گرماسازه شرق

لطفا صبر کنید...

جزییات   

فیلتر تصفیه آب مه پاش چیست؟ و نحوه عملکرد آن

فیلتر تصفیه آب مه پاش چیست؟ و نحوه عملکرد آن

فیلتر تصفیه آب مه پاش در این مقاله یک موضوع بسیار مهم است که می‌توانید مطالعه کنید. جمع‌کننده ‌های غبار و دودگیرهای میزان مه، ذرات معلق در هوا و بخار را در جو محیط کار کاهش می‎دهند. آن­ ها را می‎توان برای تصفیه جریان ‎هایی همچون ترکیبی از مایع و بخار یا جامد و بخار استفاده کرد. جمع‌کننده‌ های غبار معمولاً در کنار تجهیزات ماشین­کاری و سایر وسایلی که در حین کار مه ‎های نفتی یا دود یا زباله تولید می‎کنند استفاده می‎شوند.

 به طور معمول، آ‌ن‌ها یا به ‌عنوان جمع‌کننده‌ هایی برای جذب مستقیم مواد یا به ‌عنوان جمع‌کننده‌ های محیطی برای بهبود هوا در هنگام گردش در یک محیط طراحی می‎شوند. در اینجا به‌ منظور آشنایی بیشتر با فیلتر تصفیه آب مه پاش لازم است ادامه مطلب را دنبال کنید.

خرید مه پاش از گرماسازه شرق - فیلتر تصفیه آب مه پاش

آشنایی با سیستم فیلتر تصفیه آب مه پاش

حذف ‌کننده ‌های غبار فیلتر که به آن‌ ها کلکتورهای غبار کارتریج نیز گفته می‎شود، از فیلترهای نوع HEPA برای حذف غبار صنعتی و روغن دود استفاده می‎کنند. در حین کار، هوای حاوی دود یا مه توسط یک فن یا دمنده به نام فیلتر تصفیه آب مه پاش به داخل محیط کارتریج کشیده می‎شود. سپس از فیلتر عبور می‎کند، جایی که قطرات، غبار و ذرات به دام افتاده یا توسط مواد رسانه‌ای فیلتر می‎شوند.

کارایی کلکتورهای فیلتر مدیا بسته به نوع فیلتر مورد استفاده، متفاوت است. افت فشار برای این سیستم‎ها معمولاً بیشتر از انواع دیگر کلکتورهای مه پاش است؛ بنابراین نیازهای برق اغلب بیشتر است. کلکتورهای غبار کارتریج فعلی معمولاً ماژولار بوده و شامل گزینه ‌هایی برای پیش فیلترها، HEPA، کربن فعال و همچنین فن‎های پرقدرت هستند که می‎توانند به 18000 cfm برسند. گزینه‎ های پیش فیلتر عبارت‌اند از :

  • مش فلزی برای اکثر غبارهای محلول در آب استفاده می‎شود.
  • مش پلی پروپیلن برای اکثر مه روغنی مستقیم استفاده می‎شود.

 

این مقالات را از دست ندهید : مه پاش صنعتی

 

کلکتورهای مه فیلتر کارتریج یا مدیا برای انواع آسیاب مرطوب، ماشین‌کاری چدن و ​​ریخته‌گری استفاده شده است. از دیگر کاربردهای سبک کارتریج زدایی غبار می‎توان به لاستیک و پلاستیک، فرآوری مواد غذایی و گاهی اوقات دود جوشکاری اشاره کرد.

فیلتر تصفیه آب مه پاش

بررسی عملکرد سیستم تصفیه آب مه پاش

جمع‌کننده‌ های غبار گریز از مرکز از عناصر فیلتر چرخشی استفاده می‏کنند که غبار محبوس شده را دوباره به قطرات بزرگ­تر تبدیل می‏کنند. سپس نیروی گریز از مرکز در حال چرخش باعث می‏شود که قطرات بزرگ شده از درام فیلتر به سمت دیواره داخلی محفظه رانده شوند، جایی که متقابلا حذف می‏شوند.

مزیت سیستم ‌های خنک‌کننده مه گریز از مرکز در فیلتر تصفیه آب مه پاش این است که برای تخلیه روغن دود یا مه به گرانش وابسته نیستند و به کمپرسور اجازه می‎دهند به طور مداوم کار کند. با این‌ حال، آن‌ها تنها حدود 97 درصد برای ذرات با اندازه یک میکرون کارآمد هستند و معمولاً نیاز به افزودن فیلترهای مرحله نهایی برای جمع‌آوری دود و مه‌ های ریز دارند.

 

این مقالات را از دست ندهید : مه پاش گلخانه

 

آن ‌ها در حین کار صدا و ارتعاش ایجاد می‎کنند و نسبت به سایر انواع کلکتورها نیازمند نگهداری و هزینه ‌های قابل‌ توجهی بالاتری هستند. تعمیر و نگهداری شامل تمیز کردن دوره‌ای درام، بازرسی‎های منظم و بازسازی کامل هر 3 تا 5 سال به دلیل سایش قطعات متحرک است.

