بندی انواع بخاری گلخانه با توجه‌ به جنس کوره نیز وجود دارد. همان‌طور که میدانید در کوره هوای گرم جنس کوره از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. در واقع جنس کوره تعیین‌کننده عمر مفید دستگاه خواهد بود. هر چه از مواد باکیفیت‌تری در این بخش استفاده شود، کاربر میتواند خیال راحت‌تری در مورد عدم کاهش عملکرد دستگاه در گذر زمان داشته باشد.

به‌ طور کلی بخاری گلخانه ای را بر این اساس به دو دسته اصلی تقسیم‌بندی میکنند. این دو دسته‌بندی بسیار مهم عبارت‌اند از:

  • هیترهای دارای کوره آهنی
  • هیترهای دارای کوره استیل

هیترهای دارای کوره آهنی از مقاومت خوبی برخوردار هستند و حتی با گذشت مدت زمان بسیار زیاد نیز نکته منفی خاصی در عملکرد کلی آنها مشاهده نمیشود. قیمت کلی این هیترهای دارای کوره آهنی نسبت به هیترهای دارای کوره استیل کمتر است‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎؛ ‏بنابراین، اگر به دنبال کاهش هزینه‌های خود در زمینه خرید این محصولات هستید، بهتر است به سراغ هیترهای دارای کوره آهنی بروید.

 

بیشتر بخوانید : نحوه ساخت هیتر گلخانه

 

همه ما میدانیم که در بعضی از گلخانه‌ها میزان رطوبت کلی هوا بسیار بالا است. به طبع امکان خراب‌ شدن هیترهای دارای کوره آهنی در چنین فضاهایی وجود دارد. توصیه میشود از بین هیترهای گلخانه برای این نوع فضاهای با رطوبت بالا، به سراغ هیترهای دارای کوره استیل بروید.

جنس استیل این کوره‌ها موجب میشود که حتی در زمان وجود حرارت بسیار بالا نیز کوره مربوطه هیچگونه خوردگی و یا سایشی پیدا نکند. این امر موجب میشود تا حتی پس از گذشت چندین سال نیز نیازی به تعویض هیتر وجود نداشته باشد.

 کوره هوای گرم در گلخانه - انواع بخاری گلخانه

دسته بندی انواع بخاری گلخانه براساس سوخت 

در پاسخ به این پرسش باید بگوییم بله امکان تقسیم‌بندی انواع بخاری گلخانه بر اساس سوخت نیز وجود دارد. انتخاب یک هیتر بر اساس نوع سوخت برای افرادی اهمیت بسیار زیادی دارد که تنها به یک نوع سوخت خاص دسترسی خواهند داشت.

اگر شما نیز در زمره همین افراد قرار میگیرید باید حتماً نسبت به انتخاب هیتری اقدام کنید که امکان تأمین سوخت آن به‌ صورت مداوم برای شما وجود داشته باشد. تنها در این صورت میتوان از ایجاد هوای گرم به‌ صورت مداوم در گلخانه اطمینان خاطر داشت.

به‌ طور کلی انواع بخاری گلخانه بر اساس سوخت به سه دسته اصلی هیترهای گازسوز،‌ هیترهای دوگانه سوز و هیترهای گازوئیلی تقسیم‌بندی میشوند. شاید بپرسید که منظور از هیتر دوگانه‌سوز چه چیزی است؟ هیتر دوگانه سوز علاوه بر گاز، قابلیت ایجاد گرما با استفاده از گازوئیل را نیز دارد؛ به همین دلیل گزینه‌ مناسبتری از بین این سه نوع محصول به شمار می‌آيد. در سال‌های اخیر هیترهای برقی نیز معرفی‌ شده‌اند، اما هنوز به اندازه این سه نوع هیتر مورد استفاده قرار نگرفته‌اند.

 

بیشتر بخوانید: محاسبه تعداد هیتر گلخانه

 

تقسیم‌بندی انواع هیتر گلخانه بر طبق نوع دمنده موجود در آنها

حرارت ایجاد شده در انواع هیتر گلخانه باید به وسیله یک دمنده به بیرون انتقال یابد. بر اساس همین فاکتور نیز میتوان بخاری های گلخانه را به بخش‌های مختلفی تقسیم‌بندی کرد. به‌ طور کلی این محصولات به دو بخش اصلی بلوئر و اکسیال تقسیم‌بندی می‌شوند.

انواع هیتر گلخانه بر طبق نوع دمنده موجود

بلوئر (blower)‌ کل حرارت ایجاد شده را با استفاده از یک دریچه خروجی بزرگ به محیط گلخانه وارد میکند. این محصول گزینه مناسبی برای محیط‌هایی به شمار می‌آيد که مساحت گلخانه واقعاً بزرگ است. در چنین محیط‌های بزرگی تنها راه چاره استفاده از این محصولات به شمار می‌آيد.

هیترهای اکسیال در بخش خروجی هوای خود یک فن اکسیال دارند. این فن به محض شروع خروج هوای گرم شروع به چرخش میکند تا کل هوای گرم ایجاد شده توسط هیتر به خوبی در محیط گلخانه پخش شود. اگر به دنبال پخش موزون کل هوای گرم ایجاد شده توسط هیتر هستید، این محصول بهترین انتخاب برای شما عزیزان است.

 

نتیجه گیری

امروزه تأمین هوای گرم درون گلخانه‌ها به یک امر بسیار مهم تبدیل شده است. به‌ منظور تأمین این هوای گرم از محصولات خاصی به نام هیترها استفاده میشود. چنین محصولاتی میتوانند در مدتی بسیار کم، دمای گلخانه را به شکل فوق‌العاده‌ای افزایش دهند تا از سرمازدگی گیاهان و میوه جلوگیری شود.

انتخاب یکی از انواع هیتر گلخانه باید با توجه‌ به شرایط گلخانه و همچنین مساحت آن صورت گیرد. در غیر این صورت تنها سرمایه و وقت خود را هدر خواهید داد. چنانچه نیازمند کسب اطلاعات بیشتری در این رابطه هستید، تنها کافی است با کارشناسان گرماسرماسازه شرق تماس بگیرید. مفتخر هستیم به تمامی پرسش‌های شما عزیزان در این رابطه پاسخ دهیم.

مقالات مرتبط

نمایش مقاله سیستم سرمایش و گرمایش گلخانه
سیستم سرمایش و گرمایش گلخانه
پنج شنبه ۱۰ فروردین ۱۴۰۲
نمایش مقاله سیستم گرمایشی و تابشی گلخانه
سیستم گرمایشی و تابشی گلخانه
سه شنبه ۸ فروردین ۱۴۰۲
نمایش مقاله تنظیم مشعل هیتر تابشی
تنظیم مشعل هیتر تابشی
دوشنبه ۲۲ اسفند ۱۴۰۱

پیام بگذارید.