گرماسازه شرق

لطفا صبر کنید...

جزئیات هیتر سرامیکی چیست و چه کاربردی دارد؟

هیتر سرامیکی چیست و چه کاربردی دارد؟

هیتر سرامیکی چیست و چه کاربردی دارد؟

هیتر سرامیکی از جمله وسایل گرمایشی پرکاربردی بوده که دارای تنوع بسیار و نمونه‌های مختلفی است. از این وسیله می­توان در محیط‌های صنعتی، مسکونی، تجاری و حتی به‌ عنوان وسیله گرمایشی فضای باز استفاده و به گرم نگاه داشتن محیط پیرامون، کمک کرد. هیترهای سرامیکی محصولاتی منحصربه‌فرد و با کارایی بالا هستند که عمری طولانی و مقاومتی قابل‌ توجه دارند. اگر علاقه‌مند به افزایش اطلاعات خود در این زمینه هستید، با ما در ادامه این مقاله همراه شوید.

خصوصیات هیترهای سرامیکی

در هیتر سرامیکی قطعاتی با قدرت بالای گرمایی به کار رفته‌اند. این اجزاء که از جنس سرامیک هستند، بهره‌وری محصول را بالا برده و با روکشی از فلز پوشانیده شده‌اند. گرمای تولید شده در این نوع هیترها، با استفاده از عبور جریان الکتریکی برق بوده که از صفحات مقاوم سرامیکی عبور می‌کند. تولید گرما از تبدیل انرژی الکتریکی به حرارتی انجام شده و موجب گرم شدن محیط اطراف هیتر می‌شود.

هیترهای سرامیکی علاوه بر استفاده از صفحات سرامیکی با روکشی فلزی، شامل یک عدد هسته مرکزی از جنس کروم و نیکل نیز می‌شوند. هیترهای سرامیکی به اشکال مختلفی تولید شده و برحسب کاربرد مورد استفاده، تنوع بسیاری دارند. از جمله این مدل‌ها می‌توان به هیترهای سرامیکی ضدزنگ، ترمینال دار، تسمه‌ای، برقی، سیستم گرمایشی و تابشی و هویه اشاره کرد. 

 
هیتر تابشی و گرمایشی

اجزای تشکیل‌دهنده هیترهای سرامیکی

هیترهای سرامیکی از قسمت‌های مختلفی تشکیل شده‌اند. مهم‌ترین قسمت این نوع هیترها، وجود غلاف‌های استیل ضدزنگ با مقاومت بسیار بالا در ساختار آن‌ها است. مقاومت بالای این غلاف‌ها، باعث افزایش تحمل‌پذیری حرارت آن‌ها می‌شود. جزء دیگر این مدل منابع حرارتی، عایق‌های سرامیکی آن‌ها هستند. این عایق‌ها به جذب بالای گرما کمک کرده و انرژی بسیار ناچیزی را از دست می‌دهند؛ به همین علت بسیار مقرون‌به‌صرفه بوده و در کاهش انرژی و به‌ تبع آن کاهش هزینه‌ها مؤثرند.

قسمت دیگری که در هیتر سرامیکی بسیار مهم و کاربردی بوده وجود المنت‌های گرمایی این دستگاه است. جنس المنت‌ها به‌طورمعمول از نیکل و کروم بوده و به‌ عنوان قسمت اصلی وسیله گرمایشی قرار می‌گیرند. سیم‌های فلزی ساخته شده از این دو ماده درجه تحمل گرمای بسیار بالایی داشته و انتقال حرارت را به‌خوبی انجام می‌دهند.

کاربرد هیترهای سرامیکی در صنعت

هیترهای سرامیکی در انواع مختلفی تولید شده و کاربرد دارند. این طرح‌ها از مسطح گرفته تا توخالی و یا به‌ صورت لامپ‌های مادون‌قرمز سرامیکی تولید می‌شوند. نوع تجهیزات گرمایی این هیترها در کاربرد آن‌ها مؤثر بوده و باعث تفاوت‌های مصرفی آن‌ها می‌شود. از جمله کاربردهای هیتر سرامیکی استفاده از آن‌ها در لامپ‌های گرم‌کننده به‌ عنوان گرماتاب است. این لامپ‌ها انتقال حرارت بالایی داشته و با تابش موج مادون‌قرمز، حرارتی یکنواخت تولید می‌کنند.

 

بیشتر بدانید : کاربرد هیتر و بخاری سقفی گرماتاب در سالن های صنعتی

 

از دیگر کاربردهای این دستگاه، استفاده از هیترهای سرامیکی در تولید بخاری‌های برقی به‌ صورت سیستم گرمایشی و تابشی است. بخاری‌های برقی که در سیستم خود از گرمابخشی تجهیزات سرامیکی استفاده می‌کنند، انتقال حرارت بالا و مناسبی دارند.

همچنین قابلیت حمل آسانی داشته و مشابه بخاری‌های فن‌دار عمل می‌کنند. این نوع بخاری‌ها، نسبت به مصرف بهینه انرژی که دارند، وسایل گرمایشی اقتصادی بوده و به کاهش هزینه‌های مصرفی برق کمک می‌کنند. المنت‌های به کار رفته در هیتر سرامیکی، انرژی گرمایی را تا مدت‌ها درون خود حفظ کرده و در انتقال آن به‌ خوبی عمل می‌کنند.

