گرماسازه شرق

لطفا صبر کنید...

جزییات   

پمپ مه پاش چیست و چه کاربردی دارد؟

پمپ مه پاش چیست و چه کاربردی دارد؟

شاید برای شما هم این سؤال پیش‌ آمده باشد که پمپ مه پاش چیست؟ همان‌طور که می‌توان حدس زد پمپ مه پاش برای پمپاژ کردن ذرات آب به اطراف استفاده می‌شود که در صنایع مختلف مصارف متعددی دارد. مه که از پمپ به بیرون پمپاژ می‌شود بسیار ریز و در حدود 5 تا 10 میکرون قطر دارد.

از عمده‌ترین کاربردهای پمپ مه پاش در صنعت کشاورزی رشد و تکثیر و شادابی گیاهان است. در کوره‌ خشک‌ کن چوب برای معتدل کردن دمای چوب نیز از این پمپ‌ ها استفاده می‌شود. همچنین برای مبارزه با آفات و پشه در محل‌هایی که حشرات زیادی در هوا وجود دارد و منجر به آزار و اذیت ساکنین است کاربرد دارد.

پمپ مه پاش همچنین می‌تواند به‌ عنوان یک خنک‌کننده در مکان‌ها و صنایعی که گرمای زیادی تولید می‌کنند و احتمال آتش‌سوزی نیز وجود دارد کاربرد داشته باشد. در این مقاله با ما همراه باشید تا بیشتر شما را با این وسیله کاربردی و مفید آشنا کنیم و به این سؤال که پمپ مه پاش چیست پاسخ دهیم.

 

پمپ مه پاش چیست؟

همان‌طور که گفتیم پمپ مه پاش در صنایع مختلف کاربرد دارد. پمپ قطرات بسیار ریز مه را برای مقاصد مختلفی به بیرون پمپاژ می‌کند. اما استفاده از این وسیله تنها برای صنایع کاربرد ندارد. از آن می‌توان در مکان‌های تفریحی و سرگرمی مانند پارک ‌ها، مراکز خرید و رستوران و شهربازی‌ ها برای ایجاد سرگرمی و جلوه‌ های ویژه استفاده کرد.

این مقالات را از دست ندهید : مه پاش چیست؟

نکته : باید در هنگام خرید پمپ‌ مه پاش به جنس بدنه و قطعات آن دقت کرد.

پمپ مه پاش چیست؟

 

مشخصات فنی پمپ مه پاش

از مهمترین قطعات و یا اجزای پمپ مه پاش می توانیم به الکتروموتور اشاره کنیم. موتوری که برای پمپ استفاه می شود به صورت تک فاز و با دور موتور 1400 دور در دقیقه می باشد. البته این نکته را در نظر داشته باشید که برای پمپ هایی که بالای 100 بار هستند باید برق سه فاز را برای انها استفاده کرد. خب به طور کلی مشخصات فنی پمپ مه پاش شامل دبی، فشار پمپ، قدرت و جریان برق آن و دبی می باشد. البته قابل ذکر است که این مشخصات در هر نوع پمپی متفاوت می باشد.

 

آشنایی با انواع پمپ مه پاش

پمپ مه پاش در نوع فشارقوی و ضعیف عرضه می‌شود. پمپ‌های فشارقوی برای مکان‌های بزرگ و وسیع و همچنین برای صنایعی که نیاز به پمپاژ مقدار و حجم زیادی آب دارند استفاده می‌شود؛ برای مثال در فضاهایی با گرمای بسیار زیاد یا در سیستم اطفاء حریق آتش‌نشانی و غیره. اما پمپ‌های ضعیف برای مصارفی مانند گلخانه ‌ها تنها برای متعادل کردن تبخیر و تعریق گیاهان کاربرد دارد و استفاده از این پمپ‌ ها در مصرف آب نیز صرفه‌ جویی می‌کند.

  • پمپ مه پاش فشارقوی

به‌ احتمال زیاد بسیاری از ما سیستم‌ های فشارقوی را دیده‌ ایم. این مه پاش را در رستوران‌ ها، اقامتگاه‌ ها و تفرجگاه‌ ها هنگامی که هوا بسیار گرم است مشاهده کرده‌اید. سیستم مه پاش فشار بالا می‌تواند حتی در گرم‌ترین روزهای سال با پاشش قوی آب خنک، هوای اطراف را خنک و معتدل کند.

 

این مقالات را از دست ندهید : مه پاش رستوران

 

سیستم این مه پاش با یک پمپ تخصصی آب را با فشار بالا در بین 800 تا 1200psi به بیرون پمپ می‌کند. غبار بسیار ریزی از این سیستم خارج می‌شود و طی فرایند تبخیر ناگهانی به‌ سرعت تبخیر می‌شود؛ بنابراین منجر به خیس شدن اطراف و یا افراد نمی‌شود. سیستم مه پاش فشار بالا برای افرادی که تنها می‌خواهند خنک شوند بدون اینکه خیس شوند بسیار مناسب است. اگر میخواهید مه پاش را در منزل خود نصب کنید، مقاله آموزش نصب مه پاش خانگی را بخوانید.

