گرماسازه شرق

لطفا صبر کنید...

جزییات   

مه پاش چیست؟

مه پاش چیست؟

سیستم مه پاش برای خنک سازی گلخانه و محیط های باز استفاده می گردد که با کم کردن دما تا 40 درجه بدون زیاد شدن رطوبت هوای اطراف را سرد و خنک می نماید. تاثیر خنک کنندگی سیستم رطوبت ساز به مرطوب بودن محیط و تغییرات جوی محیطی هوا بستگی دارد که در دمای محیطی بالاتر از 80 درجه و پایین بودن رطوبت کمتر از 50% اثر بخشی خوبی دارد و زمانی که دمای اطراف به صورت ثابت است و هوای آزاد را فوراٌ سرد می نماید، بدون اینکه تاثیر منفی در میزان رطوبت هوا رخ دهد.

نکته : هر چه میزان ذرات آب پودر شده در هوا بیشتر باشد سیستم مهپاش عملکرد بهتری دارد. 

کاهش مصرفی آب در سیستم رطوبت ساز مهپاش 98% است که به موارد زیر بستگی دارد. سایز نازل ها به میزان فشار و تعداد نازل های استفاده شده در این رطوبت ساز مهپاش بستگی دارد هر چه این سیستم بزرگتر باشد تعداد نازل های آن هم بیشتر می شود، همچنین هر چقدر میزان استفاده از نازل در رطوبت ساز بیشتر شود میزان استفاده از آب هم در این سیستم بالاتر می رود.

 

سیستم مه پاش در فضای باز

از آنجا که در روزهای تابستان با کمبود آب مواجه هستیم. در این میان افراد برای صرفه جویی از مصرف بی رویه آب در این فصل راه حلی پیدا نمودند و یکی از این راه حل ها استفاده از مه پاش رستوران و کافی شاپ ها، گلخانه ها، دامداری ها که مورد توجه بسیاری از مردم برای خنک کردن محیط قرار گرفته است.

نحوه عملکرد این سیستم سرمایشی اینگونه می باشد که آب با فشار از درون شیلنگ ها عبور می کند و به نازل می رسد و به قطرات ریز 20 میکرون و یا 30 میکرون تبدیل می گردد و باعث خنک شدن هوای محیط می شود، هر چقدر میزان ذرات آب خارج شده از نازل ها ریزتر و کوچک تر باشد پایین آمدن دمای محیط  و خنک شدن آن سریع تر انجام می پذیرد.

با نصب این سیستم سرمایشی (مه مه باز) دمای گرم کاهش می یابد و باعث افزایش رطوبت در محیط اطراف می شود با نصب این سیستم در ورودی فضای باز رستوران ها و کافی شاپ ها مورد استفاده قرار می گیرد از این سیستم می توان در فضاهای کوچکتر هم استفاده کرد. 

 

طرز کار مه پاش 

سیستم مهپاش بدین صورت عمل می کند که الکتروموتور به یک پمپی با فشار بالا متصل است. این پمپ عمل فشرده سازی آب را برعهده دارد. بعد از فشرده سازی آب، توسط شیلنگ به سمت نازل در حرکت می باشد. سپس بعد از وارد شدن به نازل با فشار 70 بار از نازل خارج می شود. البته به صورت ذرات خیلی ریز خارج می شود. اندازه این ذرات حدود 5 الی 10 میکرون است. در این سیستم مهپاش، آب از طریق نازل خارج می شود.

مه پاش خنک کننده موجب خنک سازی محیط شده و این خنک سازی را توسط آب و با خروج قطرات ریز آب انجام می دهد. از این دستگاه در فضای باز و زیر نور خورشید استفاده می کنند که عمکلرد بسیار خوبی دارد.

 

نکات مهم جهت نگهداری مه پاش

اگر به درستی از دستگاه مه ساز خود نگهداری کنید به همان نسبت هم طول عمر آن را بالا برده اید. چون این دو با هم رابطه مستقیم دارند. بنابراین باید در فواصل زمانی مشخصی قطعاتی که در این دستگاه به کار رفته است را مورد بررسی قرار دهید. به طور مثال شیلنگ ها و اتصالات موجود در این دستگاه را بررس کنید تا دچار رسوب گذاری نشوند و یا اینکه اب از آن چکه نکند.

