گرماسازه شرق

لطفا صبر کنید...

جزییات   

سیستم مه پاش گلخانه

سیستم مه پاش گلخانه

گلخانه یکی از مهمترین محیط ها برای سالن های پرورش گیاهان است. برای اینکه دمای مرطوب و یکسانی را در گلخانه داشته باشیم از سیستم مه پاش گلخانه استفاده می کنیم تا با استفاده از ذرات معلق ریز آب در هوا، حرارت و گرما را کاهش دهیم و به رطوبت مطلوب برسیم. مه پاش گلخانه مانند یک آبپاش دستی برای آبیاری گل‌های خانگی و گل و گیاهان گلخانه ای عمل می‌کند. حس خوبی که مه پاش برای گیاهان به ارمغان می آورد، غیر قابل توصیف است. 

در گلخانه ها روش دیگر آبیاری قطره ای می باشد که باعث می شود راندمان سریع در رشد و پرورش گیاهان را داشته باشیم.

 

سیستم مهپاش در گلخانه

  

کاربرد سیستم مه پاش گلخانه

سیستم مه پاش گلخانه در موارد زیر بسیار کاربردی و مفید است:

 1. شروع بذر و قلمه زنی
 2. حفظ رطوبت نسبی مناسب گلخانه و تامین رطوبت کافی برای گیاهان
 3. خنک کردن هوای گلخانه در فصول گرم سال و جلوگیری از گرمازدگی در گیاهان
 4. حفظ و نگهداری از گیاهان حساس
 5. سم پاشی گیاهان در گلخانه ها 

از کاربرد مهم این رطوبت ساز این است که می توان جهت سم پاشی گیاهان در گلخانه ها استفاده کرد. برای تهیه سیستم مه پاش گلخانه هم می‌توانید یک کیت سیستم رطوبت ساز آماده خریداری کرده و سپس در محل مورد نظر آن را نصب کنید و هم می‌توانید آن را به صورت دست ساز تهیه کنید. اگر قصد تهیه سیستم مه پاش را دارید، مقاله راهنمای خرید سیستم مه پاش را بخوانید.

انتخاب رطوبت ساز به مساحت و محیط گلخانه و سالن پرورش گیاهان و قارچ بستگی دارد که وظیفه این سیستم مرطوب کردن هوا و تبدیل کردن آب به ذرات و قطرات پودر شده که شبیه به مه هستند می باشد که می توانند محیط گلخانه را به محیطی سرد و خنک تبدیل کنند.

حتی در زمستان امکان ایجاد یخ زدگی در گیاهان وجود دارد که با استفاده از این سیستم امکان رخ دادن چنین مسئله ای به صفر می رسد.

 خرید سیستم مه پاش گلخانه

خرید سیستم مه پاش از گرماسازه شرق 

 

وظایف سیستم رطوبت ساز 

 1. خنک سازی گلخانه
 2. از بین بردن گرد و غبار در محیط گلخانه
 3. از بین بردن بوهای نامطبوع
 4. سم پاشی محصولات گلخانه ای

 

برای عملکرد سیستم مه پاش در گلخانه بهتر است که به همراه فن های دمنده استفاده شود که ذرات پودر شده آب و مه به وجود آمده دمای یکسان و مطلوبی را برای محیط فراهم آورد، استفاده از فن تاثیرات آن را در فضای گلخانه چند برابر می کند. این نوع سیستم که نسبت به سایر ملزومات گلخانه ای قیمت مناسب تری دارد می تواند در صنایع پرورشی گیاهان قارچی، صنایع دامداری و طیور مورد استفاده قرار گیرد.  

 

سیستم مه پاش

 

مشخصات رطوبت ساز برای گلخانه 

 1. %95 تولید و رطوبت در سالن پرورش گیاهان و گلخانه ها
 2. بدنه این نوع سیستم از جنس گالونیزه است.
 3. در سیستم مهپاش از فن های دینامیکی و استاتیکی استفاده می شود.
 4. تبدیل آب به ذرات ریز پودر شده و مه مانند به طوری که آثاری از خیسی در خود نداشته باشند.
 5. در این نوع سیستم از موتورهای زد زنگ زدگی استفاده می شود که در مقابل املاح و رسوبات آب مقاومت بالایی دارند.
 6. در برابر فشار آبی که دارد با استفاده از فن هایی با جنس آلمینیوم از مقاوت بالایی برخوردارند.

 

 این مقالات را از دست ندهید:  تهویه گلخانه در تابستان

 

اجزای سیستم مه پاش 

 • شیلنگ مه پاش
 • فن مه پاش
 • پمپ مه پاش گلخانه
 • سیستم آبیاری مه پاش
 • موتور مه پاش
 • نازل دستگاه رطوبت ساز

اکنون قسمت‌های مختلف سیستم مه پاش گلخانه‌ را مورد بررسی قرار داده و نحوه کار آنها را توضیح می دهیم:

 

شیلنگ مه پاش

همانطور که از نام آن مشخص است، شیلنگ در سیستم ‌های رطوبت ساز مکان ‌های مختلف مانند گلخانه مورد استفاده قرار می‌گیرد. این شیلنگ ‌ها معمولا به رنگ مشکی طراحی و تولید می‌شوند و دارای مقاومت بالایی هستند. یک لایه عایق داخلی و یک لایه خارجی در طراحی شیلنگ مه پاش سبب شده است که این شیلنگ ‌ها تحمل فشار بالایی را داشته باشند.

