گرماسازه شرق

لطفا صبر کنید...

جزییات   

سیستم مه پاش نازلی

سیستم مه پاش نازلی

سیستم های تعدیل دما مانند مه پاش در فضاهای گوناگون قابل کاربرد می باشند. امروزه ما شاهد استفاده از این سیستم ها در بسیاری از مصارف خانگی و صنعتی می باشیم. توانایی سیستم مه پاش نازلی در کنترل دمای محیط های مختلف این محصول را در بین بسیاری از مشاغل بسیار محبوب گردانده است. کارایی این سیستم ها به گونه ای می باشد که با پودر کردن آب به قطعات بسیار ریز و پاشش آنها در محیط به کنترل دما کمک می نمایند.  سیستم در خانه ها، فروشگاه های کوچک و رستوران ها مورد استفاده قرار می گیرد.

 

کلیات سیستم مه پاش نازلی

تعدیل دما و افزایش رطوبت محیط می تواند اثرات مثبت زیادی بر عملکرد و حتی سطح نشاط و شادابی افراد ساکن در محل داشته باشد. یکی از سیستم های مورد کاربرد در امر بهبود کیفیت محیط با استفاده از کاهش دما سیستم های مه پاش می باشند. 

سیستم مه پاش نازلی به گونه ای طراحی و تولید شده اند که پمپ های فشار با افزایش شدت بار وارده بر آب در جریان و عبور آنها از نازل ها سبب پودری شدن آب و در نهایت ترکیب آن با هوا و پاشش نهایی در محیط می گردند. این فرایند به ظاهر ساده نیاز به مشارکت تمام اجزای موجود در سیستم دارد. عدم حضور هر یک از این اجزاء سبب اختلال در فرآیند سیستم و یا توقف آن می گردد. وجود آب یا همان مه در محیط مورد نظر شما سبب کاهش قابل توجه دما می شود.

 

این مقالات را از دست ندهید : پمپ مه پاش چیست؟

 

ویژگی های سیستم مه پاش نازلی

از عمده ترین ویژگی های سیستم مه پاش میتوان به بی صدا بودن آنها در طی فعالیت اشاره نمود. این مزیت در سالن های پرورش دام و طیور بسیار اهمیت دارد. عدم وجود صداهای زائد می تواند از سطح استرس وارده بر حیوانات اهلی در اینگونه مرکز ها به میزان زیادی بکاهد. همچنین در مکان هایی مانند رستوران ها و کافی شاپ ها که مردم برای تفریح حضور پیدا می کنند، عدم وجود صداهای گوشخراش باعث بهبود کیفیت تسهیلات ارائه شده توسط اینگونه موسسات خدماتی می شود.

سیستم مه پاش نازلی

این سیستم ها به صورت انتقال آب به محیط در جهت تعدیل هوا و در نتیجه کاهش دما نقش دارند. با این وجود و عدم هوادهی در محیط سرمایش ایجاد شده توسط این سیستم ها به میزان قابل توجهی می باشد. همچنین در این سیستم ها ما شاهد امکان ارتقاء سیستم و افزودن تایمر، ریموت و سنسور می باشیم.

 

محل های قابل کاربرد سیستم مه پاش نازلی

یکی از نکات مهم در زمان استفاده از مه پاش ها این است که غالبا این سیستم قابل استفاده در بسیاری از فضاها می باشد. برای مثال شما به راحتی می توانید از این سیستم در فعالیت های اقتصادی مانند مرغداری ها، دامداری ها، گلخانه ها، کارخانه ها، انبارها، بازارهای سرپوشیده و سر باز، کافی شاپ ها، رستوران ها، تالارهای عروسی، شهربازی ها و حتی استخرها نیز استفاده نمایید. این در حالی است که همچنین شما می توانید از این سیستم ها در منزل نیز برای بهبود سطح زندگی و رفاه اعضای خانواده استفاده نمایید. کاربرد سیستم مه پاش در حیاط، راه پله ها و حتی بالکن منزل امکان پذیر می باشد و می تواند لحظات مفرحی را برای شما و عزیزانتان فراهم نماید.

