گرماسازه شرق

لطفا صبر کنید...

جزئیات گرمایش در رستوران ها و فضای باز کافی شاپ ها

گرمایش در رستوران ها و فضای باز کافی شاپ ها

گرمایش در رستوران ها و فضای باز کافی شاپ ها

استفاده از فضاهای باز بالأخص در فصول سرد، در عین جذابیت بصری، امکان بهره‌گیری از فضاهای مرده را نیز به معماران، رستوران‌داران، مراکز تفریحی، فرهنگی و مسکونی می‌دهد. تصور کنید زیر بارش برف، در زیر سایبانی نشسته باشید؛ در حالی‌ که خارج از فضای پیرامون شما دما فوق‌العاده پایین بوده و شما در کنار سیستم گرمایشی خاص خود، مشغول نوشیدن قهوه یا سوپ مورد علاقه‌تان هستید! با ما همراه باشید تا با تکنولوژی و چگونگی گرمایش در رستوران ها و به وجود آمدن چنین شرایط و امکاناتی بیشتر آشنا شوید.

 

سیستم گرمایشی و تابشی در هتل هما مشهد

استفاده از فضاهای باز در فصول سرد، با امکان گرمایشی تابشی

گرمایش فضای باز

در فضاهای باز بدون وجود سقف، دیوار و هر گونه حائل سنگی و آجری، امکان گرمادهی به‌صورت سنتی وجود ندارد. استفاده از دستگاه‌های قدیمی گرمایشی، موجب اسراف انرژی گرمایی، برق و سوخت شده و به تلف شدن آن می‌انجامد. استفاده از هیترها به‌ عنوان وسیله گرمایش در رستوران ها، به سبب آنکه تولید هوای گرم و سبک کرده و موجب خروج آن با هوای سرد و سنگین می‌شوند، بی‌تأثیر بوده و نتیجه‌ای درخور به دست نمی‌آید.

در این شرایط، به‌کارگیری سیستم گرمایشی و تابشی گزینه‌ای قابل ‌قبول است. این دستگاه‌ها برخلاف هیترها به گرم کردن هوای محیط نمی‌پردازند،. بلکه به‌ جای هوای اطراف، به گرم کردن اجسام، انسان‌ها و سطوح پرداخته و بدین ترتیب با تابش اشعه‌های تابشی خود بر روی آن‌ها، انرژی گرمایی نوری خود را منتقل می‌کنند.

اجزای سیستم گرمایشی و تابشی

سیستم‌ گرمایشی تابشی، ابزاری کاربردی برای حفظ گرمای اجسام در فضای آزاد بوده و از قسمت‌های مختلفی تشکیل شده است. این دستگاه از لوله‌های تابشی، فن، مشعل و ... ساخته شده و به‌ عنوان وسیلة گرمایشی فضای باز مورد استفاده قرار می‌گیرد. از سوخت‌های فسیلی همچون گاز، نفت، گازوئیل و انرژی برق می‌توان به‌ عنوان تأمین‌کننده انرژی گرمایی آن‌ها استفاده کرده و با میزان تابش بالایی، اقدام به تولید گرما کرد.

گرمای تولیدی ایجاد شده به امواج مادون‌قرمز تبدیل شده و توسط مرکز تابشی به سطح و نقطه مورد نظر می‌تابد. با ارسال چنین امواج تابشی، فرد یا سطح مورد نظر گرما را همچون نور آفتاب دریافت کرده و تبادل گرمایی همچون سیستم تابش خورشیدی خواهد داشت.

 

گرمایش در رستوران ها، کافی‌شاپ‌ها و فضاهای تفریحی باز

از مهم‌ترین چالش‌های بیزینس­های تفریحی- اغذیه‌ای، استفاده از فضاهای پیرامون در چهار فصل است. به‌ عنوان‌ مثال رستوران‌ها و کافی‌شاپ‌های مدرن و سنتی که دارای باغ، تراس، روف گاردن، آلاچیق و ... بوده، بسیار جذاب و مشتری‌پسند هستند؛ اما از مهم‌ترین مسائلی که باید در نظر بگیرند، سرویس‌دهی در فصول سرد و بارانی است. گفتیم که گرمایش در رستوران ها به‌ وسیله هیتر مثمر ثمر نبوده و نتیجة مناسب را ایجاد نمی‌کند.

 

بیشتر بخوانید:  سیستم گرمایشی و تابشی در رستوران ها و فضای باز کافی شاپ ها

 

علاوه بر مشکلات عمده عدم کنترل هوای گرم ایجاد شده توسط هیترها و اتلاف انرژی، محیط مورد نظر نیز به صورتی یکنواخت گرم نشده و با این حجم سوخت مصرفی و مدت زمان طولانی اصلاً به صرفه نیست؛ به همین علت است که جهت تأمین دستگاه‌های گرمایشی فضای باز اولویت با سیستم گرمایشی و تابشی است.

با به‌کارگیری چنین سیستم‌هایی، تابش خورشیدی شبیه سازی شده و سطوح، اشخاص و هر وسیله در مقابل این اشعه‌ها گرم می‌شوند. ارتفاع نصب این نوع دستگاه‌ها در محیط‌های باز، کوتاه‌تر بوده و به‌طورمعمول در زیر سایبان، داخل آلاچیق و چترهای نصب شده به کار گرفته می‌شود.