امکان برش این شیلنگ‌ ها با کاتر بسیار راحت بوده و از این جهت با خیال راحت می‌توانید در سایزهای مختلف تهیه کرده و نگران مسیر قرارگیری لوله نباشید. سایز معمول سفارش شیلنگ ‌ها 4/1 و 8/3 اینچی بوده و توانایی تحمل فشار در 1000 psi به طور مداوم و 2500 psi به صورت لحظه ای را دارا است.

البته در تهیه شیلنگ رطوبت ساز باید به این نکته نیز توجه داشت که هر چه طول شیلنگ بلندتر باشد، احتمال رسوب میعانات در داخل شیلنگ افزایش یافته و ایجاد منحنی ‌های زیاد در طول مسیر شیلنگ سبب رسوب مایع غبار در داخل شیلنگ خواهد شد.

 

فن مه پاش

در مجموعه گسترده سیستم رطوبت ساز، یکی از محصولات پرکاربرد در مکان ‌های مختلف، فن مه پاش و یا همان پنکه رطوبت ساز است. در فضاهای بسته مانند گلخانه ‌ها که وجود رطوبت بسیار حائز اهمیت است، از انواع چیلرهای تهویه هوا جهت خنک کردن فضا و ایجاد رطوبت کافی برای گیاهان استفاده می‌شود اما یکی از معایب این دستگاه‌ ها مصرف بالای برق آنهاست که این امر باعث می‌شود نتوان در فضاهای باز از این فن ها استفاده کرد. 

 

پمپ مه پاش گلخانه

یکی از اجزای سیستم رطوبت ساز که نقش مهمی در ایجاد فشار بالای این سیستم نیز دارد، پمپ مه پاش نام گرفته است. فشار ایجاد شده توسط پمپ سبب تقسیم آب به کوچک‌ ترین ذرات ممکن شده و توسط نازل این ذرات به اطراف پخش می‌شوند.

پمپ کارواش نام دیگر پمپ رطوبت ساز است که از ظرفیت‌ ها و سایزهای متفاوتی در مصارف مختلف از آن به کار می ‌رود. ایجاد محیط مناسب جهت رشد گیاهان با سیستم مه پاش گلخانه و پمپ آن به راحتی میسر است. 

 

 

مه پاش گلخانه

 

سیستم آبیاری مه پاش

آبیاری بارانی روشی جهت استفاده از آب آبیاری به صورت بارندگی است. در سیستم آبیاری رطوبت ساز، آب از طریق لوله ‌ها توسط پمپ و دستگاه مخصوص پمپاژ شده و در هوا اسپری می‌شود. تمام سطح خاک از این طریق نمناک شده و گیاهان را سیراب می‌کند.

این سیستم پوشش بسیار کارآمد و مناسبی را در مناطق مختلف بزرگ و کوچک فراهم آورده و در زمین‌ های مختلف قابل استفاده است. از مزایای این نوع از سیستم مه پاش گلخانه می‌توان به گزینه ‌های زیر اشاره کرد:

 1. حداکثر صرفه جویی در مصرف آب
 2. کیفیت بالا و ماندگاری طولانی مدت
 3. مقرون به صرفه بودن
 4. سهولت در نصب و استفاده
 5. استحکام بالا و مقاومت شیمیایی در برابر انواع مواد و سموم شیمیایی

عملکرد این سیستم‌ ها از نظر اطمینان از توزیع یکنواخت آب و راندمان بالا در مساحت ‌های بزرگ، در آزمایشگاه مخصوص چک می‌شود. گاهی کاربرد فن ‌های رطوبت ساز با سیستم ‌های آبیاری مه پاش اشتباه گرفته می‌شود؛ اگر چه هر دوی آن‌ها در ایجاد رطوبت کافی مناسب و مفید هستند اما کاربردهای متفاوتی دارند.

  

موتور مه پاش

اولین قطعه در سیستم رطوبت ساز، موتور پمپ مه پاش است که وظیفه ایجاد فشار در این سیستم به وسیله مولد مناسب آن را انجام می‌دهد. این موتورها به راحتی قابل تعمیر و تعویض هستند و می‌توان قطعات آنها‌ را به راحتی و بدون دردسر از محفظه جدا و سرویس کرد.

 

بیشتر بخوانید :  گرفتگی نازل مه پاش

 

نازل دستگاه رطوبت ساز

بخش جدایی ناپذیر یک دستگاه رطوبت ساز، نازل بادوام و ایمن آن محسوب می‌شود. احتمالا هیچکس دوست ندارد نازلی در دستگاه رطوبت ساز آن قرار بگیرد که سبب نشتی روی گیاهان و کف گلخانه شود؛ بنابراین باید در انتخاب این قطعه نهایت دقت را داشته باشید. نازل‌ های برنجی یا فولادی که دارای خاصیت ضد زنگ باشند، سبب صرفه جویی در هزینه ‌های ناشی از تعمیر و تعویض قطعات در دراز مدت خواهند شد.