 

این مقالات را از دست ندهید : خرید سیستم مه پاش

 

معرفی نازل در سیستم های مه پاش

مهمترین قسمت در سیستم های تحت فشار بدون شک همان نازل ها می باشند. بنابر کارایی سیستم ما شاهد مدل های متنوعی از نازل مه پاش در بازار می باشیم. شما می توانید نازل ها را بر اساس اندازه، جنس آنها و حتی میزان پودر نمودن قطرات آب درجه بندی نمایید. نازل ها به طور عمده به دو شکل استیل و برنجی موجود می باشند. البته نمونه های پلاستیکی نازل مه پاش نیز به دلیل صرفه جویی در هزینه های نصب سیستم مورد اقبال قرار گرفته است.

همانگونه که بیان شد نازل ها بر اساس میزان پودر نمودن قطرات آب قابل درجه بندی نمودن می باشند. میزان سنجش اندازه نازل مه پاش بر اساس مقیاس جهانی میکرون می باشد. این مقیاس یک طیف وسیع بین  10 تا 100 میکرون را به خود اختصاص داده است. دسته بندی سایز ها شامل اندازه های 10، 20، 30، 40، 50 تا در نهایت 100 میکرون می باشد. کاربرد هر یک از این نازل ها بسیار متفاوت می باشد. برای مثال نازل هایی 30 میکرونی در مرغداری ها و نازل های 40 و 50 میکرونی در گلخانه ها مورد استفاده قرار می گیرند.

سیستم مه پاش نازلی

سیستم انتقال آب به نازل

یکی از مهمترین قسمت ها در سیستم تحت فشار بخشی است که وظیفه انتقال آب را بر عهده دارد. وجود هرگونه مشکل در این بخش می تواند سبب ایجاد خسارت و کاهش عملکرد در مه پاش گردد. در طراحی سیستم مه پاش غالبا از لوله های تحت فشار برای انتقال آب استفاده می نمایند. لوله های تحت فشار را می توان بر اساس جنس به کار رفته در آنها طبقه بندی نمود. بر همین اصل دو نوع لوله تحت فشار در سیستم مورد استفاده قرار می گیرند که تحت عنوان لوله های پلی آمیدی و هیدرولیکی دسته بندی می شوند.

لوله های هیدرولیکی نیز بر اساس میزان سیم های به کار رفته در آنها به دو بخش لوله های هیدرولیکی یک لا سیم و لوله های هیدرولیکی دو لا سیم تقسیم بندی می شوند. همچنین لوله های پلی آمیدی نیز در پایه های فیتینگی مورد استفاده قرار می گیرند. لوله های تحت فشار باید قادر به تحمل میزان و شدت فشار بالای آب باشند. بیشترین میزان باری که این لوله ها می توانند تحمل نمایند معادل 200 بار است.

 

این مقالات را از دست ندهید : قیمت مه پاش

 

بخش های دیگر موجود در سیستم

بخش مهمی که میان نازل مه پاش و لوله های تحت فشار اتصال و هماهنگی ایجاد می نماید پایه نازل می باشد. پایه های نازل دارای دو مدل فیتینگی و رزوه ای می باشند. پایه نازل در واقع بخشی از سیستم تحت فشار می باشد که نازل بر روی آن نصب می گردد. باید در نظر داشته باشید که معمولا از پایه های فیتینگی برای لوله های پلی آمیدی استفاده می شود. نازل های رزوه ای نیز در لوله های هیدرولیکی کاربرد دارد.

جنس مورد استفاده در پایه نازل ها نیز معمولا از دو جنس برنجی و استیل می باشد. در انتخاب نوع پایه و شلنگ باید در نظر داشته باشید که این دو محصول باید با هم کاملا همخوانی داشته باشند. عدم تطابق این دو محصول در روند نصب ایجاد اختلال می نماید.