 

هیتر سرامیکی گرماتاب در فضای آزاد

 
ویژگی‌های هیترهای سرامیکی

همان‌طور که گفته شد سرامیک ماده‌ای نیمه‌رسانا بوده که جریان برق را از خود عبور می‌دهد. البته این عمل تا زمانی است که انرژی برق گذری به دمای قابل‌ تحمل و معینی برسد. همین ویژگی سرامیک موجب شده ایمنی فوق‌العاده‌ای در مقایسه با فلزات رسانا داشته باشد. این خصوصیت مهم در سرامیک‌ها، باعث شد تا المنت‌های حرارتی را به‌ جای مواد فلزی از سرامیکی بسازند. بدین ترتیب هیترهای گرمایی که از المنت سرامیکی استفاده می‌کنند، هم انتقال انرژی حرارتی بالایی دارند و هم ایمنی قابل‌ توجهی از خود نشان می‌دهند.

علاوه بر آن صفحات سرامیکی با جذب گرما و از دست دادن انرژی با سرعتی فوق‌العاده پایین باعث شده تا هیتر سرامیکی یکی از بهترین گزینه‌ها برای استفاده در اجزای صنعتی گوناگون باشد. ویژگی مهم دیگری که دستگاه‌های گرمایی سرامیکی دارند، امکان استفاده از آن‌ها در غلاف‌های فلزی جهت گرمابخشی به انواع سیالات است. حرارت دهی به این نوع مواد، نیازمند شرایط خاصی بوده که صفحات گرمایی سرامیکی از عهده آن بر می‌آیند.

 

هیترهای سرامیکی و رطوبت‌زدایی

در موارد رطوبت‌زدایی و خشک‌کردن سطح و مواد، می‌توان به وسیله ­ای کاربردی اشاره کرد که در تمامی منازل وجود دارد. سشوارهای سرامیکی! این وسیله‌های گرمایشی که با استفاده از تولید حرارت در قالب انرژی باد به خشک‌ کردن، حالت‌دهی و رطوبت‌گیری موها می‌پردازد، نمونه بسیار خوبی برای کاربردهای مفید استفاده از هیتر سرامیکی هستند. در واقع این مدل هیترها، در داخل سشوار تعبیه شده و کاربردی فوق‌العاده در رطوبت‌گیری و خشک‌کردن دارند.

از دیگر کاربردهای مهم هیتر سرامیکی در صنایعی است که نیاز به خشک کردن مواد دارند. به عبارتی بسیاری از سطوح فلزی، مواد مذاب پلاستیکی و مایعاتی که نیاز به رطوبت‌گیری و خشک شدن دارند، می‌توانند از این دستگاه استفاده کرده و نتایج مطلوب خود را کسب کنند.

 

خرید هیترهای نیم متری و یک متری در گرماسازه شرق

 

به‌ عنوان‌ مثال برای به دست آوردن پودر خشک‌شده مایعاتی همچون شیر و تبدیل آن به شیر خشک، استفاده از دستگاه‌های حاوی هیترهای سرامیکی فوق‌العاده عمل می‌کنند. از این ابزار الکتریکی امن، در سایز، شکل و کاربردهای گوناگونی استفاده شده و کارایی بالای آن محرز است.

 

هیترهای سرامیکی و گرما بخشی محیط

از موارد دیگر استفاده از هیتر سرامیکی امکان استفاده از این دستگاه برای گرمایشی فضای باز و محیط‌های اطراف به‌ ویژه برای پذیرایی از مهمانان است؛ مانند رستوران‌ها، باغ‌ها، تالارهای عروسی و کافی‌شاپ‌هایی که دارای فضای باز است. بالأخص در فصل سرما، با استفاده از دستگاه‌های گرمابخشی و انتقال انرژی حرارتی، کاربرد این مدل هیترها بالا رفته و به‌ صورت گرماتاب عمل می‌کنند.

این دستگاه‌ها به‌صورت سیستم گرمایشی و تابشی عمل کرده و به صورتی مؤثر و یکنواخت، محیط اطراف را گرم می‌کنند. استفاده از این هیترها در مکان‌های باز، امکان استفاده از این شرایط را به فصول سرد و بارانی داده و فضایی فوق‌العاده لذت‌بخش را برای مهمانان ایجاد می‌کنند. شما می توانید برای خرید هیترهای سرامیکی به سایت گرماسازه شرق مراجعه کنید و یا با کارشناسان فروش ما ارتباط برقرار کنید (38482273-051).

نتیجه‌گیری

هیتر سرامیکی وسیله‌ای گرماده با طراحی‌های گوناگون، جنس‌های مختلف و کاربردهای متفاوت است. انتقال حرارت با استفاده از این مدل هیترها بسیار ایمن بوده و به جهت داشتن صفحات نیمه‌رسانای سرامیکی، خطر انتقال برق را کمتر می‌کنند. کاربردهای فراوان استفاده از این نوع هیتر در صنعت، زندگی روزمره، گرمایش فضاهای مختلف و غیره بسیار است.