کلکتور الکترواستاتیک در این وسیله، گرد آورنده‎ های غبار رسوب ‌دهنده الکترواستاتیک، از ولتاژ بالا برای شارژ و جمع‌آوری ذرات و قطرات مه کوچک ­تر استفاده می‎کنند. جریان ‎های مه یا دود وارد کلکتور شده و از ناحیه ‌ای حاوی یک یا چند الکترود با ولتاژ بالا عبور می‏کنند. الکترود(ها) باری را به ذرات موجود در جریان اعمال می‎کند و باعث می‎شود که آن­ ها به صفحات یا سطوح دارای بار مخالف در سیستم بچسبند. سطوح جمع‌آوری به طور معمول به‌ صورت دستی یا خودکار تمیز می‌شوند.

عملکرد فیلتر تصفیه آب مه پاش

همه آنچه که باید در مورد فیلتر تصفیه آب مه پاش بدانید

در فیلتر تصفیه آب مه پاش کلکتورهای مه ESP معمولاً کارآمدترین سیستم جمع‌آوری ذرات دود هستند که دود زیر میکرونی را در جریان ثابت و افت فشار کم فراهم می‎کنند. آن‌ها همچنین نیاز به استفاده و جایگزینی فیلترهای گران ‌قیمت HEPA را برطرف می‎کنند. با این‌ حال، کلکتورهای ESP ممکن است در ابتدا هزینه بیشتری نسبت به انواع دیگر داشته باشند.

 

این مقالات را از دست ندهید : اجزاء سیستم رطوبت ساز مه پاش

 

 همچنین، کلکتورهای ESP که به ‌صورت دستی تمیز می‎شوند برای بخارهای سنگین با ذرات بزرگ­تر مناسب نیستند؛ زیرا سطح آن‌ها به تمیز کردن بیش از حد نیاز دارد. کلکتورهای مه الکترواستاتیک به ‌خوبی مهندسی شده و می‎توانند ذرات کوچکی به قطر 0.003 میکرون را جمع‌آوری کنند و متداول ‌ترین سیستم ‌های مورد استفاده برای فیلتر مه و دود روغن در کاربردهای صنعتی هستند.

  • جمع ‌آوری ‌کننده ‌های ذرات را می‌توان بر اساس نوع و نحوه عملکردشان به بخش‎های زیر دسته‌ بندی کرد.

واحد های جمع‌کننده مه و دود اغلب برای انواع خاصی از سیستم‎ ها با اندازه ذرات مختلف مناسب هستند.

 مه ‎های آبی دارای اندازه ذرات از 2 تا 20 میکرون هستند.

 مه روغنی دارای اندازه ذرات از 0.8 تا 5 میکرون است.

 دود دارای ذرات 0.07 تا 1.2 میکرون است.

  • روش جمع‌آوری

واحدهای حذف مه و دود برای عملیات محیطی یا جمع‌آوری منبع طراحی شده‌اند.

واحدهای محیطی برای فیلتر کردن مداوم ذرات معلق در هوا هنگام گردش هوا در یک محیط طراحی شده ‌اند. آنها در مواردی استفاده میشوند که منبع خاصی از مه یا بخار وجود ندارد یا استفاده از کانال‌ها و بازوهای جذب منبع محدود است.

 

مشخصات و چگونگی عملکرد سیستم تصفیه آب

مشخصات و چگونگی عملکرد فیلتر تصفیه آب مه پاش، دارای رتبه ‌بندی ‌هایی هستند که توسط سازنده تعیین می‌شوند و عملکرد یک مجموعه را توصیف می‌کنند. اینها مهمترین مشخصاتی است که خریداران صنعتی هنگام انتخاب یک جمع‌کننده مه یا دود مناسب برای کاربرد آن­ها باید در نظر بگیرند.

حداکثر جریان هوا یا جریان گاز rate حداکثر مقدار جریان هوا یا گازی است که کلکتور می‎تواند بپذیرد که بر حسب فوت مکعب در دقیقه (cfm) اندازه‌گیری می‎شود. این به طور مؤثر ظرفیت تمیز کردن مه یا جمع‌کننده دود را مشخص می‎کند.

حداقل اندازه ذرات فیلتر شده در فیلتر تصفیه آب مه پاش نشان‌ دهنده حداقل قطر ذرات آئروسل یا دود است که کلکتور قادر به گرفتن آن است که به‌ صورت میکرومتر (μm) اندازه‌گیری می‌شود. این رتبه ‌بندی محدوده توانایی کلکتور را مشخص می‎کند.