تابلو برق بخش دیگری از اجزاء سیستم نازل مه پاش می باشد که شما می توانید با افزودن تایمر و ریموت کنترل میزان و زمان مناسب پاشش را با آن تعیین نمایید. وجود این بخش از سیستم مه پاش برای حفاظت و راه اندازی الکتروپمپ ها ضروری می باشد. کاربرد تایمر در تابلو برق می تواند در تنظیم میزان پاشش و همچنین زمان توقف این فرایند کاربردی باشد.

سیستم مه پاش نازلی

فیلتر و نقش آن در سیستم مه پاش

یکی از نکات مهم در زمان راه اندازی سیستم مه پاش توجه به ساختار آب و میزان سختی آن می باشد. در نظر داشته باشید که منابع آب در مناطق متفاوت کاملا متغیر می باشد. در نتیجه میزان املاح موجود در آب نیز متفاوت است. نقش فیلتر در سیستم مه پاش نازلی محافظت از کل سیستم در برابر ذرات معلق در آب می باشد. وجود این ذرات در آب می تواند سبب انسداد نازل ها و در نتیجه جلوگیری از خروج آب و حتی گاهی باعث از کار افتادن نازل مه پاش می شود.

دو نوع فیلتر در سیستم مه پاش نازلی وجود دارد که تحت عنوان فیلترهای نمدی و فیلتر پلی فسفات شناخته و مورد کاربرد قرار می گیرد. فیلتر نمدی یکی از بهترین انواع فیلتر در جلوگیری از ورود ذرات به داخل سیستم تحت فشار و بالاخص نازل ها می باشد. ضخامت در فیلترهای نمدی بین 5 تا 10 میکرون می باشد. فیلتر پلی فسفات با بی بار نمودن سیال در جریان میان لوله ها و اتصالات فلزی از ته نشین شدن املاح و اجسام در این لوله ها ممانعت می نماید.

 

این مقالات را از دست ندهید : فیلتر تصفیه آب مه پاش

 

پمپ فشار

پمپ فشار یکی دیگر از قسمت های موجود در سیستم های تحت فشار می باشد که با اعمال فشار در جریان حرکت آب در لوله های تحت فشار به پودر شدن آب در نازل مه پاش سرعت بیشتری می بخشد. در برخی از سیستم های تحت فشار حرکت و یا همان جریان معمولی آب نقش پمپ فشار را بازی می کند. در این سیستم ها معمولا از پمپ فشار استفاده نمی شود. سیستم های تحت فشار به کار رفته در خانه ها با حرکت جریان آب فعالیت می نمایند.

باید دقت کنید در زمانی که از پمپ های فشار در سیستم مه پاش نازلی استفاده می نمایید باید تمام قطعات به کار رفته در این سیستم توانایی تحمل فشار حاصل از پمپ های فشار را داشته باشند.

 

نتیجه گیری

در نهایت باید به این نکته اشاره نمود که سیستم های مه پاش دارای مراحل نصب راحت و همچنین عملکرد قابل قبولی می باشند. سابقه طولانی حضور این سیستم ها در صنایعی مانند مرغداری ها و دامپروری ها نشان دهنده عملکرد مناسب این سیستم ها و تاثیرگذاری آنها در بهبود شرایط تولید محصولات و فراورده ها می باشد. جهت خرید سیستم مه پاش نازلی با کارشناسان فروش گرماسرماسازه شرق در تماس باشید.(38482273-051 - 22032002-021)

مقالات مرتبط

نمایش مقاله پمپ مه پاش چیست و چه کاربردی دارد؟
پمپ مه پاش چیست و چه کاربردی دارد؟
پنج شنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱
نمایش مقاله سرویس و تعمیر مه پاش
سرویس و تعمیر مه پاش
پنج شنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱
نمایش مقاله تفاوت رطوبت ساز و کولر صنعتی آکسیال
تفاوت رطوبت ساز و کولر صنعتی آکسیال
پنج شنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱

پیام بگذارید.