همچنین فیلتر تصفیه آب مه پاش و نازل های به کار رفته در آن را بررسی کنید که دچار گرفتگی نشده باشند. اگر گرفتگی نازل پیش بیاید باید ابتدا آن را بررسی کنید و در صورت نیاز آن را تعویض کنید. اگر به موقع این کار را انجام ندهید موجب می شود که آب به پمپ نرسد. همینطور سوراخ نازل نیز گرفته شود.

یکی دیگر از موارد مهم در نگهداری این سیستم، جلوگیری از یخ زدگی پمپ و شیلنگ می باشد. برای این کار از سرپوش برای شیلنگ و پمپ استفاده کنید.

 خرید مه پاش از گرماسازه شرق

انواع مه پاش

مه پاش ها در سه مدل طراحی می شوند که این سه مدل شامل مه پاش دیسکی یا پروانه ای، مه پاش التراسونیک و مه پاش نازلی می باشد. حال می خواهیم توضیح مختصری در رابطه با هر یک از این مه پاش ها بدهیم:

 • مه پاش پروانه ای

در این رطوبت ساز یک دمنده دور بالا وجود دارد که با استفاده از آن آب به ذرات ریز تبدیل شده و در محیط پخش می شود. در واقع این فن که دارای سرعت بسیار بالایی می باشد، قطرات ریز آب را تبدیل به پودر کرده و سپس آن را با همان سرعت در محیط اطراف پخش می کند.

همچنین طراحی آن بدین صورت است که قطرات درشت از آن خارج نمی شود چون سیستم قطره گیر بر روی آن نصب شده است. از این سیستم مه ساز جهت گلخانه ها، مرغداری و دامداری و همینطور سالن های پرورش قارچ استفاده می شود. شما به راحتی می توانید از این دستگاه استفاده کنید و آب را توسط لوله های مخصوصی به منبع مه پاش متصل کنید.

 •  سیستم رطوبت ساز التراسونیک

رطوبتی که از این مه ساز ایجاد می شود با استفاده از امواج فراصوتی است. رطوبت ساز التراسونیک فرکانس را تغییر می دهد و به آب مایع فشار بالایی را می دهد تا آب را به حالت گاز در آورده و سپس ان را به مه تبدیل کند. با توجه به اینکه این رطوبت ساز بخاری که ایجاد می کند سرد است، به همین علت آن را بخارساز سرد می نامند.

این مه ساز توانایی بالا بردن رطوبت محیط را دارد و به همین خاطر بیشترین کاربرد را در صنایعی که رطوبت کنترل شده مورد نیاز آنها می باشد همانند محیط های صنعتی و کارخانه ها دارد. در این رطوبت ساز از آب املاح دار استفاده نکنید چون موجب گرفتگی درون لوله ها می شود.

 • مه پاش نازلی

 رطوبت ساز نازلی توسط فشار آب بالا و همینطور تعدادی نازل کار می کند. البته از یک فشرده ساز با قدرت بالا نیز استفاده می کند. این فشرده ساز آب با فشار بالا را به داخل شیلنگ ها هدایت کرده و سپس به سمت نازل مه پاش انتقال می دهد.

نازل ها نیز همان فوگر می باشد و دارای سوراخ های ریزی به اندازه میکرون در سطح خود است. این نازل ها بر روی شیلنگ ها قرار می گیرند و با استفاده از همان سوراخ ها آب را به بیرون انتقال می دهند. البته این آب به صورت پودر در هوا پخش می شود.

از این نوع رطوبت ساز جهت فضای های باز مانند رستوران و تالارها استفاده می کنند. البته نصب رطوبت ساز نازلی نیز راحت بوده و کیفیت تولید مه آن بالا می باشد.