سیستم مه پاش فشارقوی می‌تواند دمای اطراف را تا 30 درجه فارنهایت کاهش دهد. اگر شما صاحب کسب ‌وکاری مانند رستوران‌ داری، هتل ‌داری و مشاغلی از این ‌دست هستید به شما توصیه می‌کنیم یک سیستم مه پاش فشارقوی نصب کنید تا بتوانید افراد بیشتری را به سمت رستوران یا اقامتگاه خود جذب کنید. هیچ‌چیز برای افراد لذت‌بخش‌تر از این نیست که پس از ساعت‌ها قرار گرفتن زیر آفتاب سوزان بتوانند در مکانی خنک نشسته و یک نوشیدنی خنک بنوشند. اگر می خواهید از مه پاش در گلخانه استفاده کنید، مقاله مه پاش گلخانه را بخوانید.

  • پمپ مه پاش فشار پایین

پمپ‌های فشار پایین آب را با فشار کمتری به بیرون پمپاژ می‌کنند (بین 50 تا 80 psi). سیستم‌ های فشار پایین از لحاظ قیمت نسبت به مه پاش فشار بالا به‌ صرفه ‌تر هستند. این مه پاش می‌تواند به‌ سادگی با فشار آب خانگی شما کار کند و با نصب کردن به شلنگ باغچه از آن برای پاشش آب بر روی گیاهان استفاده کرد.

سیستم مه پاش فشار پایین همچنین در مصرف آب نیز صرفه‌ جویی می‌کند و می‌تواند برای مصارف خانگی استفاده شود. فشار پایین آن مانع نمی‌شود که از آن برای خنک‌سازی محیط اطراف استفاده کرد. مه پاش فشار پایین هم می‌تواند تا 20 درجه فارنهایت دمای هوای اطراف خود را کاهش دهد.

 

این مقالات را از دست ندهید : راهنمای خرید سیستم مه پاش

 

پمپ مه پاش چیست؟

 

کاربردهای پمپ مه پاش

احتمالاً تا اینجا به پاسخ این سؤال که پمپ مه پاش چیست رسیده‌اید. اما در این قسمت قصد داریم شما را با کاربردهای وسیع پمپ مه پاش آشنا کنیم. پمپ ‌های مه پاش در طیف ‌های گسترده‌ای از فعالیت‌ها کاربرد دارند از جمله در منازل مسکونی، فعالیت‌ های تجاری و صنعتی. اگر میخواهید از مه پاش در صنعت استفاده کنید، مقاله مه پاش صنعتی را بخوانید.

  1. یکی از عمده ‌ترین کاربردهای پمپ مه پاش پرفشار در صنایع غذایی است. از دیگر کاربردهای سیستم مه پاش در صنعت پرورش دام و طیور است. گرم ‌شدن بیش از حد هوا می‌تواند اثرات مخربی بر دام و طیور بگذارد و منجر به انواع بیماری‌ ها و حتی افزایش مرگ ‌و میر در بین آنها شود. استفاده از یک مه پاش فشارقوی در مکان‌های نگه‌ داری دام و طیور به ‌ویژه در مکان‌هایی که جوجه‌ ها در کنار هم نگه ‌داری می ‌شوند می‌تواند این اثرات مخرب را کاهش دهد و به این شکل به سودآوری بیشتر بی انجامد.
  1. یکی دیگر از کاربرد های پمپ مه پاش در صنایع چوب است. هم در کوره‌ ها و هم در تأسیسات تولیدی چوب از مه پاش فشارقوی استفاده می‌شود. در محل کوره از مه پاش فشار بالا برای کنترل رطوبت تولیدات چوبی استفاده می‌شود. نکته مهمی که در هنگام استفاده از مه پاش در تولیدات چوبی مانند انواع کابینت و کمد، دکورهای چوبی و غیره باید مورد توجه قرار گیرد آن است که رطوبت به ‌شدت کنترل شود تا محصول نهایی باکیفیت و ثبات بهتری به دست مصرف‌کننده برسد. مه پاش فشار بالا بهترین راهکار برای حفظ رطوبت ثابت است.
  1. دیگر کاربرد پمپ‌ های مه پاش در صنایع کشاورزی مانند انبارهای لبنیات و گلخانه ‌ها است. استفاده از پمپ مه پاش در این صنایع برای خنک‌کنندگی و یا کنترل رطوبت کاربرد دارد. این پمپ‌ ها را بسته به میزان نیاز می‌توان تنظیم کرد. مثلاً می‌توان تنها یک پمپ را در زمانی که تقاضا کم است و تمام پمپ‌ها را زمانی که تقاضا زیاد است راه‌اندازی کرد.
  2. از سیستم مه پاش در مکان‌ها و محیط‌های جغرافیایی که ممکن است در معرض انواع حشرات و پشه‌ها باشند استفاده می‌شود. از آن برای سم‌پاشی حشرات می‌توان استفاده کرد.
  3. انواع مه پاش دستی که بدون نیروی برق کار می‌کنند نیز وجود دارند. این مه پاش که کاملاً دستی و کوچک است می‌تواند برای مقابله با حشرات آپارتمانی و یا شته‌هایی که بر روی برگ گیاهان نشسته‌اند و می‌تواند منجر به حساسیت و آلرژی در افراد شود مورد استفاده قرار ‌گیرد. استفاده از آن برای افرادی که آلرژی شدید به انواع شته و حشرات گیاهان دارند بسیار مفید است.
  4. در محیط‌ های بسته استفاده از مه پاش برای خنک‌کنندگی نیست، بلکه برای متعادل ‌سازی و افزایش سطح رطوبت محیط است. در این مکان‌ها مثلاً در گلخانه‌ها، آبی که از نازل مه پاش خارج می‌شود به بخار تبدیل نمی‌شود و به همین جهت می‌تواند به افزایش رطوبت کمک کند.
  5. ما می‌دانیم پمپ مه پاش چیست و برای پاشش مایعات استفاده می‌شود. پس در برخی مکان‌ها نیز برای از بین ‌بردن بوی نامطبوع محیط از مه پاش برای پخش گلاب و عطر از نازل به محیط اطراف استفاده می‌شود. با توجه ‌به اینکه قطرات عطر و گلاب به شکل کاملاً ریزی به بیرون پا شش می‌شود در محیط بوی ماندگاری ایجاد می‌کند و می‌تواند اثرات بوی نامطبوع را کاملاً از بین ببرد.