هر چند نازل ‌های پلاستیکی بسیار ارزان‌ تر قلمداد می‌شوند اما استفاده از یک نازل فلزی بسیار عاقلانه‌ تر است. در هنگام خرید نازل جهت سیستم مه پاش، به رزوه‌ای که روی نازل بسته شده است و مطابقت سایز آن با اتصالات فشاری دقت داشته باشید.

 

نحوه کارکرد مهپاش برای گلخانه

مهپاش شامل یک عدد پمپ که از فشار 20 بار تا فشار 200 بار است که در ابعاد مختلف وجود دارد، و دارای شلنگ مه پاش پرسی که تا حداقل 200 بار را تحمل می کنند. در بین این شیلنگ از رابط برنجی یک طرفه و دو طرفه استفاده می شود. اگر بخواهیم در گلخانه ها فشار بیشتری داشته باشیم در هر سه متر از شیلنگ های پرسی که به صورت رابط 2 طرفه است، استفاده می کنیم.

بر فرض مثال اگر گلخانه ای دارای 8 متر طول باشد، گلخانه ای که دارای 4 کمان (دهانه) باشد، برای هر کمان (دهانه) یک شیلنگ اصلی، رابط دوطرفه استفاده می شود، فاصله هر شیلنگ در این فضا سه متر در سه متر می باشد، که در گلخانه ها معمولا از نازل 30 میکرون و 40 میکرون استفاده می شود.

استفاده از این نازل ها در سیستم مهپاش کاربرد خوبی برای انتقال آب دارد و با استفاده از دریچه هایی که به همراه دارند آب را با حداقل فشار زیاد از روزنه های مه پاش به محیط بیرون هدایت می کند که این ذرات پودر شده آب در هوا به صورت معلق و مه مانند تبدیل می شود.

صرفه جویی در آب یکی از مهم ترین بخش های اصلی در گلخانه است که با تولید سیستم های پیشرفته برای گلخانه داران امکان به وجود آمدن بی رویه از آب را به حداکثر می رساند. 

 

نتیجه گیری

استفاده از یک سیستم مه پاش گلخانه مناسب و مرغوب می‌تواند بسیار مفید و کاربردی واقع شود. در صورتی که قصد ساخت یک سیستم مه پاش دستی را دارید باید توجه کنید که کار آسانی نبوده و بسیار چالش برانگیز و زمان برخواهد بود اما ممکن است با مطالعه زیاد و تحقیقات گسترده بتوانید موفق شوید. در ساخت یک رطوبت ساز گلخانه نهایت دقت را در سازگاری سایز همه اجزاء از جمله لوله‌ها و اتصالات به خرج دهید تا در پایان دچار مشکل نشوید.

شرکت گرما سرما سازه شرق به شما مشتریان و گلخانه داران عزیز پیشنهاد می دهد که علاوه بر آبیاری بخش وسیعی از گیاهان گلخانه ای می توان به عنوان سیستم سم پاشی از آن استفاده کرد تا محصولی با کیفیت همراه با صرفه جویی در آب برای شما مشتریان عزیز به ارمغان می آورد. جهت خرید و قیمت سیستم مه پاش گلخانه با کارشناسان فروش ما در تماس باشید.

 


 

سوالات متداول 

1.  سیستم مه پاش گلخانه در چه مواردی بسیار مفید است؟

از مه پاش در مواردی همچون شروع بذر و قلمه زنی، حفظ رطوبت نسبی مناسب گلخانه و تامین رطوبت کافی برای گیاهان، خنک کردن هوای گلخانه در فصول گرم سال و جلوگیری از گرمازدگی در گیاهان، حفظ و نگهداری از گیاهان حساس، سم پاشی گیاهان در گلخانه ها بسیار کاربردی است.

 

2. عملکرد سیستم مه پاش در گلخانه چگونه است؟

از وظایف مه پاش در گلخانه می توان به خنک سازی گلخانه، از بین بردن گرد و غبار در محیط گلخانه، از بین بردن بوهای نامطبوع، سم پاشی محصولات گلخانه ای اشاره کرد.

 

مقالات مرتبط

نمایش مقاله سیستم سرمایش و گرمایش گلخانه
سیستم سرمایش و گرمایش گلخانه
پنج شنبه ۱۰ فروردین ۱۴۰۲
نمایش مقاله سیستم گرمایشی و تابشی گلخانه
سیستم گرمایشی و تابشی گلخانه
سه شنبه ۸ فروردین ۱۴۰۲
نمایش مقاله تنظیم مشعل هیتر تابشی
تنظیم مشعل هیتر تابشی
دوشنبه ۲۲ اسفند ۱۴۰۱

پیام بگذارید.