 

اجزای سیستم مه پاش

 1. مهپاش
 2. پمپ مه پاش
 3. شیلنگ های فشارقوی پرس شده هیدرولیکی
 4. شیلنگ اصلی تغذیه نازل های استیل ایتالیایی و تایوانی
 5. پایه نازل
 6. فیلتر تک، دو و سه مرحله ای
 7. تابلو برق یا تایمر
 8. سیم بکسل

  

موارد مصرف رطوبت ساز

به طور کلی از این رطوبت ساز در فضاهای باز رستوران ها، کافی شاپ ها، روف گاردن و تراس ها و همچنین در گلخانه ها، گاوداری ها، مرغداری، سالن های ورزشی، سالن های صنعتی، سالن های پرورش قارچ و ... استفاده می گردد. اکنون به بررسی چند مورد مهم آن می پردازیم:

 

 مه پاش سالن های صنعتی

مه پاش صنعتی همانطور که از نام آن مشخص است در سالن‌ های مربوط به صنعت‌ های مختلف بکار برده شده و دارای انواع مختلفی هستند. این تجهیز شرایطی را در سالن موردنظر ایجاد خواهد کرد تا افراد درون آن موقعیت بهتری را تجربه کنند. به عبارتی مه پاش صنعتی با جذب گرمای محیط، بوی نامطبوع موجود در آن، از بین بردن حشرات و غیره شرایط مطلوبی را در محیط موردنظر فراهم خواهند کرد.

مه پاش صنعتی

سیستم رطوبت ساز صنعتی به دلیل کاربرد و استفاده در سالن ‌های بزرگ دارای موتور و پمپ بسیار قدرتمندی بوده و برحسب ظرفیت، کیفیت قطعات بکار برده شده، سایز مخزن آن، برخورداری از قابلیت‌ های جانبی همچون حسگر و غیره دارای انواع مختلفی هستند که با توجه به ویژگی ‌های سالن موردنظر باید بهترین آن خریداری شود.

در حالت کلی رطوبت سازهای مخصوص‌ در سالن‌ های صنعتی دارای انواع مختلفی هستند که عبارتند از: مه پاش رستوران‌ و فضای باز، گلخانه، سالن ‌های ورزشی، مرغداری و غیره.

  

مه پاش گلخانه

در محیط گلخانه از سیستم رطوبت ساز برای مطبوع نمودن و پایین آوردن دمای محیط و خنک سازی گلخانه استفاده می گردد. نصب مه پاش گلخانه به نوع گیاه بستگی دارد، که در سالن های پرورش قارچ باعث بهتر شدن و رشد سریع گیاه می شود.

از دیگر کاربرد این سیستم سرمایشی می توان در استخرها جهت فضای رویایی، مکان مذهبی و تاریخی با استفاده از گلاب و عطر در این سیستم جهت خوشبو و معطر کردن محیط، مرغداری و گاوداری، دامداری در فصل های گرم جهت جلوگیری از افزایش تلفات و تنظیم کردن دما استفاده کرد، محیط های صنعتی جهت کم کردن ذرات معلق در هوا و گرد و غبار که باعث صدمه زدن به نیروی کار انسانی می شود.

 

 مه پاش گلخانه

 

مه پاش دامداری‌

سالن ‌های دامداری در راستای سلامت دام ‌ها و بازدهی بیشتر آنها‌ باید به سیستم‌ های پیشرفته‌ای به نام مه ­پاش دامداری مجهز باشند. این سیستم  ها که در دامداری‌ ها بکار برده می ‌شوند، فضای سالم و مناسبی را برای رشد بهتر و بازده بیشتر دام ‌ها فراهم می ‌کنند. البته این تجهیز صنعتی دارای انواع مختلفی است؛ به همین دلیل متقاضیان باید با توجه به مسافت محیط موردنیاز، تعداد دام‌ ها، موقعیت مکانی دامداری و بسیاری از موارد دیگر اقدام به خریداری سیستم رطوبت سازهای مناسب کنند.

با نصب سیستم رطوبت سازهای مناسب در دامداری ‌ها، دام و طیور عمر بیشتری را تجربه کرده و از نظر عملکردی بهترین نتیجه ممکن را خواهند داشت. سیستم های رطوبت ساز دامداری‌ قطرات بسیار ریز آب را به ‌وسیله نازل ‌ها در هوا پخش می‌کنند. این قطرات گرمای موجود را جذب کرده و به عبارتی مانند سیستم‌ های سرمایشی عمل می‌کنند.

