گرماسازه

لطفا صبر کنید...

جزئیات جت هیتر چیست ؟ و چه کاربردی دارد؟

جت هیتر چیست ؟ و چه کاربردی دارد؟

جت هیتر چیست ؟ و چه کاربردی دارد؟

در جوامع امروزی استفاده از سیستم‌های گرمایشی یکی از ملزومات مکان‌های صنعتی محسوب می‌شوند. امروزه استفاده از سیستم‌های قدیمی گرم‌کننده به دلیل هزینه‌های بالا و ایمنی پایین دستگاه‌ها بسیار کاهش‌یافته است. همچنین پیشرفت فناوری‌های روز دنیا و ضرورت استفاده از سیستم‌های گرمایشی سبب شده است که ساخت انواع این دستگاه‌ها افزایش یابد. جت هیتر (jet heater) یکی از دستگاه‌های نسل جدید در هیترهای صنعتی است که کارایی بسیاری در صنایع دارد. حال تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا با این سیستم گرمایشی و کاربردهای آن آشنا شوید.

 

 جت هیتر اگزوز دار

سیستم گرمایشی با جت هیترها

جت هیتر چیست؟

جت هیتر که به بخاری موشکی نیز شهرت دارد، نوعی دمنده گرمایشی در صنعت و یا بخاری صنعتی است که برای تولید گرما در مکان‌های مختلف استفاده می‌شوند. این سیستم‌ها طوری طراحی شده‌اند که منبع گرمایی سریع و کارآمدی برای کاربردهای مختلف در بخش‌های صنعتی و تجاری ارائه می‌دهند. در این سیستم، انرژی گرمایی توسط سوخت مصرفی (گاز یا گازوئیل) و یا برق ایجاد شده و سپس توسط فن تعبیه‌شده در آن، هوای سرد وارد دستگاه شده و گرما از آن خارج می‌شود.

انواع جت هیترها

این دستگاه‌ها بر اساس نوع منبع سوخت (برقی، گازسوز، گازوئیلی و دوگانه‌سوز)، شکل طراحی (دودکش‌دار و بدون دودکش) و تعداد موتورها (تک موتور و دو موتور) به انواع مختلفی تقسیم‌بندی می‌شوند. هر یک از این سیستم‌ها با توجه ‌به نیاز و بودجه مشتری کاربردهایی داشته و متناسب با محیط انتخاب می‌شوند.

انواع جت هیترها مبتنی بر نوع منبع سوخت

 1. جت هیتر برقی

جت هیتر برقی دستگاهی است که انرژی الکتریسیته را به انرژی گرمایی تبدیل می‌کند. در این سیستم، برق وارد دستگاه شده و المنت‌های دستگاه شروع به گرم ‌شدن می‌کنند. پس از تولید گرما، جریان هوای سرد توسط فنی که پشت هیتر تعبیه شده، به داخل وارد می‌شود و هوای گرم تولیدشده را به خارج از هیتر و محیط بیرونی منتقل می‌کند، در نتیجه فضای بیرون گرم می‌شود.

از آنجایی‌ که در نوع برقی این سیستم هیچ‌گونه احتراقی صورت نمی‌گیرد، نیازی به دودکش ندارند. از طرفی گرمای تولیدشده در آن‌ها بدون هیچ آلاینده و آلودگی به بیرون منتقل می‌شود، در نتیجه هوای گرم آن کاملا پاک و سالم است. اما از معایب این هیترها می‌توان به هزینه‌های بالای برق اشاره کرد که برای همه مقرون‌به‌صرفه نبوده و مناسب نیست. از این ‌جهت در کارگاه‌ها، سالن‌ها و فضاهای کوچک که مصرف برق کمتری دارند، استفاده می‌شوند. البته این هیترها به دلیل پاک بودن انرژی گرمایی تولیدشده برای صنایع غذایی و گلخانه‌ها با محصولات خوراکی بسیار مناسب است.  

 

جت هیتر 50 هزار

 

 1. جت هیتر گازوئیلی

در این نوع جت هیتر، انرژی حاصل از سوختن گازوئیل و یا نفت سفید به انرژی گرمایی تبدیل می‌شود. این دستگاه‌ها همانند سیستم‌های برقی کار می‌کنند با این تفاوت که به‌ جای الکتریسیته، سوخت فسیلی شروع به سوختن کرده و گرما تولید می‌کند. سپس هوای سرد توسط فن به داخل کشیده شده و پس از گرم ‌شدن به فضای بیرون منتقل می‌شود. این نوع دستگاه‌ها در دو نوع دودکش‌دار و بدون دودکش تولید می‌شوند.