 

این مقالات را از دست ندهید : قیمت مه پاش

 

پمپ مه پاش چگونه کار می‌کند؟

اگر این سوال برای شما پیش آمده است که پمپ مه پاش چیست و چگونه کار می‌کند، در ادامه همراه ما باشید. پمپ مه پاش، آب را به قطرات بسیار ریزی تبدیل می‌کند که از طریق نازل به با فشار به بیرون پمپاژ می‌شود. پمپ آب را فشرده کرده و از طریق خط لوله آن را به سمت نازل خروجی هدایت می‌کند. قطرات خروجی به‌ قدری ریز است که به شکل مه از دهانه دستگاه خارج می‌شود. اگر می خواهید از مه پاش در منزل استفاده کنید مقاله مه پاش خانگی را بخوانید.

پمپ مه پاش چگونه کار می کند؟

سیستم مه پاش میلیون ‌ها قطره بسیار ریز تولید می‌کند که در حدود 5 تا 10 میکرون قطر دارند. این ذرات به جهت قطر بسیار ریز به ‌سرعت تبخیر می‌شوند و هنگام پاشش دمای محیط اطراف خود را کاهش می‌دهند. همچنین انواع مه پاش به یک شیر تنظیم فشار مجهز هستند که می‌تواند فشار ورودی به نازل را تنظیم کند. اگر به دنبال خرید سیستم مه پاش صنعتی و خانگی هستید مقاله خرید مه پاش صنعتی و خانگی را بخوانید.

 

این مقالات را از دست ندهید : فیلتر تصفیه آب مه پاش

 

آیا مه پاش مصرف آب را کاهش می‌دهد؟

اگر بدانید که پمپ مه پاش چیست احتمالاً متوجه شده‌اید که این وسیله در کاهش مصرف آب بسیار مؤثر است. در محیط‌های مسکونی می‌توان با نصب مه پاش و سیستم قطره ساز بر روی شیرهای آب تا 98 درصد در مصرف آب صرفه‌جویی کرد.

استفاده از این روش خللی در کار شما ایجاد نمی‌کند اما خروج آب از دهانه شیر را به ‌شدت کاهش می‌دهد. این امر در کاهش مصرف آب بسیار مؤثر است. حتی استفاده از سیستم قطره ساز در برخی کارها مثلاً شست ‌و شوی میوه ‌ها و سبزی‌ ها می‌تواند به تمیزتر شدن آنها کمک زیادی کند؛ زیرا آب با دقت به تمام قسمت ‌های میوه و سبزی پاشش می‌شود.

 

نتیجه گیری

مه پاش وسیله ‌ای کاربردی است که در صنایع و کشاورزی و حتی منازل مسکونی مورد استفاده قرار می‌گیرد. بر حسب نیاز و موارد استفاده انواع مختلفی از آن وجود دارد. عمده ‌ترین کاربرد پمپ مه پاش برای خنک ‌سازی محیط اطراف است که در فصول گرم سال و مکان‌های بسیار گرم می‌تواند به جذب مشتری کمک زیادی کند.

در این مقاله ما به سؤال‌های متعددی از جمله پمپ مه پاش چیست؟ کاربردهای پمپ مه پاش کدام است؟ مصرف آب پمپ مه پاش چقدر است و سؤالاتی از این‌ دست پاسخ دادیم.

 

مقالات مرتبط

نمایش مقاله سیستم مه پاش نازلی
سیستم مه پاش نازلی
پنج شنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱
نمایش مقاله سرویس و تعمیر مه پاش
سرویس و تعمیر مه پاش
پنج شنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱
نمایش مقاله تفاوت رطوبت ساز و کولر صنعتی آکسیال
تفاوت رطوبت ساز و کولر صنعتی آکسیال
پنج شنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱

پیام بگذارید.