از اثرات مثبتی که سیستم رطوبت سازهای مخصوص دامداری ‌ها برای دام ‌ها دارند عبارتند از: افزایش تولیدات دامی، افزایش طول عمر دام‌ ها، عدم نیاز به خروج دام‌ ها از سالن مخصوص در مدت زمان طولانی، جذب حشرات و جلوگیری از ورود آنها به محیط موردنظر و بسیاری از موارد دیگر.

 

مه پاش سالن ‌های ورزشی

مه­ پاش سالن ‌های ورزشی نیز مانند دیگر سیستم‌ های سرمایشی تأثیر بسیاری در جذب گرما و آلودگی موجود در آن دارد. این سیستم مخصوص پس از نصب به‌ وسیله نازل‌ هایی که در انتهای دستگاه نصب ‌شده‌اند آب را به ‌صورت قطره‌ای و بسیار ریز در هوای موجود پخش کرده و با جذب گرما شرایط لازم را برای عملکرد بهتر تیم‌ های ورزشی مهیا می‌ کند.

مه پاش سالن های ورزشی

سیستم رطوبت سازهای مخصوص باشگاه‌ ها و سالن ‌های ورزشی بسیار مقرون‌به‌صرفه هستند؛ زیرا از آب و برق کمی برای این فرآیند استفاده کرده و کمترین میزان آلودگی صوتی را در محیط ایجاد می‌کنند. همچنین باید به این نکته اشاره کرد که سیستم فوق به دلیل برخورداری از فیلتر‌ها و سختی‌گیر‌های مخصوص باید در هر چند مدت یکبار سرویس شود در غیر این صورت بازده مناسبی نخواهد داشت.

فیلتر‌های بکار برده شده در سیستم رطوبت سازهای مخصوص سالن ‌های ورزشی به همراه سختی ­گیر موجود در آن در هر چند مدت یکبار باید به‌طور کامل تعویض شوند تا در نهایت قطرات آبی که درون هوا پخش می‌شوند از خلوص و پاکیزگی مناسبی برخوردار باشند. از مزایای سیستم رطوبت ساز مناسب برای سالن‌ های ورزشی می ‌توان به مواردی همچون جذب آلودگی و بوی نامطبوع، هزینه مناسب، عدم نیاز به سیستم‌ های جانبی مانند تونل کشی و بسیاری از موارد دیگر اشاره کرد.

  

مه پاش رستوران‌ و فضای باز

سیستم رطوبت ساز رستوران‌ و فضای باز یکی از تجهیزات بسیار مهم و کاربردی به‌ حساب می‌آید؛ زیرا در این نوع محیط‌ها نیاز به هوای مناسب و مطبوع از اهمیت بالایی برخوردار است. این سیستم با پراکنده‌سازی قطرات بسیار ریز آب، گرما موجود در رستوران ‌ها و فضاهای باز را به‌ طور کامل جذب کرده و آن را به خنکی و تعادل مناسبی می ‌رساند. از کاربرد‌های دیگر محصول فوق که آن را بسیار محبوب و پر تقاضا کرده است می‌ توان به از بین بردن هر نوع بوی نامطبوعی در محیط اشاره کرد.

از آنجایی که اصلی‌ ترین عامل برای جذب مشتری در هر رستوران و فضای باز نظافت و رایحه موجود در آن است، مسئولان مربوطه باید قبل از هر کاری سیستم فوق را در سالن ‌های خود نصب کنند. این تجهیز از نازل، شیلنگ ‌های مخصوص، پمپ بسیار قدرتمند و غیره تشکیل شده است که مجموعه این اجزا در کنار یکدیگر عمل خنک‌ سازی فضا را انجام می‌دهند.

البته این رطوبت ساز موجب خیس شدن فضا نمی‌شود؛ زیرا به دلیل وزن سبک در هوا باقیمانده و بر روی زمین یا سطوح قرار نمی‌گیرند. این سیستم با قرارگیری در رستوران‌ ها و فضاهای باز حشرات را جذب کرده و مانع از ورود آنها به محیط می‌شود. 