این دستگاه‌ها به دلیل پایین بودن هزینه‌های سوخت مصرفی، عمدتا مقرون‌به‌صرفه هستند. اما از آنجایی‌ که انرژی گرمایی در اثر احتراق منبع سوخت فسیلی تولید می‌شود، هوای گرم همراه با آلودگی و آلاینده خواهد بود. در سیستم بدون دودکش این هیترها، همراه با هوای گرم، گازهای مضری مانند دی‌اکسیدکربن وارد محیط می‌شود، در نتیجه این هیترها برای صنایع غذایی، گاوداری‌ها و مرغداری‌ها مناسب نیستند. البته از این نوع جت هیترها در فضاهای بزرگ مجهز به سیستم تهویه هوا نیز استفاده می‌شود. در هر حال هیترهای دودکش‌دار از حجم آلاینده‌ها می‌کاهند و برای مکان‌های صنعتی، انتخاب اقتصادی مناسبی هستند.  

 1. جت هیتر گازسوز

جت هیتر گازی یا گازسوز همانند هیترهای گازوئیلی هستند، با این تفاوت که برای تولید انرژی گرمایی از سوخت گاز شهری به‌ جای گازوئیل استفاده می‌شود. این سیستم‌ها به دلیل راندمان بالا، کم‌هزینه ‌بودن (در مقایسه با سیستم برقی) و همچنین کاهش آلودگی‌های تولیدشده (نسبت به سیستم‌های گازوئیلی) به یکی از پرکاربردترین سیستم‌های گرمایش صنعتی تبدیل شده است. این دستگاه در دو نوع دودکش‌دار و بدون دودکش تولید می‌شود که نوع بدون دودکش آن برای فضاهای مجهز به تهویه (مانند مرغداری‌ها) بسیار مقرون‌به‌صرفه است.

 1. جت هیتر دوگانه‌سوز

این نوع جت هیتر برای تولید انرژی گرمایی می‌تواند از دو منبع سوخت از جمله گازوئیل یا گاز شهری استفاده کند. این دستگاه‌ها در دو مدل اگزوزدار و بدون اگزوز با ظرفیت‌های مختلف مخزن تولید می‌شوند. این هیترها معمولا برای فضاهایی که دچار کمبود یا افت فشار گاز هستند، انتخاب مناسبی است، اما نسبت به سایر سیستم‌ها هزینه بیشتری دارد.

کاربرد جت هیترها

این دستگاه‌ها معمولا بر اساس نوع سیستم، قیمت، میزان تولید ظرفیت گرمایی، هزینه سوخت مصرفی، نیاز مشتری و کاربرد آن در محیط انتخاب می‌شوند. این نوع سیستم‌ها بر اساس نوع و محل کاربرد بر روی پایه و یا بر روی سقف نصب می‌شوند. در هر صورت انواع مختلف این دستگاه‌ها به دلیل کارآمدی و تولید منبع گرمایی بالا، کاربردهای فراوانی در صنعت دارند. به‌ طور کلی کاربرد جت هیتر و محیط‌هایی که می‌توان از آن‌ها استفاده کرد، عبارت‌اند از:

 1. کارخانه‌های صنعتی
 2. سوله‌ها و انبارها
 3. کارگاه‌های صنعتی
 4. دامداری‌ها
 5. مرغداری‌ها
 6. گلخانه‌ها
 7. سالن‌های ورزشی
 8. پروژه‌های ساختمانی

 

مزایای جت هیترها

طیف وسیعی از مزایای سیستم جت هیتر سبب شده است که این دستگاه نسبت به سایر سیستم‌های گرمایشی کاربرد بیشتری داشته باشد. این سیستم‌ها معمولا به دلیل نصب و نگهداری آسان، عمر بالا، راندمان حرارتی بالا (98 درصد در نوع بدون دودکش و 70 درصد در نوع دودکش‌دار) ، مصرف انرژی بهینه، سرعت بالا در گرم‌ کردن فضا، اتصال به ترموستات محیطی و کنترل دمای محیط، مورد استقبال قرار گرفته است. توجه داشته باشید که انتخاب هر نوع سیستم گرمایشی باید متناسب با محیط و نیاز صنعت شما باشد.

نتیجه‌گیری
جت هیتر نسل جدیدی از مطمئن‌ترین و کارآمدترین سیستم‌های گرمایش صنعتی محسوب می‌شود. این سیستم‌ها بر اساس منبع سوخت به چهار دسته برقی، گازوئیلی، گازسوز و دوگانه‌سوز تقسیم‌بندی می‌شوند که هر یک مزیت و معایبی به همراه دارند. کاربرد جت هیترها اغلب در کارگاه‌ها و کارخانه‌های صنعتی، دامداری‌ها، مرغداری‌ها، گلخانه‌ها و ... است. اگر به دنبال یک سیستم گرمایشی باکیفیت و راندمان بالا هستید، بخاری‌های موشکی بهترین انتخاب شما خواهند بود.  

 

تماس با ما : جهت کسب اطلاعات بیشتر به آدرس https://garmasaze.com/ مراجعه نمائید.