ویژگی‌های گرماتاب های خورشیدی

گرماتاب با تنظیم مقدار تابش می‌تواند به میزان حجم ورودی سوخت تسلط داشته و حرارت تابشی را با اندازه مصرف انواع سوخت‌های مورد نیاز خود تنظیم کند. در ضمن امکان مقدار تابش با توجه به گرمای مورد نیاز را خواهد داشت. علاوه بر آن، در فضای لوکس و زیبایی که وجود دارد، فضای کمتری را اشغال کرده و ظاهری شیک‌تر و دلنشین‌تر دارند.

دستگاه‌های گرمایش در رستوران ها در ارتفاعی بالاتر قرار می‌گیرند. بدین ترتیب به سبب تکنولوژی گرمادهی شبه خورشیدی خود، از کلیه فضاهای غیرقابل استفاده بهره برده و سایر مکان‌ها را برای به‌کارگیری وسایل موردنیاز در رستوران آزاد می‌گذارند. همین امر موجب افزایش کاربری کافی‌شاپ‌ها و رستوران‌ها شده و به ایجاد فضایی فوق‌العاده با گرمابخشی مؤثر کمک می‌کند. مشتریان چنین فضاهایی، برای لذت بردن از شرایط موجود وقت گذاشته و ترجیح می‌دهند از زمان مورد نظر در چنین مکان‌های مطلوبی استفاده کنند.

سیستم‌های گرمایش تابشی سرامیکی در رستوران‌ها

از دیگر وسایل و تکنولوژی‌های قابل استفاده در گرمایش در رستوران ها می‌توان سیستم‌های سرامیکی گرمابخشی را نام برد. این دستگاه‌های نیز به‌صورت کاملاً یکنواخت با حفظ گرما به مدت طولانی، به انتقال حرارت پرداخته و فضایی با گرمایش مطلوب ایجاد می‌کنند. علاوه بر آن فضای زیادی را پر نمی‌کنند و به‌ راحتی به قسمت‌های غیرقابل استفاده همچون سقف آلاچیق‌ها، چترها و سایبان‌ها وصل می‌شوند.

بدین ترتیب با تابش اشعه مادون‌قرمز به کلیه سطوح و اشخاص، تابشی دل‌چسب را ایجاد کرده و گرمایی مناسب را انتقال می‌دهند. قسمتی که گرماتاب سرامیکی اقدام به حرارت دهی می‌کند، موجب از بین رفتن آرامش مشتری نشده و فضاهای پیرامون او را به صورتی یکنواخت با گرمادهی ثابت گرم می‌کند.

 

بیشتر بخوانید :  هیتر سرامیکی چیست و چه کاربردی دارد؟

 

در حالی‌ که در هیترهای گرمایشی، معمولاً فضاهای نزدیک به مشتری فوق‌العاده گرم شده و با گرفتن فاصله از دستگاه، از گرمایش آن کاسته می‌شود. سیستم‌های گرمایشی سرامیکی نیز، از تکنولوژی شبه تابشی خورشیدی استفاده کرده و فضای موردنظر در مقابل تابش خود را گرم می‌کنند.

عملکرد سیستم‌های گرماتاب سرامیکی

در سیستم‌های گرمایشی سرامیکی، از صفحاتی از جنس سرامیک بهره برده شده و تا حد ممکن به حفظ گرما کمک می‌کنند. افزون بر آن پلتفرم‌های سرامیکی، گرما را خیلی دیرتر از صفحات فلزی از دست می‌دهند؛ به همین علت در انتقال انرژی مقرون‌به‌صرفه تر هستند. این صفحات با انتقال گرما از سوخت به مشعل یا انرژی برق به صفحات روشن و گرم می‌شوند. گرمای تولیدی، به‌ صورت تابشی منتقل شده و به محیط اطراف و سطوح مورد نظر تابیده می‌شود.

برقراری گرمایش در رستوران ها با استفاده از چنین ابزاری، بسته به نوع ابزار، اتوماتیک و هماهنگ با تکنولوژی روز است. به‌ طوری‌ که امکان کنترل دما، کنترل از راه دور و حتی توانایی اتصال به موبایل را دارند. بدین ترتیب زمان‌بندی، اندازه گرمادهی و میزان تابش این دستگاه‌ها از را دور نیز ممکن است.

نتیجه‌گیری

استفاده از سیستم گرمایشی و تابشی برای تنظیم دمای محیط رستوران‌ها و کافی‌شاپ‌ها، بالأخص در فصل‌های سر و بارشی، بسیار مهم و حیاتی است. با ایجاد فضایی مطلوب که در عین حفظ زیبایی و بهره‌گیری از محیط باز فضای پیرامون، آسایش و راحتی مشتریان را فراهم کند، به رونق کار این مکان‌ها کمک کرده و سبب افزایش بازدهی کاری آن‌ها می‌شود. وسایل گرمایشی تابشی که از سیستم تابش خورشیدی الگو گرفته شده‌اند، یکی از بهترین راهکارهای موجود برای گرمایش در رستوران ها هستند. برای خرید سیستم های گرمایش در رستوران ها با کارشناسان فروش گرماسازه شرق تماس حاصل فرمائید(38482273-051).