 

سیستم مه پاش مرغداری

پرورش جوجه‌های گوشتی و مرغ در سالن‌های مخصوص و بزرگ به بهترین نحو ممکن نیازمند برخورداری از شرایط خاصی است که حفظ تعادل دمایی، عدم وجود گرد و غبار، جلوگیری از ورود حشرات و غیره از مهم‌ترین آنها است. سیستم مه پاش مرغداری به‌ عنوان مهم‌ترین تجهیز برای پرورش مرغ در صورت عملکرد صحیح شرایط لازم را برای پربار کردن محصولات تولید شده به ‌وسیله مرغ‌ ها، افزایش طول عمر آنها‌ و غیره فراهم خواهد کرد. 

 

 سیستم مه پاش مرغداری

 

گرفتگی نازل مه پاش

همان‌طور که در بالا توضیح دادیم، در سیستم های رطوبت ساز، آب در نهایت توسط نازل‌ های تعبیه شده در آن به قطرات ریز تبدیل شده و در نهایت در محیط توزیع می‌شود. از آنجایی که آب‌ دارای املاح بسیار بوده و با وجود فیلتر‌ها و سختی‌گیر‌های مختلف ناخالصی ‌هایی را درون خود پنهان کرده است، نازل ‌ها دچار مشکل می‌شوند.

گرفتگی نازل‌ مه ­پاش موجب می شود که این سیستم فرآیند خنک‌ سازی محیط، از بین بردن گرد و غبار موجود در آن، متعادل ‌سازی رطوبت، جلوگیری از ورود حشرات و غیره را به ‌درستی انجام ندهد. به همین دلیل مسئولان مربوطه باید در هر چند وقت یکبار بخش‌ های مختلف سیستم موردنظر را بررسی کرده و در صورت لزوم نازل ‌های آن را به ‌طورکلی تعویض کرده یا مورد شستشو قرار دهند.

 


سوالات متداول 

1. در چه مناطق آب و هوایی از سیستم مه پاش استفاده می شود ؟

مناطقی که از آب و هوای گرم و خشک تر بهره مند باشد از این سیستم رطوبت ساز استفاده می شود تا بتوان آب و هوای مرطوب در محیط تامین کرد.

 

2. میزان رطوبت در محیط برای سیستم  مه پاش به چه اندازه می باشد ؟

میزان رطوبت در محیط هر چقدر زیادتر باشد از سیستم سرمایشی و نصب نازل در خطوط در فاصله ی کمتری استفاده می شود.

 

3. میزان ارتفاع نازل ها در سیستم رطوبت ساز به چه اندازه می باشد ؟

میزان ارتفاع نازل ها در این سیستم حداقل 5/2 و حداکثر 5/3 اندازه می باشد.

 

4. رابطه آب و سیستم رطوبت ساز به چه صورت است ؟

کیفیت آب با سیستم رطوبت ساز رابطه مستقیم دارد، چنانچه اگر میزان کیفیت آب پائین باشد املاح زیادی به همراه خود دارد که با استفاده از فیلترهای مخصوص می توان از این سیستم در مدت زمان طولای تری استفاده کرد که امکان تمیز کردن املاح در نازلها تا حد امکان وجود دارد و نحوه نگهداری و توجه فیلترها نقش بسزایی در طول عمر این سیستم می باشد.

 

مقالات مرتبط

نمایش مقاله سیستم سرمایشی کولر آکسیال
سیستم سرمایشی کولر آکسیال
پنج شنبه ۱۰ فروردین ۱۴۰۲
نمایش مقاله مه پاش صنعتی چیست؟ و معرفی اجزای آن
مه پاش صنعتی چیست؟ و معرفی اجزای آن
چهارشنبه ۹ فروردین ۱۴۰۲
نمایش مقاله مه‌ پاش رستوران‌ و فضای باز
مه‌ پاش رستوران‌ و فضای باز
چهارشنبه ۹ فروردین ۱۴۰۲

پیام بگذارید.