راندمان جمع‌آوری، یا نرخ جذب، درصد آلاینده‌ های غبار یا دود حذف شده توسط کلکتور را مشخص می‌کند انواع خاصی از فیلترها برای جمع‌آوری ذرات دارای کارایی درجه ‌بندی شده‌اند.

فیلترهای هوای ذرات با راندمان بالا، فیلترهای نوع خشک گسترش یافته در یک قاب سفت و سخت با حداقل راندمان جمعی ذرات 99.97 درصد هستند.

فیلترهای هوای بسیار کم نفوذ، فیلترهای خشک گسترده در یک قاب سفت ‌و سخت هستند که حداقل راندمان جمع‌آوری ذرات 99.999 درصد برای ذرات 0.12 میکرون یا بزرگ ‌تر را دارند.

چگونگی عملکرد فیلتر تصفیه آب مه پاش

 

این مقالات را از دست ندهید: پمپ مه پاش

 

مشخصات اضافی سیستم تصفیه آب مه پاش

هنگام طراحی تجهیزات مورد نیاز برای حذف غبار، بهترین راه‌حل ارائه یک سیستم جمع‌آوری است که حاوی غبار در دستگاه باشد. گاهی اوقات از واحدهای سقفی که تهویه محیط را فراهم می‎کنند استفاده می‎شود. با این‌ حال، این سیستم ‎ها برخی از مه را از بین می ‎برند اما به ‌اندازه سیستم‎ های منبع مؤثر نیستند. چالش‌های طراحی هنگام مقاوم ‌سازی استفاده از ابزارهای قدیمی‌ تر با جمع‌کننده‌های غبار است.

ماشین ‌هایی که 20 یا 25 سال پیش‌ ساخته شده‌اند اغلب برای جمع‌آوری غبار طراحی نشده‌ اند. ماشین‌های جدیدتر طراحی کانال‌های بهتری دارند و الگوهای جریان هوای بهتری برای بیرون کشیدن هوا از دستگاه در جریان هوای توصیه ‌شده (اندازه‌گیری شده در فوت مکعب در دقیقه) ارائه می‌کنند.

در فیلتر تصفیه آب مه پاش هر زمانی که بتوانید بار روی کلکتور را کاهش دهید، فرایند مؤثری را انجام داده‌اید. تراشه‌های فلزی زیاد می‎توانند عمر فیلتر را به‌ شدت کاهش دهند. یک قانون کلی این است که هنگام ماشین‎کاری فشار منفی کمی حفظ شود. این کار جذب غبار ریز را بدون کشیدن تراشه، امولسیون یا روغن به داخل کلکتور افزایش می‎دهد. یکی از گزینه ‌های پیشنهادی، تجهیز کلکتور مه روغن یا خنک‌کننده امولسیونی به یک درایو با فرکانس متغیر است.

در طول ماشین‌کاری، سرعت VFD باید به حدی کاهش یابد که برای مهار غبار در دستگاه کافی باشد. در ماشین‌ های جدیدتر که نسبتاً هوا بند هستند، ممکن است بتوانید تا 25 درصد جریان هوای کامل را در حالیکه درها بسته هستند کاهش دهید. حداکثر جریان هوا هنگام بسته ‌شدن درها می‎تواند غبار و تراشه ‌ها را به داخل کلکتور و فیلترهای پلاگین بکشد.

 

نتیجه‌ گیری

همیشه از بهترین روش و بهترین سیستم فیلتر تصفیه آب مه پاش حذف مه و غبار استفاده کنید. همان‌طور که اشاره شد، اغلب ترجیح داده می‎شود از کلکتوری استفاده شود که به طور خاص برای حذف مه روغن یا مه خنک‌کننده امولسیونی طراحی شده است. این امر به ‌ویژه برای ماشین ‌هایی که برای کاربردهای سنگین و دوره‌های تولید طولانی استفاده می‌شوند، مهم است.

 از تأمین‌کننده‌ های این حوزه بخواهید که ضمانت ‌نامه کتبی در مورد عمر فیلتر و عملکرد آلاینده‌ها ارائه کنند. همچنین، به دنبال تجهیزاتی باشید که توسط سازنده تست رنگ شده و به‌ عنوان ضد نشت تأیید شده است. تجهیزات را به طور منظم بررسی کنید تا مطمئن شوید که مطابق طراحی کار می‎کنند.

مقالات مرتبط

نمایش مقاله مه پاش نیمه صنعتی و نکات مهم در خرید آن
مه پاش نیمه صنعتی و نکات مهم در خرید آن
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳
نمایش مقاله سرویس و تعمیر مه پاش و شناسایی مشکل آن
سرویس و تعمیر مه پاش و شناسایی مشکل آن
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳
نمایش مقاله راهنمای خرید مه پاش صنعتی و خانگی
راهنمای خرید مه پاش صنعتی و خانگی
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳

پیام بگذارید.